Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak uziemić komputer instalacja dwużyłowa

Adamch1 14 Sty 2005 21:27 15680 53
  • #31 14 Sty 2005 21:27
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • #32 14 Sty 2005 22:11
    Robert B
    Poziom 43  

No to trochę dziwne, że sypiąc przepisami nie wiesz nic o zerowaniu. Musisz być dość młody :)

ZEROWANIE
    Środek ochronny przeciwporażeniowej dodatkowej polegający na połączeniu części przewodzących urządzenia elektrycznego z przewodami ochronnymi PE lub z przewodem ochronno - neutralnym PEN (przewodem ochronno - powrotnym PER) układ ten o impedancji pętli zwarcia ( z tym przewodem) skoordynowanej z charakterystyką zwarciowego zabezpieczenia tegoż urządzenia; pojęcie to obecnie, w sposób raczej bezzasadny, jest eliminowane z użycia.
    http://serwtech.laizsme.edu.pl/bhp/bhp_slowniczek.php

Stosowane jest w sieciach w układzie TN-C, tj. takich, w których przewód PE i N jest wspólny i nosi oznaczenie PEN (klasyczne zerowanie ochronne).
    http://sep.pl/info/index.php?pid=100

http://www.a.pl/article/articleview/763/1/17/?zxcssasdf=c50b2cd8ea90d28fdb001b2723f48f42

• #33 14 Sty 2005 22:33
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #34 14 Sty 2005 23:30
    Robert B
    Poziom 43  

Wystarczy że otworzysz sobie gniazdo z bolcem w budownictwie z lat 70-tych gdzie instalacja była 2-żyłowa to się dowiesz :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1868&view=previous
    http://ise.pl/slownik/?l=Z
    http://www.gniazdkodomowe.pl/archiw/gd13/wroc/4.htm
    http://www.google.pl/search?num=30&hl=pl&as_qdr=all&q=PN-IEC+60364+zerowanie&btnG=Szukaj&lr=

• #35 16 Sty 2005 10:24
    m_wojcik
    Poziom 25  

A ja nie sądzę żeby schodziła na manowce - okazuje się, że wielu z nas potrzebuje takiej wiedzy i jest to dyskusja na temat istotny a nie jakies ściąganie simlocków czy filmów :)
    Odpowiadając na pytanie o wieżę - wystarczy że komputer będzie uziemiony albo wyzerowany, zasilacze w wieżach mają inną kontrukcję i zasadniczo nawet nie robi się kabla zasilającego z bolcem.
    Zasadznicza różnica pomiędzy zerowaniem a uziemieniem polega na tym, ze zerowanie to zwarcie obudowy do linii zerowej a uziemienie to połaczenie do specjalnego przewodu uziemiającego. Teoretycznie nie powinno być róznicy, ale w praktyce przy wiekszej ilości urządzeń zwłaszcza pobierających dużo prądu pojawia się róznica potencjałów i wtedy połączenie dwóch takich mas kończy się nawet niezłym "bum!".
    Skrajny przypadek miałem kiedyś przy połaczeniu urządzenia w odległości 50 m od komputera - wywaliło tam elektronikę a w komputerze płytę główną.
    Uważam że wtym temacie trucia nigdy dość, założę się że połowa problemów z nie działającą siecią komputerową ma swój początek w róznicach na masie.
    Podsumowując: najlepiej uziemiać, jak się nie da to przynajmniej zerować i nie mieszać zerowania z uziemieniem.
    Przepraszam wszystkich których zanudziłem.

• #36 16 Sty 2005 22:47
    piotrekus
    Poziom 12  

najprostszy i najskuteczniejszy sposób uziemienia - podłączyć przewód uziemiający pod grzejnik co wierząc producentowi, że nie nastąpi przebicie na obudowę.

• #37 16 Sty 2005 22:54
    arnoldk_20
    Poziom 35  

piotrekus napisał:
    najprostszy i najskuteczniejszy sposób uziemienia - podłączyć przewód uziemiający pod grzejnik co wierząc producentowi, że nie nastąpi przebicie na obudowę.

