Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - tworzenie raportu

FraKTiX 13 Mar 2012 21:59 6347 9
  • #1 13 Mar 2012 21:59
    FraKTiX
    Poziom 8  

Witam,

Chciałbym stworzyć tabele z bazą na której podstawie mógłbym generować raporty (najlepiej automatycznie). Tak abym poprzez podanie daty i miejsca mógł wygenerować raport jak w "arkuszu2". Aby pomijało pozycje puste.

Ma ktoś może jakiś pomysł?
    Fajnie byłoby jakby to działało poprzez kliknięcie przycisku, ale VB to dla mnie czarna magia...
    Proszę o pomoc.

0 9
  • #2 14 Mar 2012 07:58
    adiablos
    Poziom 9  

Witam.

Rozumiem że Excel byłby arkuszem z danymi na podstawie których generował by się jakiś nie tyle raport co widok z tych danych ograniczony jakimiś kryteriami.

Może wystarczy dodać filtry? Wtedy widok by się sam generował.

0
  • #3 14 Mar 2012 10:00
    FraKTiX
    Poziom 8  

Też myślałem nad filtrami ale chciałbym zeby to było w nowym arkuszu (np. podając datę i miejsce docelowe).

0
  • #5 14 Mar 2012 11:24
    marcinj12
    Poziom 40  

Jeżeli chcesz to w jakiś sensowy sposób używać, to na pewno musisz zmienić formę, w jakiej trzymasz dane, to nie podlega dyskusji...
    Nie tak jak masz teraz że kolejne daty dopisujesz sobie w prawo, tylko kolejne wiersze muszą być jeden pod drugim, coś w stylu:
    Nazwa - Typ (P, W) - Data - Ilość
    Myślę, że można też wrzucić kolumnę z daty wyciągającą rok-miesiąc.
    Sam arkusz do wprowadzania danych może być w osobnym arkuszu, a dodawanie do ostatniego wolnego wiersza odbywać się może przyciskiem z prostym makrem.

Mając to zapisane jedne pod drugim, w najprostszej wersji możesz użyć tabeli przestawnej, którą w miarę łatwo powinno się odfiltrowywać interesujące Cię rekordy, ew. makro łatwiej dostosować do bazy danych w takiej właśnie postaci.

0
  • #6 14 Mar 2012 20:25
    FraKTiX
    Poziom 8  

Nie bardzo rozumiem.
    Chodzi o to żeby zamienić wiersze z kolumnami? a później zczytywać do drugiego arkusza i filtrować?
    ułożenie tabeli nie ma większego znaczenia o ile będzie czytelna.

0
  • #7 14 Mar 2012 20:40
    marcinj12
    Poziom 40  

Chodzi o to, że jak chcesz mieć jakąś bazę z danymi i tą bazą ma być Excel, to układ powinien przypominać tabelę. W pierwszym wierszu masz jedynie nagłówki kolumn, a w kolejne wiersze zawierają odpowiednie dane. Te pola które wytłuściłem to, jak na moje oko, były by 4 kolumny, zawierające odpowiednie dane. Zapomniałem jeszcze dodać dwóch: miejsca Z i DO. Może potrzebujesz jeszcze jakiś...

Czyli: dodajesz nowe przyjęcie - wstawiasz nowy wiersz podając wszystkie informacje (datę, typ, rodzaj sprzętu, ilość, miejsca), robisz wydanie - jak wyżej. W ten sposób baza (historia ruchów) rozrasta Ci się wzdłuż, nie wszerz.

Oczywiście przy takim ułożeniu liczenie stanu obecnego będzie się musiało odbywać w osobnym arkuszu - np. jako różnica sumy przyjęć i sumy wydań (dwie funkcje SUMA.JEŻELI z dwoma warunkami), chyba że wydania będą ujemne, wtedy wystarczy zwykła suma dla każdego rodzaju sprzętu.

Jak już będziesz miał tak stworzony plik, proponuję zrobić z niego tabelę przestawną i zobaczysz, czy Ci to wystarczy. Jak nie - wrzuć poprawiony plik to się dalej pomyśli...

0
  • Pomocny post
    #9 14 Mar 2012 21:25
    marcinj12
    Poziom 40  

Tak, dokładnie o coś takiego chodziło. Tylko Skąd i Dokąd bym na dwie kolumny rozbił (zakładając że chcesz je mieć potem w raporcie).
    Nazwy mają się powtarzać.
    Teraz możesz np. zrobić tabelę przestawną jak w załączniku:
    Excel - tworzenie raportu
    popróbować z różnymi funkcjami czy nawet próbować jakieś makro napisać, na tym forum jest wiele podobnych tematów...

0
  • #10 14 Mar 2012 21:36
    FraKTiX
    Poziom 8  

Ok. Dzięki za pomoc, popróbuje, może coś z tego wyjdzie.

0
  Szukaj w 5mln produktów