Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór diod do reflektora oświetlającego pole widzenia kamery.

13 Mar 2012 20:21 939 2
  • Poziom 17  
    Witam.

Proszę o przeniesienia tego postu jeżeli wybrałem zły dział.
    Z góry dziękuje.

Planuje zrobić sobie reflektor do kamery (Toshiba H30). Nie wiem i nie mam za dużego doświadczenia w oświetleniu dlatego postanowiłem napisać. Jako zasilanie wytypowałem akumulatory AA z powodu ich dużej dostępności jak i mojego posiadania ich. Moje planowanie stanęło na pytaniach:

Jaki kąt świecenia powinna mieć dioda zastosowana w reflektorze?

Czy diody mają być ciepłe, zimne czy nie ma to znaczenia? [pytanie pod kątem barwy diody]

Jaka jasność jest najlepsza do tego typu oświetlenia?

Czy zwykły układ na NE555 zastosowany jako sterownik sygnału PWM nadaje się do tego typu projektów?

Pozdrawiam.
    Będe wdzięczny za wszelakie rady w tym temacie :)
  • Poziom 34  
    Kąt świecenia diody powinien być większy od kąta widzenia kamery( nie będzie winietowania- czyli ciemniejszego brzegu obrazu) Kolor najlepiej gdyby był neutralny, w przeciwnym przypadku przed filmowaniem przy świetle reflektora należy ustawić balans bieli. Czym jaśniejsza dioda tym większy zasięg oświetlenia i czytelniejszy dalszy plan. Nie jestem do końca przekonany o efekcie końcowym sterowania PWM , czy czasem nie wystąpi efekt migotania czy jakiegoś innego stroboskopu. Kamery z reguły mają automatykę przysłony więc może regulacja światła w reflektorze jest zbędna.
  • Poziom 17  
    No w sumie tak. Regulacja nie jest tak bardzo potrzebna.
    A co sądzisz o zastosowaniu latarki z diodą Cree. Są dużo większej mocy i oczywiście są mniejsze. Tylko czy ma to znaczenie czy światło jedno punktowe czy wielo?