Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sporadyczne spadki sygnału DVB-T

p3st 13 Mar 2012 18:17 2865 23
 • #1 13 Mar 2012 18:17
  p3st
  Poziom 24  

  MUXy - 67 kW, 698 MHz, odległość 15 km. oraz 4kW, 610 MHz, odległość 5 km.
  Anteny: 2 x Yagi, do 9 dB zysku każda. W puszkach symetryzatory, w instalacji jeszcze rozgałęźnik 3/1. Wszystko pasywne. Okablowanie porządne.
  Siła sygnału prawie "pełna" lub "pełna" (czasem warunki atmosferyczne moga przeszkadzać), dużo tutaj napisać nie mogę, bo wiadomo jak jest ze wskaźnikami w tunerach.

  Sporadycznie występują spadki sygnału, np. jest 100% i na chwilę spada do 60%. Występuje to o różnych porach dnia, może to być pojedynczy spadek lub większa ilość w krótkich odstępach czasu. Ni widzę związku np. z włączaniem i pracą innych urządzeń.
  Może Wy macie jakąś teorię co powoduje te spadki?

 • #2 13 Mar 2012 18:52
  matis057
  Poziom 33  

  Przejeżdżające samochody?
  Urządzenia używane przez sąsiadów?
  Teorii może być tyle co użytkowników elektrody.
  Może to jakieś zakłócenia elektromagnetyczne. Jest możliwość wyniesienia anten o metr wyżej?

 • #3 13 Mar 2012 19:14
  _cheetah_
  Poziom 37  

  p3st napisał:
  Może Wy macie jakąś teorię co powoduje te spadki?
  tak, ale jak napiszesz coś konkretnego:

  • jak i gdzie zamontowane są anteny
  • jakieś przeszkody terenowe lub inne na kierunkach nadajników
  • anteny ustawione na max jakości odbieranych muxów czy na oko
  • które nadajniki są odbierane
  • miejscowość
  • czym połączone są anteny (typ, zdjęcie)
  • co to znaczy: "porządne okablowanie"? kable zewnętrzne czarne, "satelitarne", jakie współczynniki ekranowania, złącza kompresyjne czy nakręcane, etc.
  • jaki typ rozgałęźnika (fotka)
  • jaki odbiornik (i)
  • jak z odbiorem na pojedynczym odbiorniku bez rozgałęźnika 1/3 (bezpośrednio anteny --> odbiornik)
  • i wszystko inne, które uznasz dodatkowo za pomocne.

 • #4 13 Mar 2012 19:47
  p3st
  Poziom 24  

  @matis057
  Z samochodami i innymi pojazdami mogę powiązać tylko niewielki procent przypadków. Sąsiadów inwigilować, nie bardzo, także trudno powiedzieć czy mogą w tym czasie używać jakichś urządzeń. Podniesienie anteny to duży problem i koszt. Szybciej wstawię aktywny rozgałęźnik aby zniwelować straty na instalacji i będę obserwował.

  @_cheetah_
  - jak i gdzie zamontowane są anteny - na dachu, przykręcone do masztu ;)
  - przeszkody terenowe lub inne na kierunkach nadajników - a owszem, zabudowa miejska. Bezpośredniej widoczności nie ma i nic się z tym nie da zrobić.
  BTSy, jak to w mieście, są wszędzie. Firmy, instytucje, etc. ze swoimi pracującymi sprzętami, jak wyżej.
  - anteny ustawione na max jakości odbieranych muxów czy na oko - bez miernika to wiesz...
  - czym połączone są anteny (typ, zdjęcie) - zwrotnicą ZA-1
  - kable zewnętrzne czarne, "satelitarne" - chciałbym zwrócić Ci uwagę, że nie ma czegoś takiego jak kabel satelitarny. Jak rozumiem używasz tutaj skrótu myślowego. Jak już pisałem komponenty są dobre, mam jakieś pojęcie o instalacjach więc o spartoleniu nie może być mowy.
  Triset, Telmor i inne fajne nazwy można bez problemu u mnie znaleźć.
  - jaki odbiornik - karta USB, tutaj to najlepiej widać z racji wskaźnika na wierzchu.
  - jak z odbiorem na pojedynczym odbiorniku bez rozgałęźnika 1/3 - oczywiście sygnał w górę. W końcu o całe 6 dB mniej strat. Jednak czy wtedy występują te spadki - nie wiem, to dopiero będę musiał sprawdzić. Niestety to wszystko dzieje się sporadycznie, więc trzeba czasu i szczęścia.

