Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

atmoTEC pro Vaillant VUW 240/3-3M ustawienie/zmiana sterownika

however 14 Mar 2012 00:03 7952 4
  • #1
    however
    Level 10  
    Witam serdecznie. Ostatni rachunek za gaz skłonił mnie do zastanowienia nad poprawnością działania c.o. w mieszkaniu i stąd kilka pytań. Gdyby nie lektura forum, pewnie bym nie pisał ale tak to nazbierało się wątpliwości :P

    Schematycznie mieszkanie wygląda tak:
    atmoTEC pro Vaillant VUW 240/3-3M ustawienie/zmiana sterownika

    Kocioł atmoTEC pro Vaillant VUW 240/3-3M jest aktualnie sterowany przez colorMATIC 330. Główny problem jest taki, że sterownik jest w pokoju, z którego jeszcze nie korzystam a docelowo ma tam być pokój dzienny (POKÓJ 3 na rys.). Pokój nagrzewa się dość szybko przez co reszta mieszkania jest niedogrzana - na chwilę obecną zakręciłem jeden z grzejników w pokoju nr 3 ale mimo wszystko musi się tam nagrzać do 21°C żeby w mieszkaniu było koło 19-20°C (mimo stosowania zaworów z termostatem). Chciałbym w tym ograniczyć grzanie chociażby przez przeniesienie sterownika do innego pomieszczenia. Rozwiązania, które przychodzą mi na myśl to:
    1. przedłużyć przewód i wynieść sterownik np. na przedpokój;
    2. wymienić sterownik na termostat bezprzewodowy Euroster 2026TX, który posiadam (ale nie wiem jak podłączyć).

    Teraz co do pierwszego pytanie czy długość przewodu ma znaczenie dla pracy układu? Co do drugiego rozwiązania to doczytałem na forum, że przy niektórych Vaillantach może wystąpić problem z modulacją - czy w posiadanej przez mnie konfiguracji (po wymianie na Euroster) również będą jakieś problemy. Jest jeszcze pytanie o nastawy na kotle temperatury wody c.o. - aktualnie jest 50°C.

    Pytanie kolejne dotyczy łazienki. Jak widać na schemacie, rura z kotła idzie wzdłuż ściany i na trójniku prostym rozdziela się na grzejnik w łazience i na resztę mieszkania - czy to jest prawidłowe podłączenie? Chodzi o to czy woda nie będzie omijać tego grzejnika? Ogólnie w łazience jest ciągle zimno mimo sporego grzejnika aczkolwiek jest on ciepły - podejrzewam po prostu duże straty ciepła przez wentylację :/

    Kolejny temat to kryzowanie - naczytałem się o tym sporo i wiem, że temat indywidualny dla każdej instalacji. Pytanie jednak jak ustawić wszystkie zawory? Na maks otwarte czy w połowie? Chodzi mi o wszystkie zawory bez zabawy w kryzowanie. Chyba, że ktoś może podpowiedzieć jak kryzować w przypadku mojej instalacji.

    Nie znam się kompletnie na instalacja c.o. ale 1500PLN za gaz każe się zainteresować tym tematem.

    Czekam na dodatkowe pytanie.

    pozdrawiam
    Dominik
  • #2
    zlotaronczka
    Level 20  
    however wrote:
    Teraz co do pierwszego pytanie czy długość przewodu ma znaczenie dla pracy układu? Co do drugiego rozwiązania to doczytałem na forum, że przy niektórych Vaillantach może wystąpić problem z modulacją - czy w posiadanej przez mnie konfiguracji (po wymianie na Euroster) również będą jakieś problemy. Jest jeszcze pytanie o nastawy na kotle temperatury wody c.o. - aktualnie jest 50°C.


    Dużo i jednocześnie, tych pytań.

    pyt. 1 - długość kabla ma znaczenie, ale w Twoim przypadku nie ( do 15 mb )
    pyt. 2 - regulator Euroster podłączony na 3-4 nie powoduje utraty modulacji ( w funkcji temperatury wody kotłowej)
    pyt. 3 - temperatura wody CO 50 stopni C, to troszkę za nisko. Wykończysz dość szybko nagrzewnicę. Jeśli wisi nad pralką to pewnie już sypią się z niego takie niebieskie grudki.
  • #3
    1tropek
    Level 23  
    however wrote:
    Kolejny temat to kryzowanie - naczytałem się o tym sporo i wiem, że temat indywidualny dla każdej instalacji. Pytanie jednak jak ustawić wszystkie zawory?


    Masz zawory powrotowe?
    Nimi jest najłatwiej kryzować.
  • #4
    however
    Level 10  
    Na wstępie dzięki za odpowiedzi i przepraszam, że tak późno odpisuję.

    @zlotaronczka
    1. Nie narysowałem jak idzie przewód do termostatu ale obawiam się, że 15m jest przekroczone - kabel idzie tak jak rury czyli od kotła do ściany, wzdłuż mieszkania i ponownie od ściany do regulatora co daje jakieś 18m
    2. Czyli bez problemu mogę podłączyć eurostera bezprzewodowego a wypiąć colormatic?
    3. Od czego uwarunkować tą temperaturę? Aktualnie ustawiłem 60°C - jakich zmian się przez to spodziewać?

    @1tropek
    Na ujściu z grzejnika jest zawór na klucz imbusowy - o to chodzi?
  • #5
    K0RNAT
    Level 11  
    Podepnę się do tematu bo mam również kocioł jak w tytule. Na początek podam parę parametrów.
    Dom jednorodzinny dwupoziomowy z hadykówki oraz ocieplony styropianem 12cm. Cały dach na poddaszu wyłożony wełną o grubości 15-20cm jak dobrze pamiętam. Okna oczywiście nowe. Powierzchnia do ogrzania to ok. 100m^2. Na parterze jest ogrzewanie podłogowe (czyli ok. 40m^2) sterowane pompą z 3 zakresową prędkością dodatkowo sterownik gdzie mogę ustawić temp. załączenia podłogówki oraz jej histerezę. Pozostałe pomieszczenia wyposażone w kaloryfery aluminiowe. Kocioł Valliant atmotec pro vuw 240/3-3 oraz sterownik pogodowy Auraton 2025. Chciałbym, aby ktoś podpowiedział jak tym wszystkim dobrze wysterować. Poprzedniej zimy sam robiłem pomiary, ale były takie rozbieżności temp. na zewnątrz, aż sam już nie wiem jakie będzie dobre ustawienie. Spisywałem zużycie o jednej godzinie, średnią temp. wyciągałem na podstawie temp. zewnętrznej o godzinie pomiarów oraz minimalnej jakiej była podczas tej doby. Temp na auratonie ustawiona na cały czas 22*C (zmniejszanie na noc powodowało większe zapotrzebowanie na gaz), podłogówka 3,1 (max 4,5) oraz temp. załączania pompy 40*C i histereza 2*C oraz pompa na 2 biegu. Reszta ustawień podana w tabeli.
    Prosiłbym o jakieś wskazówki jak to optymalnie ustawić