Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Be Quiet model: BQT E5-700W uszkodzone: D41, C45 i dioda Zenera ZD1?

14 Mar 2012 10:19 5485 10
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam uszkodzony zasilacz Be Quiet model: BQT E5-700W. Elementy uszkodzone, które udało mi się zlokalizować to 1 dioda 1N4007 (D41) i kondensator elektrolit 2200µF/6.3V (C45) w okolicy zasilania Stand-by oraz jedna dioda od dołu zasilacza dokładnie pod układem scalonym DM0265R, która łączy się z 1 i 3 nogą tego układu scalonego. W związku z tym mam do Was prośbę czy może mi ktoś podać jej symbol?

Dziękuje
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Tu masz schemat Link 8V2. Porównaj, powinien pasować. Zobacz też ten temat Link 8V2. Zamiast diody 1N4007 zastosuj lepiej szybką diodę np. UF1007 lub FR107. Wymień też wszystkie kondensatory elektrolityczne w układzie przetwornicy stand-by (tego 2200µF/6,3V lepiej wymień na 2200µF/10V LOW ESR).
    PS.
    Czytaj drugi link.
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam prawdopodobnie uszkodzony układ PFC (CM6800G) czy ktoś z Was wie gdzie mógłbym taki układ zakupić ?
    Dziękuje
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    CM6800G nie odpowiada tylko za APFC, ale też za przetwornicę główną. Napisz, jakie masz objawy. W tych zasilaczach zazwyczaj trzeba obciążyć wstępnie 5V stand-by (np. żarówką 21(20)W/12V), żeby wystartowała przetwornica główna i APFC.
  • Poziom 10  
    Nie mam wogóle napieć na przetwornicy Stand-by nawet brak jest napięcia 14V przy układzie scalonym DM0265R. Wszystkie diody sprawdzone kondensatory elektrolity powymieniane nawet układ scalony DM0265R również jest wymieniony. Nic nie startuje, a jedyne napiecie jakie jest to około 328V na głównym kondensatorze elektrolitycznym.
  • Poziom 22  
    Jak nie działa przetwornica stand-by to CM6800G nie ma zasilania. Musisz naprawić przetwornicę stand-by a nie "strzelać" może ten układ a może tamten. Sprawdź czy masz napięcie na nogach 5 i (6,7,8) DM0265R. Sprawdź też stronę wtórną przetwornicy stand-by czy nie ma tam zwarcia.
  • Poziom 10  
    Witam
    Na nogach 5 i (6,7,8) DM0265R jest napięcie około 328V . Najciekawsze jest to że wszystko posprawdzałem i nic nie jest uszkodzone . Na pierwszej nodze płytki układu APFC mam 154V a na 9 nodze 150V . Czyli jakieś zasilanie jest tak myśle .

Może ktoś spotkał się z podobnym problem ?
    Dziękuje za ewentualną pomoc w tej sprawie .
  • Poziom 22  
    Sprawdź czy nie masz zwarcia w układzie za diodą VD3 (na schemacie Epsilona, u ciebie to chyba dioda D41) i sprawdź uzwojenie transformatora stand-by to podpięte do VD3 (D41) czy nie ma przerwy. Sprawdź też rezystor R3 (u ciebie chyba to będzie R42), przy zwarciu w tym obwodzie pełni on role bezpiecznika.
    Maxx@ napisał:
    Na pierwszej nodze płytki układu APFC mam 154V a na 9 nodze 150V . Czyli jakieś zasilanie jest tak myśle .
    Napięcia te nie zasilają CM6800G a dostarczają mu informacji o wartości napięcia zasilania i napięcia po APFC. CM6800G zasilany jest z przetwornicy stand-by a dokładniej z diody VD3(D41).
    Sprawdź czy tranzystor transoptora nie ma zwarcia, bo jak ma to przetwornica stad-by nie wystartuje.
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem tą diode D41 jest dobra (na samym początku jak zasilacz padł ta dioda była spalona . Wyglądała tak jakby była przegrzana) . Rezystor R42 jest dobry , transformator Standby ma przejście a tranzystor również jest dobry . Ja tak naprawde nie wiem czego mam się przyczepić .
  • Poziom 22  
    Sprawdź omomierzem jaka jest rezystancja mierzona na Z41 lub C15 (chyba te elementy połączone są równolegle) i rezystancje na C45 i podaj wartości (zmierz w obu kierunkach).
  • Poziom 10  
    Na C45 dając + miernika na + elektrolita (2200µF/6.3V) mam 191Ω, a odwrotnie mam 180Ω. Co do diody Z41 + na + mam 4.5 MΩ, a odwrotnie mam 616Ω .