 • Pomocny post
  #5 13 Mar 2012 20:30
  _cheetah_
  Poziom 37  

   
  no to powiedziałbym, że dość typowa sytuacja odbioru w warunkach miejskich. Moim zdaniem największy problem to zmienne odbicia, sumujące się w każdej z anten. Sumują się przypadkowo in plus lub in minus, a odbiornik tego po prostu nie wytrzymuje (problemy z synchronizacją lub za niskim sygnałem).

  Do tego standardowe zakłócenia impulsowe, jakich pełno jest w mieście.

  Nieekranowana zwrotnica może dokładać swoje.

  Dużo też zależy od twojego odbiornika, bywają bardzo różne wykonania o bardzo różnych czułościach i odpornościach na zakłócenia impulsowe.

  Powiedziałbym tak, indywidualna walka, jak zwykle w tego typu przypadkach:

  ustawić jak najlepiej się da anteny na max jakości odbioru obu mux-ów. Skorzystać ze wskazań jakości odbieranego sygnału pokazywanego przez odtwarzacz na PC.

  Ustawić pierwszą antenę (pierwszy mux), potem drugą (drugi mux), sprawdzić ustawienie pierwszej, jeśli się coś zmieniło, ponownie ustawić, przejść do drugiej anteny - też sprawdzić... i tak do skutku, aż na obu mux-ah będzie max jakości. Może się uda za pierwszym podejściem...

  spróbować dodać wzmacniacz o małym wzmocnieniu, ale o dużym dopuszczalnym poziomie wyjściowym) lub rozdzielacz aktywny. Tu, niestety, nie ma żadnych wskazań, trzeba po prostu próbować i eksperymentować.

  zmienić odbiornik.

  p3st napisał:
  - kable zewnętrzne czarne, "satelitarne" - chciałbym zwrócić Ci uwagę, że nie ma czegoś takiego jak kabel satelitarny. Jak rozumiem używasz tutaj skrótu myślowego.
  jasne, że skrót myślowy, ale bardzo przekonywujący... :D

 • #6 13 Mar 2012 21:21
  p3st
  Poziom 24  

  Odbicia - tak, to jest niemal pewne. Przynajmniej MUX2 dostaje sygnał z "nieswojej" anteny i z odbicia. Odłączając "dedykowaną dla MUXa" antenę są szczątki sygnału z drugiej anteny (dotyczy obu MUXów).

  Anteny są ustawione optymalnie, teoretycznie, bo nie można wykluczyć sytuacji, że można wyciągnąć coś więcej.

  Zwrotnica - wcześniej zamieniałem miejscami anteny, podłączenia do wejść, subiektywne odczucie - delikatnie lepiej. Jednak wiadomo - wskaźnik tunera. Myślałem nad zmianą na Alcad ale to mogą być tylko zbędne koszta.

  Moim zamiarem jest wymiana rozgałęźnika na aktywny jednak chciałem poznać opinię innych osób, może któryś pomysł mnie oświeci. ;)

  W chwili obecnej wzmógł się wiatr. Sygnał częściej pokazuje 95% (typowo 100%) ale duże spadki (do tych 60%) nie występują "nagminnie".

 • Pomocny post
  #7 13 Mar 2012 21:25
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  p3st napisał:
  Siła sygnału prawie "pełna" lub "pełna" (czasem warunki atmosferyczne moga przeszkadzać), dużo tutaj napisać nie mogę, bo wiadomo jak jest ze wskaźnikami w tunerach.