A może do doniczki z kwiatkiem.
    A tak na serio grzejniki nie są do tego aby wykorzystywać jako uziemienie.(Szczególnie że niekiedy są dawane plastikowe rury)

• Sklep HeluKabel
  • #38 16 Sty 2005 23:05
    piotrekus
    Poziom 12  

Ale jeżeli bawisz sie troche lutownicą to niezastapionym sposobem jej uziemienia jest grzejnik, chyba ze mieszkasz w domku gdzie załozyłes sobie uziom lub podłączych sie pod bednarkę odgromnika (piorunochronu) - mówie cały czas o sieci bez przewodu ochronnego.

• #39 16 Sty 2005 23:28
    Robert B
    Poziom 43  

:arrow: piotrekus
    Przy obecnych instalacjach CO z tworzywa to swoje uziemienie do kaloryfera mozesz równie dobrze podłączyć w miejsce na drugim końcu kręgosłupa.

• #40 16 Sty 2005 23:40
    zibiii
    Poziom 23  

jak trafisz na sasiada ktory cos zle uziemil pralke do kaloryfera to cala elektronike ci sfajczy , nie wiem co ludzie robia ale u mnie kaloryfera sie dotknac w miejscu bez farby to strach bo az odrzuca , wiec kaloryfer to slaby pomysl , pozdrawiam

• #41 17 Sty 2005 00:00
    arnoldk_20
    Poziom 35  

piotrekus napisał:
    Ale jeżeli bawisz się troche lutownicą to niezastapionym sposobem jej uziemienia jest grzejnik, chyba ze mieszkasz w domku gdzie załozyłes sobie uziom lub podłączych się pod bednarkę odgromnika (piorunochronu) - mówie cały czas o sieci bez przewodu ochronnego.

Czasami miałem w rękach lutownice!
    Kiedyś kumpel chciał się napić wody z kranu a jego sąsiad chyba do rur podłączył uziemienie z pralki i go troszkę pokopało.

• #42 17 Sty 2005 00:25
    sieger
    Poziom 24  

piotrekus napisał:
    Ale jeżeli bawisz się troche lutownicą to niezastapionym sposobem jej uziemienia jest grzejnik, chyba ze mieszkasz w domku gdzie załozyłes sobie uziom lub podłączych się pod bednarkę odgromnika (piorunochronu) - mówie cały czas o sieci bez przewodu ochronnego.

A co w przypadku, gdy ten piorunochron zostanie właśnie użyty przez burzę jako droga do gleby ?

• #43 09 Lut 2005 09:40
    mrrudzin
    Poziom 39  

Adamch1 napisał:

kupic gniazdko z bolcem
    i podlaczyc niebieski kabel ze sciany szeregowo przez bolec uziemiajacy do wlasciwego jednego otworu w gniazdku a czarny do drugiego

Uziemienie (bolec) jest podłączony m.in. z metalowymi częściami obudów sprzętu (np metalowa obudowa komputera, lodówki, pralki itp).

Łaczysz szeregowo "bolec" z "dziurką" i są połączone jednym przewodem.
    Teraz na skutek np. awarii, przeciążenia, itp, uszkodzona została żyła (przewód) połączony z zerem. Włączasz np. pralkę. Co się dzieje? nic - nie działa bo nie ma przepływu prądu.
    No więc zastanawiasz się:
    Czemu to ustrojstwo niedziała i łapiesz za urządzenie...
    A na obudowie czeka na Ciebie pełne napięcie fazowe (230V). Obwód zamyka się przez Ciebie i... nieszczęście gotowe...

Stąd wniosek że
    NIE WOLNO ŁĄCZYĆ SZEREGOWO PRZEWODU N I PE
    Grozi śmiercią lub kalectwem.

