Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykorzystanie zasilacza ATX do budowy zasilacza KF 13.8V 20A

14 Mar 2012 15:26 7026 16
  • Poziom 17  
    Wykorzystanie zasilacza ATX do budowy zasilacza KF 13.8V 20A.
    Adaptację chcę wykonać na podstawie zasilacza z linku:
    wygląd zasilacza
    Proszę o podpowiedzi jakie elementy zmienić na inne poza elektrolitami.
    Podpowiedziano mi abym wykorzystał tylko cześć pierwotną tej przetwornicy dającą około 40V, a cześć wtórna zbudował od nowa z odpowiednimi zabezpieczeniami czyli nową przetwornice DC-DC. Dlatego pytanie brzmi czy jest jakiś schemat tego zasilacza i która tą cześć pierwotna mam zostawić. Będę bardzo wdzięczny w pomocy identyfikacji.
    Liczę się z koniecznością wykonania nowej płytki.
  • PCBway
  • Poziom 43  
    Zasilanie RTX ( KF!) z zasilacza impulsowego?? Zawsze Ci coś w odbiornik będzie właziło z tej przetwornicy. (harmoniczne). Już to wypraktykowałem wiele lat temu i to na wysokim paśmie CB i 10m. Kiepsko to widzę....U mnie obecnie jest tak: TRX 6m FM (Thomson TRC 552 z anteną daleko na maszcie w ogrodzie) jest zasilany i ładowane ma akumulatory z zasilacza laptopa IBM 16V. Jemu to nie przeszkadza :D Natomiast gdy ten zasilacz pracuje, to umieszczony w odległości 2 metrów odbiornik komunikacyjny Realistic Dx 300 z osobną anteną tez w ogrodzie, wyje i gwiżdże co kolejny megaherc na każdym paśmie KF. :cry: Dla TRXa UKF FM tak, można, na KF AM, CW i SSB nie sądzę, by się udało.
  • Poziom 16  
    Krzysztof Kamienski-nie masz racji jak się uzupełni zasilacz w brakujące elementy LC zasilacz przestaje zakłócać .
    Drugi problem to że najszybszym bezpiecznikiem są tranzystory- i można się oszukać jak zasilacz dostanie szpilkę z anteny i otworzy się -ile mam tyle dam.Mamy bezpiecznik cały a z reszty demolka i kupa dymu i ognia.
  • Poziom 43  
    Zobaczymy, co Inni SPxxxxxx na to powiedzą :?: Ciężka sprawa, bo od masy czynników zależy. Może mają inne od moich doświadczenia.
  • PCBway
  • Poziom 43  
    Przećwiczone na paśmie CB (kilka różnych "prezydentów", antena stacjonarna na dachu) - zdecydowanie nie polecam!
  • Moderator Samochody
    Również nie polecam. Co prawda gdzieś w ofercie widziałem zasilacz impulsowy do zastosowań KF, ale nie miałem do czynienia z opiniami na jego temat.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Da się _zrobić_ od zera dobry zasilacz impulsowy 13.8V 20A i zmieścić go w obudowie zasilacza komputerowego. Ale nie ma wtedy miejsca na kompromisy, jeśli chodzi o filtrowanie wejścia i wyjścia oraz konstrukcję PCB i jakość elementów.

Przerabianie zasilacza komputerowego to nieporozumienie. To jest pookradane ze wszystkiego, poczynając od ferrytu w zbyt małym rdzeniu a na tandetnych kondensatorach i braku zabezpieczeń kończąc.
  • Moderator Samochody
    Roman, tu nie chodzi o nieporozumienie, tylko o to co ten zasilacz produkuje, oprócz prądu stałego. Jak każdy impulsowy zresztą. Nie da się uniknąć "przecieku" zakłóceń do radia.
  • Poziom 17  
    Drodzy państwo proszę o podpowiedź odnośnie schematu. Zastosowano tam diody SB3040PT oraz mostek na pierwotnym KBU806. Chcę wykorzystać część pierwotną a ta wtórna zrobić ponownie samemu na innym rdzeniu z dodatkowym zabezpieczeniem oraz odpowiednimi filtrami, aby uniknąć spalenia radia przez zasilacz. Sprawą przenoszenia i filtracji pomartwimy się w innym czasie.
    Dziwi mnie państwa sceptycyzm do zasilania impulsowego wielu z was krótkofalowców ma Telzas ZS20 lub AV-830-NF Telecom i inne. Nikt natomiast nie potwierdza że sieją więc proszę zajmijmy się kwestią schematu, gdyż chciałbym pójść krok dalej a zdaje sobie sprawę ze teoria nie idzie w parze z praktycznym budowaniem i dlatego potrzebuje wsparcia.
  • Poziom 43  
    Widzę rozwiązanie kompromisowe:
    zasilacz składa się z 2 części, o różnej wydajności prądowej, przełączanych przełącznikiem nadawanie <-> odbiór. Część przeznaczona dla zasilania odbiornika powinna być analogowa (tu wystarczy 13,5V/0,5A), a część przeznaczona dla dużego poboru (nadawanie) może być impulsowa (13,5V/20A).
  • Poziom 43  
    Co mówi praktyka. Moi znajomi Brazylijczycy, posługujący się w codziennej łączności w dżungli częstotliwością ~ 7MHz SSB i różnymi odmianami ICOMa, kupili sobie impulsowy zasilacz 13.8V/25A ,,Special designed for HF Transcivers, low output surge level" etc :D za 300 bucksów i stwierdziwszy krótko ,,Carramba!!!", wywalili go precz na rzecz poczciwego Chinola -,,Nippon America" z wielkim kaloryferem z tyłu.
    PS. Najlepsze na świecie radio KF, podobno? Plessey Skanti TRP 8255 (znam je z autopsji) link: http://www.kpjung.de/htm2/skanti.htm
    ma PWMa, fakt, ale tylko do zasilania PA nadajnika, reszta trafko, czyli ,,Żółwiowy" kompromis, jednak Plessey to nie Pan ODYN chyba.. :D .
  • Poziom 43  
    Jestem Rzuuf, a nie Żółw. Brzmi podobnie i na tym podobieństwa się kończą.
    Carrrramba!