  Tuner - tunerowi jest jak dobry i zły.

  Może sam tuner ma źle ustawiony poziom samego ARW (Automatyczna Regulacja Wzmocnienia).
  Odbiorniki takie są z tych "lepszych" i "gorszych" względem samej czułości odbiornika (dekodera) i jego ARW z poziomów wejścia w µV/75Ω .

  Pisaliśmy już w tym dziale, że odbiorniki (dekodery/tunery) i jakie są dobre i jakie złe w tym odbiorze i poziomów sygnałów (głównie Dużych sygnałów na wejściu).

  p3st jak pamiętasz to kolega irekr wskazywał (po analizie) , które i jakie odbiorniki/dekodery są wręcz fatalne.


  Pozdrawiam.

 • #8 13 Mar 2012 21:37
  p3st
  Poziom 24  

  Nie bardzo przypominam sobie posty na ten temat. Później postaram się to namierzyć. Dzięki.

 • #9 14 Mar 2012 10:02
  _cheetah_
  Poziom 37  

  p3st napisał:
  Zwrotnica - wcześniej zamieniałem miejscami anteny, podłączenia do wejść, subiektywne odczucie - delikatnie lepiej. Jednak wiadomo - wskaźnik tunera. Myślałem nad zmianą na Alcad ale to mogą być tylko zbędne koszta.
  mogą być, można przyjąć za pewnik, że 100% zakłóceń by się w ten sposób nie usunęło.

  Nie mu być Alcad, może być choćby AMS.

 • #10 17 Mar 2012 08:57
  p3st
  Poziom 24  

  14 Mar 2012 19:44

  Skupiłem się na zwrotnicy, elemencie instalacji bez ekranowania. Dorobiłem więc "ekran", może pomińmy jak, straszna prowizorka. Od godziny obserwuję i spadki nie występują, tylko raz spadło do 80%. Wczoraj, o tej porze, było ich więcej, do 60%. Albo prowizorka pomogła, albo dzisiaj te "czynniki" nie występują.

  Te ekranowane AMS to ciekawa propozycja.

  17 Mar 2012

  Zdecydowałem się na wstawienie aktywnego rozgałęźnika. Zamontowałem go wczoraj, a dzisiaj wyszło coś o czym zapomniałem - tropo. Rozgałęźnik dostarcza mocniejszy sygnał, również z nadajników niepożądanych. W efekcie MUX3 wycięty przez sygnał analogowy. Można wstawić zestrojony filtr za jedną z anten ale to bez sensu (częstotliwość tymczasowa, zbliżające się ASO).
  Na szybko zestawiłem coś co przypomina antenę siatkową, umieszczoną wewnątrz pomieszczenia, do tego rozgałęzienie aktywne. Mucha nie siada. Czyżby znowu najprostsze i najtandetniejsze rozwiązanie było najlepsze? Niby sygnał cyfrowy łatwiejszy w odbiorze, a dostarcza tyle samo (jak nie więcej) "rozrywki" co odbiór sygnałów analogowych.

 • #11 17 Mar 2012 12:58
  Adi01
  Poziom 18  

  Ja składając swoją instalację zastosowałem się do sugestii forumowiczów i od razu dałem wszystko ekranowane. Gdyby tak jeszcze puszki z symetryzatorami miały ekrany, chyba rozmarzyłem się.

  p3st napisał:
  Niby sygnał cyfrowy łatwiejszy w odbiorze, a dostarcza tyle samo (jak nie więcej) "rozrywki" co odbiór sygnałów analogowych.

  Skądś to znam, wczoraj po południu ze Skrzycznego na k.62 (25kW) miałem stabilną siłę sygnału ale jakość skakała między 25% a 60% natomiast na k.38 (1kW) wszystko działało normalnie.