• #44 09 Lut 2005 15:20
    pavulon
    Poziom 21  

Jeżeli jest gniazdo z bolcem to bolec ten musi być połączony z przewodem PE (ochronnym) bądź PEN (ochronno-neutralnym), i na odwrót - jeżeli wtyczka jest przystosowana do pracy z gniazdami ze stykiem ochronnym. Wciąż jako środek ochrony dodatkowej stosuje się zerowanie ze względu na to że wciąż a kraju są instalacje wykonywane przed kilki, kilkunastu laty.

marrudzi - opisz dokładniej o co ci chodzi bo nierozumiem.

Zerowanie ma na celu samoczynne wyłączenia napięcia gdy pojawi się napięcie niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka na częściach przewodzących dostępnych.

• #45 09 Lut 2005 20:28
    mrrudzin
    Poziom 39  

pavulon napisał:

mrrudzin - nie przekręcajmy ksywek

Przypadek na górnym rysunku - podłączamy "bolec" z przewodem N, który zlokalizowaliśmy za pomocą próbówki. Wszystko jest ok, metalowa obudowa odbiornika jest uziemiona.

A teraz przypadek z dolnego rysunku. Został uszkodzony przewód N. Gniazdko ma zmostkowany "bolec" z przewodem N. Włączone do gniazdka urządzenie nie działa, bo prąd nie ma którędy płynąć. Użytkownik zaniepokojony że urządzenie nie działa, zaczyna majstrować, dotyka obudowy.
    Teraz prosze zwrócić uwagę co się dzieje: Prąd płynie przewodem fazowym, następnie przez odbiornik (o stosunkowo małej impedancji), następnie płynie przez przewód N do gniazdka, a tam jest on zmostkowany z "bolcem", więc płynie przewodem PE i...
    na obudowie pojawia się napięcie 230V
    Człowiek ma dużą impedancje (rzędu 1000 omów), więc na nim odłoży się napięcie fazowege.
    Efekt - porażenie użytkownika...

• #46 09 Lut 2005 20:41
    esem
    Poziom 17  

mrrudzin napisał:
    pavulon napisał:

mrrudzin - nie przekręcajmy ksywek

Przypadek na górnym rysunku - podłączamy "bolec" z przewodem N, który zlokalizowaliśmy za pomocą próbówki. Wszystko jest ok, metalowa obudowa odbiornika jest uziemiona.

A teraz przypadek z dolnego rysunku. Został uszkodzony przewód N. Gniazdko ma zmostkowany "bolec" z przewodem N. Włączone do gniazdka urządzenie nie działa, bo prąd nie ma którędy płynąć. Użytkownik zaniepokojony że urządzenie nie działa, zaczyna majstrować, dotyka obudowy.
    Teraz prosze zwrócić uwagę co się dzieje: Prąd płynie przewodem fazowym, następnie przez odbiornik (o stosunkowo małej impedancji), następnie płynie przez przewód N do gniazdka, a tam jest on zmostkowany z "bolcem", więc płynie przewodem PE i...
    na obudowie pojawia się napięcie 230V
    Człowiek ma dużą impedancje (rzędu 1000 omów), więc na nim odłoży się napięcie fazowege.
    Efekt - porażenie użytkownika...

Przypadek teoretyczny ale możliwy. Prawdobodobieństwo: ? bardzo bliskie zeru.
    Przypomniał mi się znany przypadek jak znanej (Ś.P.) piosenkarce wpadło radio (zasilane z 220V) do wanny w czasie kąpieli. Szkoda, że w pobliżu nie było włączonego magnetofonu: pewnie byłby super hit: przebój wszechczasów. Ale do rzeczy: przypadek czysto teoretyczny: ale zaistniał...
    życia Jej już nikt nie przywróci...

