Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór, podłączenie kolumn do wzmacniacza

14 Mar 2012 01:50 4960 15
 • Poziom 2  
  Witam!
  Ostatnimi czasy naczytałem się dużo (i mam teraz mętlik w głowie)
  o tym, że zbyt słabym wzmacniaczem można prędzej spalić kolumny niż mocnym ponieważ przesterowuje dźwięk gdy są za mocne kolumny.
  Posiadam kolumny 200W 8ohm.
  Wzmacniacz (powermikser) ma 2x110W przy 4 ohm (55W przy 8ohm).
  Na moje ucho ciężko mi stwierdzić czy mi coś przesterowuje czy nie, ale boję się dłużej używać takiego zestawu ze względu na kolumny.
  Potrzebuję tego głównie do wokalu.
  Mogę bez problemu tak grać czy lepiej jednak z czasem kupić wzmacniacz mocniejszy ? A jeśli tak to jaki byłby odpowiedni ?
  Dzięki z góry za odpowiedzi.
 • Poziom 12  
  Powiem Ci że ja słuchałem o wiele gorsze zestawienie wzamcniacza z kolumnami i aby "grało" to grało,wydaję mi się że o żywotność nie masz co się martwić.
 • Poziom 26  
  Na powermixerze masz chyba wskaźnik wysterowania.Jeżeli nie to nie przesteruj sygnału tak na słuch.Ja słyszałem bardziej o czymś takim że kolumny powinny być mocniejsze :D
 • Poziom 43  
  Riot napisał:
  słabym wzmacniaczem można prędzej spalić kolumny niż mocnym ponieważ przesterowuje dźwięk gdy są za mocne kolumny.

  Moc kolumn, nie ma dla wzmacniacza żadnego znaczenia. Wzmacniaczowi jest obojętne, jakiej mocy kolumny zasila. Nie dlatego przesterem można uszkodzić głośniki (głównie wysokotonowe), że kolumny są "za mocne" a tylko dlatego iż rozkręcony do oporu wzmacniacz (obojętnie - mniejszej, czy większej od kolumn mocy), podaje na kolumny przesterowany sygnał.
  Jeśli moc tego wzmacniacza wystarcza Ci do nagłośnienia wokalu, to możesz nim bez problemu zasilać te kolumny.
  Riot napisał:
  Na moje ucho ciężko mi stwierdzić czy mi coś przesterowuje czy nie

  Odsłuchowo, przester objawia się słyszalnymi zniekształceniami dźwięku, wydobywającymi się z kolumn. Wizualnie, można to stwierdzić ciągle palącą się diodą CLIP, informującą o przesterowaniu wzmacniacza, lub znacznie przekroczoną wartości 0 dB na wskaźniku (np. diodowym) wysterowania wzmacniacza, jeśli taki posiada. W obu wypadkach, należy stłumić podawany sygnał, czyli mówiąc potocznie, "zmniejszyć volume"
  Wzmacniacz który w pełni pozwoli wykorzystać moc Twoich kolumn, powinien mieć moc 2x100-300W/8 Ohm. Rozpiętość mocy celowo określiłem na tak dużym poziomie, bo nie znana mi jest jakość zastosowanych w Twoich kolumnach głośników. Im wyższa jakość głośników, tym większą moc są w stanie przyjąć.

  Pozdrawiam.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  Dzięki, każda rada i uwaga jest bardzo cenna.
  Wzmacniacz to wyrób angielskiej firmy NJD z początku lat '90,
  a kolumny to LDM-y P-215.
  Chodzi mi też o to, że na próbach wokal nie jest słyszalny na tyle dobrze, że można śmiało stwierdzić przesterowania różne, ale będę próbował.
  Tak jak zrozumiałem to na wzmacniaczu nie powinien wskaźnik diodowy (bo taki w nim jest) przekroczyć 0db.
 • Poziom 26  
  Riot napisał:
  Dzięki, każda rada i uwaga jest bardzo cenna.
  Wzmacniacz to wyrób angielskiej firmy NJD z początku lat '90,
  a kolumny to LDM-y P-215.
  Chodzi mi też o to, że na próbach wokal nie jest słyszalny na tyle dobrze, że można śmiało stwierdzić przesterowania różne, ale będę próbował.
  Tak jak zrozumiałem to na wzmacniaczu nie powinien wskaźnik diodowy (bo taki w nim jest) przekroczyć 0db.
  może chwilowo skoczyć np do +1 +2 ale lepiej tego unikać
 • Użytkownik obserwowany
  0dB - czyli prawdopodobnie zółta lub też pomarańczowa dioda - oznacza pełne wysterowanie wzmacniacza, czyli oddawanie przez niego pełnej mocy. Każda dioda wyżej (prawdopodobnie czerwona) oznacza w jakimś stopniu przesterowywanie.