 • #12 17 Mar 2012 21:06
  _cheetah_
  Poziom 37  

  Adi01 napisał:
  Ja składając swoją instalację zastosowałem się do sugestii forumowiczów i od razu dałem wszystko ekranowane. Gdyby tak jeszcze puszki z symetryzatorami miały ekrany, chyba rozmarzyłem się.
  od razu "rozmarzyłem się" - Televesy mają ekranowane symetryzatory /wzmacniacze (tzw. "MRD") :D

 • #13 18 Mar 2012 13:53
  seba65310
  Poziom 21  

  Tylko, że koszt "MRD" wynosi około 80zł :P

 • #14 18 Mar 2012 18:13
  _cheetah_
  Poziom 37  

  seba65310 napisał:
  Tylko, że koszt "MRD" wynosi około 80zł :P
  prawda, ale nie wszyscy muszą jeździć Mercedesami... :D

 • #15 18 Mar 2012 18:42
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  Adi01 napisał:
  Gdyby tak jeszcze puszki z symetryzatorami miały ekrany, chyba rozmarzyłem się.

  Panowie tylko po co ekranowanie samego symetryzatora jest potrzebne. :?:

  Jeżeli to taki "paskowy" symetryzator - to i owszem - można ekranować.

  Sporadyczne spadki sygnału DVB-T

  Natomiast jeżeli jest to symetryzator na "ósemce" ferrytowej to ekranowanie mija się z celem ponieważ strumień magnetyczny jest "zamknięty" w pierścionku.

  Sporadyczne spadki sygnału DVB-T

  Niestety z chęci zysku przy zmniejszeniu nakładów producentów takich symetryzatorów ( właściwie to jest symetryzator z transformatorem 300/75Ω ) - mamy takie jak Nam proponują. :cry:


  Pozdrawiam.

 • #16 18 Mar 2012 19:02
  _cheetah_
  Poziom 37  

  Ale koniec kabla (żyła środkowa) jest 'otwarty' i działa sobie jak przyzwoita antenka. Jakoś nikt nie podaje współczynnika ekranowania dla takich symetryzatorów...

  Są symetryzatory ze złączem F, trochę poprawiającymi sprawę, ale póki co, u nas to rzadkość.

 • #17 19 Mar 2012 06:56
  Adi01
  Poziom 18  

  UHF200 nie rozbierałem, nie chciałem nic uszkodzić ale udało się otworzyć Sigmę 6HD i symetryzatorem jest drukowana płytka ze złączem F. Ekranowania brak.

 • #18 19 Mar 2012 09:05
  p3st
  Poziom 24  

  Co do tych moich skoków sygnału, wychodzi, że karta jest bardziej czuła (od tunera) na niedoskonałości w sygnale.
  W trakcie "tropo" karta może mieć problem z poprawnym odbiorem, a tuner w tym czasie radzi sobie całkiem dobrze (ale i tu może w pewnych przypadkach wyciąć odbiór). Wstawienie dodatkowego tłumienia przed kartą (dodatkowy rozgałęźnik) w jakimś stopniu pomaga... aż do czasu zmiany warunków odbioru.

  Wątek zostawiam otwarty, jakby ktoś chciał kontynuować dyskusję.