Dizer Brasileiros "olá" para mim.
  • Poziom 43  
    Rzuuf, a Awatar to kot ??? :D Portugalskiego ni w ząb :cry: i pomyśleć że, SBT, TV Record Sao Paulo i Globo kanały mam w chacie. Filmy oglądam z angielskim sountrackiem, do ,,journal" albo,, Amor e Revolucao" zciszam audio :D
    Pozdrawiam 8.59 PM/82°F
  • Poziom 17  
    -RoMan- napisał:
    Da się _zrobić_ od zera dobry zasilacz impulsowy 13.8V 20A i zmieścić go w obudowie zasilacza komputerowego. Ale nie ma wtedy miejsca na kompromisy, jeśli chodzi o filtrowanie wejścia i wyjścia oraz konstrukcję PCB i jakość elementów.

Przerabianie zasilacza komputerowego to nieporozumienie. To jest pookradane ze wszystkiego, poczynając od ferrytu w zbyt małym rdzeniu a na tandetnych kondensatorach i braku zabezpieczeń kończąc.

Tak własnie to chce osiągnąć choć po części i wykorzystać część tych elementów a resztę zmienić. Ciężko jest bez odpowiedniego sprzętu zestroić przetwornicę by wystartowała i pracowała z częstotliwością 110kHz. Musze mieć jakiś kompromis na początek, a jak zrozumiem bardziej zagadnienia to pokusze sie o budowę jej od podstaw. Narazie musze wykorzystać gotowy układ i poprawić jego działanie. Ponawiam więc pytanie w kórym miejscu schematu mam wstawić nową przetwornicę DC-DC z odpowiednimi parametrami oraz co poprawić w torze pierwotnym?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    ODYN_86 !
    Przeróbka zasilacza ATX dla Twoich potrzeb polegała by TYLKO na przeróbce strony wtórnej: cienki drut na uzwojeniu dla 5V (tam jest to napięcie użyte do celów "pomocniczych"), a znacznie grubszy (ew. złożone kilka drutów razem) na uzwojeniu 12V.
    Strony pierwotnej nie ruszaj.
    Przeróbka zasilacza AT/ATX na ładowarkę do akumulatorów samochodowych (podobne parametry) była kilkakrotnie omawiana na Elektrodzie.
    Dalsze udoskonalenia wymagają użycia miernika zakłóceń.
  • Poziom 42  
    ->ODYN_86

Skąd Ci się wzięło te 110kHz?

Co do poprawek Twojego zasilacza - uważasz, że mam szklaną kule i znam jego schemat i wiem, co z niego "zaoszczędził" księgowy, który to projektował?
  • Poziom 17  
    Temat zamykam po konsultacji z panem DR. przed nazwiskiem. Wykorzystanie zasilacza z pasywnym PFC nie nada się do stacji KF ze względu na transformowanie zakłóceń oraz słabej jakości transformatora nawiniętego cienkim drutem. Dziękuję za odzew, a ja szukam innego rodzaju układu przetwornicy by nie budować jej od podstaw. Nadmieniam tylko, że da się zastosować impulsowy zasilacz do stacji KF, lecz jak powiedział pan DR. musi być w odpowiedniej topologii i staranności wykonania. Podziękowania wysłane za notki prawdy i napisanie ciut informacji technicznych co do okrojenia tych zasilaczy z podzespołów. Pozdrawiam.