  Musimy jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że amplituda niskich częstotliwości jest większa niżeli wyższych - stąd dozwolone jest lekkie granie na CLIP'ie czyli początkach przesteru, gdzie przy mruganiu tej diody sygnał zostaje dopiero delikatnie przestorowywany w najniższych rejestrach i tylko głośniki basowe dostają po tyłkach - jednak tak jak pisze MatyAS, głośniki takie mają spory zapas i wytrzymałość mocową, dlatego takie przestery nie robią często na nich wrażenia.

  Jednak jeżeli dioda mruga coraz rzadziej a częściej się świeci - jest to już niedopuszczalne gdyż informuje o przesterowaniu większej ilości sygnału, w tym też wyższych tonów. Głośniki wysokotonowe to mimo wszystko precyzyjne i delikatne przetworniki które nie lubią dostawać w tyłek - dlatego też przy mocnych przesterach, tak często ulegają przepaleniu jako pierwsze.

  Trzeba brać też pod uwagę taki fakt że jeżeli dioda CLIP pali się prawie cały czas i drivery zostają potraktowane już przesterami, to pomyśl w tym momencie jakie przestery dostają się już do basowców? No, duże ;) Dlatego też również one mogą wyzionąć ducha.

  Wszystko zależy od wszystkiego ;) Graj z głową, a pograsz bardzo długo niezależnie od tego jakim grasz sprzętem i w jakiej konfiguracji. Pozdrawiam ;)
 • Poziom 43  
  Riot napisał:
  kolumny to LDM-y P-215

  Paczki 15"+1" - czyli w tych paczkach wysoko cięty tweteer, ze względu na dziurę w środkowej części pasma, nie nadają się do nagłaśniania wokalu.
  Jakimś wyjściem będzie, zaopatrzyć się w efektywne (ok. 98 dB) paczki 12"+driver, cięty w okolicy 1,6-2 kHz.
  Jeśli z jakiegoś konkretnego powodu, nie chcesz zmieniać paczek, to do zasilenia tych p-215 odpowiedni będzie wzmacniacz o mocy 2x200-300W/8 Ohm.

  Riot napisał:
  jak zrozumiałem to na wzmacniaczu nie powinien wskaźnik diodowy (bo taki w nim jest) przekroczyć 0db

  Może przekroczyć wartość 0 dB, ale chwilowo. Diody powyżej wskaźnika 0 dB, nie mogą się palić ciągłym światłem, mogą mignąć (+2, +3 dB) w najbardziej dynamicznych momentach.

  Pozdrawiam.

  Pozwoliłem sobie poprawić.
  (dj-MatyAS)
 • Poziom 9  
  Witam!
  Aby nie zaczynać nowego tematu, to mam takie pytanie:
  Mam wzmacniacz Diora wsh111 (2*20 W 4 Ohm), i poszukuję do niego kolumn.
  Znalazłem 2 pary : jedne 60 W 6Ohm, a drugie 80 W 8 Ohm.
  Mi wydaje mi się że to nie da rady, ale wolę się upewnić.
  Podejrzewam ,że to dla was lamerskie pytanie, ale każdy na ten temat pisze co innego, a nie chcę kupować w ciemno.
 • Użytkownik obserwowany
  Było setki razy - dla wzmacniacza nie ma znaczenia moc kolumn, ważna jest jedynie ich impedancja którą go obciążamy.

  Przy 8R odda ok 2x10W więc i z taką mocą zagrają paczki. Po prostu nie wykorzystasz ich pełnego potencjału.
 • Poziom 9  
  Czy obliczasz to jakimś wzorem? Jeśli tak to jakim?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Ale co kto oblicza i jakim wzorem? Tutaj nie trzeba potężnych obliczeń, tylko w większości przypadków, 20W w 4R przy wzroście na 8R wzmacniacz odda w przybliżeniu połowę mocy. Zmiana oporu kolumn z mniejszego na większą jest znacznie bezpieczniejsza niż odwrotnie. Dobrym wyborem dla Twojego wzmacniacza byłyby przykładowo kolumny Tonsil ZG25C.
 • Użytkownik obserwowany
  Tak jak wyżej. Żadne wzory, po prostu znajomość tematu ;)
 • Poziom 9  
  W takim razie wiem już o tych 80w 8 Ohm, a co z tymi 60w 6Ohm?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Litości. Jak możesz nas pytać o kolumny które opisałeś tylko mocą i oporem? Strzelam, że jest to jakiś zestaw od mini wieży. Jeśli tak, to mało opłacalny zakup.