• #47 09 Lut 2005 20:46
    arnoldk_20
    Poziom 35  

=>mrrudzin
    Masz racje z tymi rysunkami.
    Tyle że mostkowanie bolca z przewodem PEN jest jedyną w tym przypadku możliwością odprowadzenia ładunków z obudowy komputera(poza przerabianiem instalacji na 3 zyłową i robieniem osobnego uziomu).
    Czasami w blokach przyczodzą (przynajmniej u mnie) energetycy i sprawdzają czy są gniazdka z bolcami i czy bolec jest podłączony do przewodu PEN.
    Zawsze to jest lepsze rozwiązanie niż pod każdym urządzeniem co ma metalową obudowę dawać "chodnik gumowy"

• #48 13 Lut 2005 20:23
    pavulon
    Poziom 21  

mrrudzin - przepraszam za pomyłkę

Teraz rozumiem o co Ci chodzi, właśnie przez takie zagrożenie tak rygorystycznie przestrzega się badań rezystancji uziemienia uziomów roboczych i ochronnych oraz ciągłości przewodów PEN bądź PE i N.

• #49 20 Lip 2005 12:46
    ghost
    Poziom 23  

-->mrrudzin:
    Kolega arnoldk_20 ma absolutna racje... zbyt wiele jest instalacji 2 przewodowych. Twoj dowod jest sluszny jesli probujesz przekonac kogos montujacego instalacje elektryczna do faktu, ze instalacja 3-przewodowa jest bezpieczniejsza od starej - 2 przewodowej.
    I tak w dzisiejszych czasach kazda LEGALNIE zalozona instalacja w jakims lokalu (nie mowie o np rozbudowie starej) MUSI byc wykonana w standardzie 3-przewodowym - i zaden inspektor nie odbierze instalacji zrobionej inaczej (chyba ze bedzie przekupny) .
    Ja akurat jestem w o tyle dobrej sytuacji ze z zawodu jestem elektrykiem - i wszelkie przerobki instalacji, np u siebie w domu moge wykonywac samodzielnie bez pytania kogokolwiek - z wyjatkiem ingerencji w tablice licznikowa o ktorej to musze powiadomic zaklad energetyczny - po to by przyjechali, sprawdzili i ja zaplombowali.

• #50 20 Lip 2005 14:52
    mrrudzin
    Poziom 39  

Mój dowód znalazł się tutaj tylko po to, żeby uświadomić że tworzenie uziemienia w taki sposób ma też swoje złe strony.

Gdzieś ostatnio przeczytałem że bodajże do 2017 roku wszystkie instalacje mają być wykonane jako 3 przewodowe.

• #51 20 Lip 2005 15:17
    ghost
    Poziom 23  

mrrudzin napisał:
    Mój dowód znalazł się tutaj tylko po to, żeby uświadomić że tworzenie uziemienia w taki sposób ma też swoje złe strony.

Co nie uzasadnia prucia scian tylko po to by podpiac uziemienie do obudowy kompa.
    mrrudzin napisał:

Gdzieś ostatnio przeczytałem że bodajże do 2017 roku wszystkie instalacje mają być wykonane jako 3 przewodowe.

na pewno sie o tym bolesnie przekonamy - ale to wymaga lat... Wyobrazasz sobie ile jest instalacji starego typu? znikoma ilosc budynkow starszych niz te zaostrzone przepisy ma wymieniona instalacje.. wlasciwie robi sie to tylko wtedy gdy jest w tragicznym stanie technicznym lub przy okazji remontu. Reszta jak jest tak jeszcze dlugo bedzie..
    Sadze ze to offtopic wiec proponuje na tym zakonczyc ta dyskusje i zamknac temat.

• #52 26 Paź 2006 16:31
    Fragus
    Poziom 10  

Witam, nie mam kiedy całego wątku przeczytać ale widze ze jest sposobnosc na to bym mogl opisac swoj problem isntalacji elektrycznej .. :P no to tak ..

Posiadam starą instalacje miedzianę z gniazdkami bez bolcow uziemiajacych, kupilem gniazdko z bolcami uziemiajacymi, wymienilem je i podłączyłem wedle pomocy elektryka z energetyki, posiadam 2 przewody czarne i 2 przewody niebieskie, 2 czarne podłączyłem do jednego miejsca na 2 dziury po lewej stronie gniazdka tak jak wczesniej byly one polaczone na starym gniazdku, faze zrobilem z niebieskiego przewodu, czyli z lewej strony przewód poszedł do jednej dziurki od 2 bolców, do tej jednej dziurki połączyłem przewód niebieski, i ten 2 przewód niebieski połączyłem nizej do tej samej blaszki tylko nizej, dlatego ze 3 przewodu juz nie upcham do jednego miejsca :P .. i pytanie ..

czy mam uziemienie w bolcach w gniazdku nowym ?? czy te bolce wogóle nie mają uziemienia i musze miec instalacje trójprzewodową ?? czy wogóle dobrze wszystko połączyłem ?? pytam sie bo jestem nowicjuszem, a na starym gniazdku doszlo do przepiecia i spalil mi sie po 8 dniach i dysk twardy i zasilacz pc .., ps: jakby co mogę przesłać zdjęcie jak to wyglada na maila komus kto mi wytlumaczy czy jest ok ..wielkie dzięki.

Pozdrawiam

• #53 26 Paź 2006 21:20
    ghost
    Poziom 23  

Fragus napisał:
    2 czarne podłączyłem do jednego miejsca na 2 dziury po lewej stronie gniazdka tak jak wczesniej byly one polaczone na starym gniazdku

I tu dobrze - to jest wlasnie przewod FAZOWY (jesli masz neonowke - wskaznik, to powinna swiecic po wetknieciu do tego otworu.
    Fragus napisał:

faze zrobilem z niebieskiego przewodu

I tu palnales bzdure : po czym wnioskujesz ze to faza? ;)
    Skoro jestes laikiem to nie wnikajac zbytnio w szczegoly:

- Przewod fazowy w prawidlowo wykonanej instalacji jest polaczony przewodamiu czarnym lub brazowym, i swieci sie po jego dotknieciu neonowka. Jest to przewod tzw "goracy"i faktycznie na nim tylko powinno istniec napiecie.
    Fragus napisał:

czyli z lewej strony przewód poszedł do jednej dziurki od 2 bolców, do tej jednej dziurki połączyłem przewód niebieski, i ten 2 przewód niebieski połączyłem nizej do tej samej blaszki tylko nizej, dlatego ze 3 przewodu juz nie upcham do jednego miejsca :P

I dzieki temu podlaczyles przewod ZEROWY lub inaczej NEUTRALNY (potocznie uziemienie) zarowno do drugiej koncowki gniazdka jak i do bolca.

Masz prawidlowo polaczone gniazdo, pomylies jedynie w swojej wypowiedzi przewod zerowy i fazowy (i jak sadze elektryk powiedzial wlasciwie - bo elektryka kazacego laczyc faze niebieskim przewodem powinno sie zamknac pod zarzutem proby zabojstwa....)
    Fragus napisał:

.. i pytanie ..

czy mam uziemienie w bolcach w gniazdku nowym ??

Tak, przewod zerowy (neutralny czyli N, niebieski przewod) w instalacji starego typu czyli dwuprzewodowej pelni podwojna funkcje - zera roboczego i uziemienia. I zostal podlaczony wlasciwie (do bolca i do jednego z otworow).

Fragus napisał:

na starym gniazdku doszlo do przepiecia i spalil mi sie po 8 dniach i dysk twardy i zasilacz pc ..,

Albo doszlo do tzw przepiecia (jesli mieszkasz np na terenach wiejskich, nie masz listwy przeciwprzepieciowej typu "acar") to sie to zdarza. Ale w wiekszosci wypadkow (i jak sadze rowniez u Ciebie) przyczyna byl makabrycznie badziewnie wykonany zasilacz. Jesli to nowy komputer to pewnie byl to zailacz w stylu Codegen Colorfull czy cos w tym stylu. Jesli komp byl kilkuletni (albo zasilacz) to moze L&C-235ATX? ;)

• #54 27 Paź 2006 20:36
    TONI_2003
    Moderator

DOŚĆ i Basta Panowie zostało powiedziane wszystko w tym temacie!