Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój pierwszy laser - pewne trudnosci w konstrukcji

14 Mar 2012 20:26 1690 1
  • Poziom 1  
    Witam

Właśnie planuje zbudować swój pierwszy laser do ciecia blachy i potrzebuję pomocy.

Założenia: cięcie stali czarnej (10mm)
    Nierdzewki 5mm
    Aluminium 3mm
    Pole robocze: 1x1 [m]
    Ruchoma brama
    Napęd: na śrubach kulowych.
    Na osi x: 2 silniki krokowe.
    Na osi z: 1 silnik krokowy.
    Rama spawana z profili stalowych

Tyle z teorii, chciałbym natomiast już z praktycznej strony w to uderzyć, rozglądałem się za elektroniką i wstępnie przyjąłem:
    Płyta główna SSK-MB01 * 1
    Sterownik silników krokowych: SSK-B05 - 1.5A, 30V, 1/8 krok * 3
    Moduł zasilacza MZ-02-Max Uwe35 VAC , Max U wy - 49V DC * 1
    Silnik krokowy SM 86/80-7808B 4.5; 4,5 Nm *3

Jak podłączyć płytę główną, sterowniki i silniki się orientuję.

Natomiast mam problem z tubą lasera (nie mogę nigdzie namierzyć wystarczająco mocnych do przecięcia/ nagrzania blachy)

Drugim problemem jest podłączenie tuby (przez co musi być ona podłączona? jakaś płyta główna, mikroprocesor?)
    No i jak rozwiązać wydmuch z lasera(tlen/azot)? nie do końca wiem z czym to się je i jak to podłączyć.

Wstępnie szacuję że wymagana moc wyjściowa lasera powinna wynosić w granicach 1100W

Scaliłem. Następnym razem proszę korzystać z opcji edytowania wiadomości. [Łukasz]

Na razie dowiedziałem się że potrzebuję tubę około 1-1,5kW
    Wiecie gdzie taką można dostać i jak się ją podłącza?

Jak bym to wiedział mógłbym zająć się budową mojej maszynki, a zdjęcia na pewno umieszczę na forum (aby się pochwalić ;)

-----------------------------------------------------------

Po uzyskaniu pewnych informacji o laserach, uznałem iż jest to jednak zbyt duże wyzwanie jak na pierwszy laser, tak więc zmieniłem koncepcję jego jego budowy:
    Wypalanie:
    czarna: 1mm
    nierdzewka: 1mm

Dodam iż mam już na swoim koncie budowę wypalarki gazowej/ plazmy CNC tak więc nie jestem totalnym laikiem w tych sprawach.
    Dodatkowo nie mam zbytnio ograniczonego budżetu na wykonanie tego lasera (płaci firma).
    Koncepcja zmieniła się tak radykalnie gdyż z blachy czarnej 1mm możemy wypalać szablony a następnie wiercić detale z grubych blach, natomiast wiem już że nie dam rady zbudować lasera o odpowiedniej mocy aby wypalać blachę 10mm

Proszę o szczere odpowiedzi - wolę od razu krytykę i wytknięcie błędnej koncepcji niż przez miesiąc szukać rozwiązania problemu który może mnie przerosnąć.
  • Poziom 1  
    Marcin_PG napisał:

Wypalanie:
    czarna: 1mm
    nierdzewka: 1mm

Takie parametry są jak najbardziej do uzyskania przy amatorskich maszynach CNC, tube 150-200Watt możesz łatwo uzyskać w polsce, choć ceny są 3 razy większe niż przy własnym sprowadzaniu chińczyków (tzw "marża dystrybutora")

Nie wiem czy uzyskasz tutaj jakąkolwiek odpowiedź, temat laserów jest ogólnie bardzo trudny i mało kto jest skory do udzielenia jakichkolwiek informacji