Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator z dwoma uzwojeniami wtórnymi - jaki prostownik

][mako][ 13 Mar 2012 17:44 5156 10
  • #1 13 Mar 2012 17:44
    ][mako][
    Poziom 13  

Witam

Wygrzebałem ze "starych śmieci" spory transformator i chciałbym sobie zrobić z niego zasilacz, ale mam (chyba głupie) pytanie.
    Otóż transformator ma dwa uzwojenia wtórne i standardowym rozwiązaniem jest zrobić prostownik na dwóch diodach, po jednej na każde uzwojenie i później połączyć je równolegle dla zwiększenia prądu.
    Jednak przychodzi mi na myśl, że może lepiej by było zrobić dwa mostki Gretza (po jednym na każde uzwojenie), bo jak się nad tym zastanawiam, to robiąc wersję z dwoma diodami (czego efektem końcowym jest prostownik dwupołówkowy) defakto obcinamy połowę przebiegu z każdego uzwojenia ograniczając tym sposobem możliwą do uzyskania moc. Więc dopiero robiąc dwa mostki Gretza można uzyskać pełną moc transformatora.
    Proszę mnie poprawić jeśli piszę jakieś bzdury.

I przy okazji chciałbym się zapytać o parametry techniczne tego transformatora bo nigdzie nie mogę znaleźć. Wszystko co jest na nim napisane:
    Telkom Telcza TS400/1
    Domyślam się że to jest 400W (czy może VA ?, to wtedy będzie ok. 250W ?), po podłączeniu do sieci na wyjściu ma trochę ponad 13V.

0 10
  • #2 13 Mar 2012 17:57
    robokop
    Moderator Samochody

][mako][ napisał:

Domyślam się że to jest 400W (czy może VA ?, to wtedy będzie ok. 250W ?), po podłączeniu do sieci na wyjściu ma trochę ponad 13V.

To jest bzdura do poprawienia. Skąd wzięło te 250W?
    VA=W.
    Jeśli masz dwa uzwojenia wtórne, symetryczne z jednakowym napięciem, to możesz zrobić co i jak chcesz. Np. albo dwa odrębne tory zasilacza, na niezależnych prostownikach, albo zasilacz symetryczny, albo wreszcie połączyć te uzwojenia szeregowo dla uzyskania dwukrotnie większego napięcia - wszystko zależy od tego, co tak naprawdę potrzebujesz.

0
  • #4 13 Mar 2012 20:01
    ][mako][
    Poziom 13  

@up, Dzięki za linka ale już czytałem ten temat wcześniej i niestety nie ma w nim odpowiedzi na moje pytanie, wszystkie modele transformatorów w tych katalogach kończą się na TS250/...

robokop napisał:
    VA=W.

Nie wiem, zasugerowałem się tutaj tym co piszą na zasilaczach UPS bo tam zawsze jest podawane w VA i to nigdy nie jest równe W (tak na oko jakoś 60%VA = W) i że to ma coś wspólnego z prądem zmiennym ... ale nic, nieważne, zapomnijmy że coś takiego napisałem :), nie mam wiedzy na ten temat i nie będę się kłócić że jest tak a nie inaczej.

A wracając do tematu, to na obu uzwojeniach jest takie samo napięcie i chciałbym połączyć je równolegle aby uzyskać maksymalny prąd. A moje pytanie wzięło się z prostego faktu, że do transformatora były już przylutowane dwie diody, właśnie w układzie po jednej na każde uzwojenie i się zastanawiam czy nie lepiej by było zrobić dwa mostki Gretza ?
    Dla lepszego zobrazowania narysuję o co mi chodzi. Po lewej jest to co zastałem z transformatorem (nie pytajcie dlaczego tak było bo nie wiem ...) i w sumie to jest dokładnie to co chciałbym uzyskać (czyli połączenie równoległe) tylko pytanie jest czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby rozwiązanie po prawej, bo w końcu teoretycznie będą wykorzystane pełne przebiegi z obu uzwojeń, czyli można będzie uzyskać maksymalną moc z transformatora, dobrze mówię :?:.
    Transformator z dwoma uzwojeniami wtórnymi - jaki prostownik

0
  • #5 13 Mar 2012 20:09
    robokop
    Moderator Samochody

Łączysz uzwojenia zgodnie w fazie równolegle, dajesz jeden mostek prostowniczy i masz to samo co na rysunku 2.

1
  • #6 13 Mar 2012 20:28
    marekzi
    Poziom 38  

Zasilacz do czego?
    Jakie napięcia/prąd potrzebujesz?
    Najlepszym sposobem na wykorzystanie tego trafa to podłączyć go tak: zostawić połączone uzwojenia jak są (te wewnętrzne na Twoim rys.) a do zewnętrznych podłączyć mostek. Na wyjściach mostka otrzymasz napięcia ok. 13V symetryczne względem połączonych uzwojeń trafa - nazwijmy je "zero"). Te napięcia +13V i -13V względem zera możesz wykorzystywać oddzielnie (albo +13V albo -13V) albo razem - wtedy masz 26V wyprostowanego (i wtedy o zerze zapomnij).
    Jeśli to jest oryginalnie, prawidłowo nawinięte trafo, to nie martw się mocą i wykorzystaniem uzwojeń. I przy oryginalnym prostowniku (2 diody) i przy mostku - jak napisałem możesz to trafo obciążać prądem proporcjonalnym do napięcia (bo moc =400VA):
    - przy 2 diodach masz 13V (pod obciążeniem zapewne spadnie do 12V)/ok.30A,
    - przy mostku masz 24V/15A, a korzystając tylko z jednego napięcia 12V/30A.