 • #19 20 Mar 2012 17:54
  Darek.S
  Poziom 31  

  Witam. Jest rozwiązanie dla kolegi. Niestety nie tanie ale pewne. http://www.telmor.pl/Wzmacniacze_abonenckie_w...ry_strojone/WWK-861_wzmacniacz_wielozakresowy . ostatnio miałem przyjemność je zastosować. Znajomy ma zbiorcza instalację w domku jednorodzinnym w której były zastosowane sztywno strojone wzmacniacze selektywne. Jeden do kamer drugi do naziemki. Producenta nie pamietam, ale puszki ekranowane z blachy ocynowanej i zielone nalepki. Ten do naziemki miał szerokopasmowe wejście UHF ale niestety cyfrówka na nim nie poszła (tzn tylko mux2 w Krakowie 64 kanał). Odbiór analogowy też się pogorszył. Nie bez kozery ktoś taki wzmacniacz zastosował. Całość wpięta jest do multiswitcha. Zastosowanie tego selektywnego wzmacniacza załatwiło sprawę. Jak zmieni się raster kanałów mozna taki wzmacniacz przestroić. Sam 6 lat temu zmuszony byłem taki wzmacniacz zastosować (tzn ten zielony) , bo na osi anteny w odległości 2kM był BTS. Zastosowanie zwykłego wzmacniacza skutkowało zaszumieniem całego pasma na poziomie 45 dB/uV. Parę miesięcy temu tam byłem wstroić cyfrówke ale klient zrezygnował, bo ten Telmor tani nie jest. Parę lat temu spotkałem na wystawie Sat-Krak pana Waldemara Sztygiela on także robi wzmacniacze kanałowe. Pozdrawiam

 • #20 20 Mar 2012 20:02
  p3st
  Poziom 24  

  Ooo, zupełnie "przestrzelone" urządzenie jak na taką instalację. Do tego dochodzą koszta okablowania. Z resztą bez miernika...
  To można użyć przy jakiejś instalacji na kilka mieszkań.

  Jako ciekawostka, dzisiaj na kilka - kilkanaście minut, sygnał zaczął bardzo skakać, spadki nawet do zera, na obu MUXach. Na szybko sprawdziłem na osobnej "antence", też występowało. Trzy teorie:
  - silne zakłócenie
  - problem Emitela
  - problem z kartą

 • #21 20 Mar 2012 20:11
  matis057
  Poziom 33  

  Problem Emitela można wykluczyć, bo wiele więcej osób by wołało, że mają problemy.
  Obstawiam silne zakłócenie chociaż mogą być też problemy z kartą.

 • #22 20 Mar 2012 20:19
  Darek.S
  Poziom 31  

  Kosztów okablowania nie ma bo wstawiasz ten wzmacniacz przed splitterem na 3 wyjścia. potrzebuje tylko zasilania. A wzmacnia selektywnie kanały z każdej anteny odddzielnie. W zasadzie jeśli kierunki nie są bardzo rozbieżne to przy jego zastosowaniu wystarczyłaby jedna antena. A , ze drogi i przestrzelony. Cóż poszukaj pułapki kanałowej w tańszym wykonaniu. Nie pisałem linka , żeby o kryptoreklamę nie być posadzonym ( chociaż do konkretnego produktu już podałem), ale proszę bardzo www.waldiantena.com.pl .
  Konkretnie zwrotnice kanałowe masz tu :
  http://www.waldiantena.com.pl/zwr1.php

 • #23 20 Mar 2012 21:00
  p3st
  Poziom 24  

  Z tego co widzę jest to "zintegrowane" razem ze zwrotnicą, czyli nie podłączamy już zsumowanego sygnału za pomocą zwrotnicy, a poszczególne anteny bezpośrednio do anteny. Stąd konieczność doprowadzenia do wewnątrz pomieszczenia kolenych przewodów.

  Zwrotnica kanałowa to rozwiązanie tymczasowe, do ASO. Po tym warunki odbioru mogą się zmienić. Ubędą sygnały analogowe, a dojdą kolejne MUXy. Na dzień dzisiejszy nie mam pojęcia z jakiego obiektu będą nadawane, o mocach i innych parametrach nie wspominając.

  Pułapka kanałowa to jedyne sensowne i w miarę ekonomiczne rozwiązanie.

 • #24 20 Mar 2012 21:19
  Darek.S
  Poziom 31  

  No to już wiesz gdzie uderzyć. Pogadaj z firma Waldi coś powinni doradzić. A rozwiazanie telmora jest najbardziej uniwersalne. Po zmianie rastru kanałów można przestroić. No ale jak już poprzednio zostało napisane nie wszyscy muszą jeździć Mercedesami... Sam mam Opla i chwalę :D

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME