Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejność faz, zanik fazy, kontrola stycznika

14 Mar 2012 12:09 12018 39
  • Poziom 13  
    Z informacji jakie wygrzebałem urządzenia W301s i W303s spełniają odmienne funkcje. Jedno zabezpiecza m.in. stycznik - drugie zabezpiecza przed zmianą kolejności faz.
    Czy zatem można (jest sens) montować je obok siebie ? Czy jest jakieś jedno zabezpieczenie - które łączy funkcjonalność w/w dwóch ?

Pytanie 2. Czy mając taki czujnik kolejności faz - można podłączyć właściwie pompę głębinową ? Mam na myśli kolejność faz - co za tym idzie kierunek wirowania.
    Rozumuję tak: podłączę czujnik kolejności faz - do uzyskania "światełka zielonego" - czyli kierunku wirowania faz w prawo. Tym samym uzyskam informację o fazach L1 L2 L3 - które podłączone w tej kolejności zapewnią określone wirowanie w prawo.
    Następnie podłączę pompę zgodnie oznaczeniami L1-L1 itp.
  • Poziom 33  
    Nie wiem po co stosować do silnika czujnik kolejności faz-podłączasz to raz a dobrze i tyle. Przecież elektrownia nie zmienia co tydzień kolejności faz... Na pompę głębinową to wyłącznik silnikowy PKZM0 i stycznik-zabezpieczy Ci to silnik wystarczająco.
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Nie wiem po co stosować do silnika czujnik kolejności faz-podłączasz to raz a dobrze i tyle.

Chociażby po to - by to raz a dobrze podłączyć - o ile mój rok rozumowania jest poprawny. Ale czy jest ? Czy obecność czujnika kolejności faz - pozwoli na poprawne podłączenie ? (jak to opisałem w 1 poście)
  • Poziom 30  
    apokalipsa0 napisał:
    Czy obecność czujnika kolejności faz - pozwoli na poprawne podłączenie ?

I tak, i nie.
    To zależy czy zamiana kolejności faz nastąpiła przed kontrolą, czy po kontroli kolejności faz.
  • Poziom 13  
    Czujnik ma mi pomóc określić kolejność faz dla znanego kierunku wirowania. Czyli ustalenie jakichś L1 L2 L3 - które podłącze z tak samo oznaczonymi zaciskami.

Szukam potwierdzenia czy tak można :)
  • Poziom 35  
    Jeżeli mogę się wtrącić do dyskusji. W301s chroni silniki trójfazowe ( a nie styczniki ) przed uszkodzeniem spowodowanym pracą przy niepełnym zasilaniu. Urządzenie wyłącza
    obwód zasilania cewki stycznika sterującego silnikiem w przypadku wystąpienia asymetrii napięć w poszczególnych
    fazach, a w szczególności zaniku napięcia w co najmniej jednej z faz, a także w przypadku nieprawidłowej kolejności
    faz. Nie chroni przed symetrycznym spadkiem napięcia. Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    ok, dzięki. Tylko to jedno podstawowe pytanie (być może banalne) - mając taki czujnik kolejności faz - ustalę kierunek wirowania faz co za tym idzie kolejność faz - i jeśli wg. ustalonej kolejności podłączę pod pompę - to będzie kręciła się we właściwą stronę ? :)
  • Poziom 30  
    Dobrze kojarzysz, tylko teraz musisz zrobić odpowiednią automatykę sterowania stycznikiem głównym. Tak żeby stycznik nie załączył silnika w przypadku wykrycia błędnej kolejności faz zasilania.
  • Poziom 15  
    electro_Nick napisał:
    Przecież elektrownia nie zmienia co tydzień kolejności faz
    No niestety zdarza im się to czasami... Szczególnie przy remontach rozdzielni nN czy wymianie AL na ASXsn, zresztą przez taką pomyłkę musiałem swego czasu wyjmować 6 takich pomp.