0
  • #7 14 Mar 2012 00:20
    ][mako][
    Poziom 13  

Czyli mam rozumieć, że nie ma znaczenia jaki zastosuję prostownik i oba rozwiązania będą działać tak samo dobrze :?:

1
  • #8 14 Mar 2012 00:56
    marekzi
    Poziom 38  

Przeczytaj uważnie co napisałem.
    Odpowiedzi na pytania nie udzieliłeś.

0
  • #9 14 Mar 2012 01:46
    Quarz
    Poziom 43  

robokop napisał:
    ][mako][ napisał:

VA=W.
    A ostatnia - napisana przez Ciebie - równość, to jest bzdurą wręcz zwalającą z nóg ... :shock: ... byłoby tak wtedy, i tylko wtedy, kiedy obciążenie po stronie wtórnej tego transformatora byłoby "czysto" rezystancyjne, a tak przecież nie jest, ponieważ - co autor tego tematu sam tu napisał - chce napięcie po stronie wtórnej prostować oraz filtrować i dopiero po stronie DC czerpać energię.
    A wtedy - dla prostownika mostkowego - by nie przeciążyć długotrwale transformatora, jest to tylko moc prądu stałego równa iloczynowi; 1/1,4 razy wartość dopuszczalnej mocy przenoszonej przez transformator.
    Prosty rachunek daje tu zbliżoną wartość do tego, co podał wyżej autor tego tematu:
    400/1,4=285.7 ... :!: :shock:

Jak widać, po raz kolejny 'sprzątam' po Tobie "postawioną kupe" ... :!: :cry:

Dodano po 37 [minuty]:

marekzi napisał:
    [ ... ]
    Jeśli to jest oryginalnie, prawidłowo nawinięte [trafo]transformator, to nie martw się mocą i wykorzystaniem uzwojeń. I przy oryginalnym prostowniku (2 diody) i przy mostku - jak napisałem możesz to [trafo]transformator obciążać prądem proporcjonalnym do napięcia (bo moc =400VA [jaka moc, gdzie? - dop. Quarz]):
    - przy 2 diodach masz 13V (pod obciążeniem zapewne spadnie do 12V)/ok.30A,
    - przy mostku masz 24V/15A, a korzystając tylko z jednego napięcia 12V/30A.
    Następny - patrz wyżej - 'biegły w piśmie', dla którego moc AC to to samo co moc DC - po wyprostowaniu oraz wyfiltrowaniu, a co gorsze, bez baczenia w jakim układzie to jest prostowane ... :shock: :infinity:

0
  • #10 14 Mar 2012 21:23
    ][mako][
    Poziom 13  

Hymmm, no teraz to ja się pogubiłem trochę.

marekzi napisał:
    Przeczytaj uważnie co napisałem.
    Odpowiedzi na pytania nie udzieliłeś.

Zasilacz będzie do zastosowań wszelakich (ostatnio już kilka razy przydał by mi się zasilacz dużej mocy więc postanowiłem sobie sprawić taki dość niskim kosztem). Napięcie wystarczy mi 12V i chcę połączyć równolegle oba uzwojenia (co już pisałem wcześniej).

Czyli jednak wychodzi, że będzie różnica w działaniu obu rozwiązań (z obrazka). Ale już mniejsza o to bo mostki Gretza kosztują raptem parę zł i zdążyłem już kupić dwa (10A) i zrobię sobie tą wersję z dwoma mostkami.

Także dzięki za pomoc (większą, mniejszą lub nijaką :P, ale zawsze coś :)).

0
  • #11 15 Mar 2012 20:55
    Mirek Z.
    Moderator

Wartość nominalna prądu AC w uzwojeniu wtórnym - przedmiotowego transformatora - dla obu uzwojeń połączonych równolegle:
    400/12=100/3=33.3333333333333

Tu obliczenia dla mostka prostowniczego oraz filtru pojemnościowego i obu uzwojeń połączonych równolegle dla obciążenie nominalnego - kolejno - po stronie DC:
    średnia wartość napięcia,
    nominalna wartość prądu,
    moc DC;
    (100/3)/1,6=20.8333333333333
    12/0,88=13.6363636363636
    (12/0,88)*((100/3)/1,6)=284.090909090909

A tu - j/w - ale dla prostownika dwupulsowego i uzwojeń wtórnych połączonych szeregowo (ze środkiem):
    (50/3)/1,1=15.1515151515151
    12/0,9=13.3333333333333
    (12/0,9)*((50/3)/1,1)=202.020202020202

Wszystko oczywiście w podstawowych jednostkach SI.

0