Do tej automatyki sterującej stycznikiem dołożyłbym jeszcze sygnalizator (przekaźnik) poziomu cieczy. Warto wiedzieć, że pompy głębinowe są chłodzone i smarowane cieczą pompowaną, co w przypadku obniżenia się lustra wody, może ich tego pozbawić.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Warto zwrócić uwagę naLink Posiada kontrolę faz, asymetrii, oraz styków stycznika.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    apokalipsa0 napisał:
    urządzenia W301s i W303s spełniają odmienne funkcje. Jedno zabezpiecza m.in. stycznik - drugie zabezpiecza przed zmianą kolejności faz

Wyłączniki S303 stosuje się wyłącznie do urządzeń zasilanych z 3 faz
    electro_Nick napisał:
    Nie wiem po co stosować do silnika czujnik kolejności faz-podłączasz to raz a dobrze i tyle

CZF stosuje się w celu aby silnik nie pracował na 2 fazach w przypadku zaniku jednej
    kizek napisał:
    W301s chroni silniki trójfazowe ( a nie styczniki ) przed uszkodzeniem spowodowanym pracą przy niepełnym zasilaniu

BZDURA nie chroni ani silnika i ani stycznika a w zasadzie stycznik nie jest odbiornikiem tylko "przekażnikiem" napięcia do odbiornika
    ergonus napisał:
    electro_Nick napisał:
    Przecież elektrownia nie zmienia co tydzień kolejności faz
    No niestety zdarza im się to czasami... Szczególnie przy remontach rozdzielni nN czy wymianie AL na ASXsn,

Urządzenia 3 fazowe(silniki) posiada wielu odbiorców i jaka kolwiek zamiana faz to wielkie odszkodowania dla odbiorców
    INTOUCH napisał:
    tylko teraz musisz zrobić odpowiednią automatykę sterowania stycznikiem głównym

To nie jest skomplikowane ale najlepiej jest to powierzyć fachowcom
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Mnie się zdarzyło być świadkiem takiej pomyłki, a było to przy okazji wymiany rozdzielni nN przy napowietrznej stacji SN/nN i budowy podwieszenia. Na szczęście obyło się bez poważniejszych szkód, ale afera była konkretna.
  • Poziom 33  
    Przecież PKZM0 chroni przed zanikiem fazy-gdy to wystąpi wzrasta prąd i termik wyłącza.
  • Specjalista elektryk
    Kolego apokalipsa0. Jeśli to nie jest pompa dużej mocy to może lepiej kupić jednofazową? Trochę są droższe ale w warunkach domowych lepiej się sprawdzają. Zabezpieczenia dużo prostsze, zanik jednej fazy jej nieszkodzi, zmiana kolejności faz jej nieszkodzi, a na dodatek można zastosować automatyczny przełącznik faz, który w razie zaniku napięcia przełączy na fazę czynną.
  • Specjalista elektryk
    Francelektryk napisał:
    Urządzenia 3 fazowe(silniki) posiada wielu odbiorców i jakakolwiek zamiana faz to wielkie odszkodowania dla odbiorców

Byłoby super, gdyby kolega podał jakąś podstawę prawną, w myśl której dostawca zmuszony jest wypłacić odszkodowanie za straty spowodowane zmianą kolejności faz. Będę wdzięczny.
  • Poziom 17  
    Francelektryk napisał:
    apokalipsa0 napisał:
    urządzenia W301s i W303s spełniają odmienne funkcje. Jedno zabezpiecza m.in. stycznik - drugie zabezpiecza przed zmianą kolejności faz

Wyłączniki S303 stosuje się wyłącznie do urządzeń zasilanych z 3 faz

kizek napisał:
    W301s chroni silniki trójfazowe ( a nie styczniki ) przed uszkodzeniem spowodowanym pracą przy niepełnym zasilaniu

BZDURA nie chroni ani silnika i ani stycznika a w zasadzie stycznik nie jest odbiornikiem tylko "przekażnikiem" napięcia do odbiornika

Pomyliłem urządzenia W301s i W303s z wyłącznikami nadmiarowo prądowymi S301 i S303 więc wycofuję się z mojej wypowiedzi.
    zbich70 napisał:
    Byłoby super, gdyby kolega podał jakąś podstawę prawną,

Przepisów tak dokładnie nie znam więc nie podam, może moderatorzy tego forum posiadają konkretne podstawy bo często przywołują zapisy norm i prawa energetycznego.
    Dostawcy energii odpowiadają za jakość energii co wiąże się z zachowaniem kolejności faz. Zamiana faz może w wielu przypadkach może grozić zagrożeniem życia i bezpieczeństwa i więc jeżeli ktoś kto wykonuje jakiekolwiek prace remontowe to jest to NIEDOPUSZCZALNE
  • Poziom 29  
    apokalipsa0 napisał:
    Tylko to jedno podstawowe pytanie (być może banalne) - mając taki czujnik kolejności faz - ustalę kierunek wirowania faz co za tym idzie kolejność faz - i jeśli wg. ustalonej kolejności podłączę pod pompę - to będzie kręciła się we właściwą stronę ?

Jeśli pompa zbudowana jest prawidłowo, to jeśli podłączysz L1 do L1, a nie przypadkiem źle oznaczone L3, a to w przypadku podłączenia odwrotnego, czyli L3, L2, L1, to będzie działać prawidłowo, tyle że tak jak było to wspomniane przez stycznik odpowiedni do podłączanego urządzenia w układzie z W301s.
  • Poziom 13  
    Jerzykowski napisał:
    apokalipsa0 napisał:
    Tylko to jedno podstawowe pytanie (być może banalne) - mając taki czujnik kolejności faz - ustalę kierunek wirowania faz co za tym idzie kolejność faz - i jeśli wg. ustalonej kolejności podłączę pod pompę - to będzie kręciła się we właściwą stronę ?
    Na pewno w ten sposób nie da się ustalić kierunku obrotów pompy.

No to w takim razie jak ustalić kolejność podłączenia faz - zapewniając właściwy kierunek obrotów pompy ?

Czy ustalony kierunek wirowania faz - czyli ustalony szereg L1, L2, L3 - podłączony do zacisków pompy L1, L2, L3 - może nie odpowiadać właściwemu kierunkowi obrotów ? :|
  • Poziom 13  
    Zatem jak ustalić właściwy kierunek wirowania pompy .... ?
  • Poziom 33  
    Jeśli kręci się w złą stronę to zamieniasz dwie dowolne fazy i już kręci w drugą...
  • Poziom 13  
    Czyli metodą prób i błędów ?
    Czy to nie grozi uszkodzeniem pompy głębinowej ?! Przecież nie zobaczę w którą się kręci. Jedynie pomiar ilości wody.
  • Poziom 29  
    Jeśli pompa będzie pod lustrem wody, to na tyle powinno starczyć oddawanie ciepła, chłodzenie cieczą, jednak zależy jaki to silnik, większy może mieć spory problem z ciepłem.

Ponieważ podejrzewam, a może i mam pewność, że moja porada zostanie uznana za szkodliwą, to:
    powiedz nam jeszcze czy ta pompa jest już wpuszczona? czy dopiero będziesz ją wpuszczał ?
    Bo tej informacji nie zauważyłem.
    Jeśli jeszcze nie jest na dole, to jest jasna sytuacja, możesz to zrobić na powierzchni gruntu zatapiając pompę w jakimś pojemniku i sprawdzając obroty ...

Co do pomiaru, miałem kiedyś miernik produkcji MerlinGerin do pomiaru kolejności faz, ale wiadomo, nie każdy ma do tego dostęp, może jednak znasz kogoś kto mógłby mieć dostęp do takich a nie innych urządzeń.
  • Poziom 37  
    A nie prościej sobie kupić wskaźnik napięcia z funkcja określania kolejności faz i sobie ustalić fazy i tego się trzymać cena takiego najzwyklejszego to ok 116zł http://www.modus-cm.pl/produkty-mierniki-test...kazniki-napiecia/ut15c-wskaznik-napiecia.html i zarazem przyda się na przyszłość a widzę, że kolega ma nutkę konstruktora w sobie po temacie więc przyda się na lata tylko dbać o baterie w nim. Stosuje takie wskaźniki do ustalania i nie mam problemu ( raz miałem przez tureckie klapki :D ) najtańsza opcja a zarazem wszystko w jednym i miernik napięcia i wskaźnik faz prawdziwy przyjaciel elektryka.