Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mój pierwszy laser - pewne trudnosci w konstrukcji

14 Mar 2012 20:26 1969 3
  • Level 1  
    Witam

Właśnie planuje zbudować swój pierwszy laser do ciecia blachy i potrzebuję pomocy.

Założenia: cięcie stali czarnej (10mm)
    Nierdzewki 5mm
    Aluminium 3mm
    Pole robocze: 1x1 [m]
    Ruchoma brama
    Napęd: na śrubach kulowych.
    Na osi x: 2 silniki krokowe.
    Na osi z: 1 silnik krokowy.
    Rama spawana z profili stalowych

Tyle z teorii, chciałbym natomiast już z praktycznej strony w to uderzyć, rozglądałem się za elektroniką i wstępnie przyjąłem:
    Płyta główna SSK-MB01 * 1
    Sterownik silników krokowych: SSK-B05 - 1.5A, 30V, 1/8 krok * 3
    Moduł zasilacza MZ-02-Max Uwe35 VAC , Max U wy - 49V DC * 1
    Silnik krokowy SM 86/80-7808B 4.5; 4,5 Nm *3

Jak podłączyć płytę główną, sterowniki i silniki się orientuję.

Natomiast mam problem z tubą lasera (nie mogę nigdzie namierzyć wystarczająco mocnych do przecięcia/ nagrzania blachy)

Drugim problemem jest podłączenie tuby (przez co musi być ona podłączona? jakaś płyta główna, mikroprocesor?)
    No i jak rozwiązać wydmuch z lasera(tlen/azot)? nie do końca wiem z czym to się je i jak to podłączyć.

Wstępnie szacuję że wymagana moc wyjściowa lasera powinna wynosić w granicach 1100W

Scaliłem. Następnym razem proszę korzystać z opcji edytowania wiadomości. [Łukasz]

Na razie dowiedziałem się że potrzebuję tubę około 1-1,5kW
    Wiecie gdzie taką można dostać i jak się ją podłącza?

Jak bym to wiedział mógłbym zająć się budową mojej maszynki, a zdjęcia na pewno umieszczę na forum (aby się pochwalić ;)

-----------------------------------------------------------

Po uzyskaniu pewnych informacji o laserach, uznałem iż jest to jednak zbyt duże wyzwanie jak na pierwszy laser, tak więc zmieniłem koncepcję jego jego budowy:
    Wypalanie:
    czarna: 1mm
    nierdzewka: 1mm

Dodam iż mam już na swoim koncie budowę wypalarki gazowej/ plazmy CNC tak więc nie jestem totalnym laikiem w tych sprawach.
    Dodatkowo nie mam zbytnio ograniczonego budżetu na wykonanie tego lasera (płaci firma).
    Koncepcja zmieniła się tak radykalnie gdyż z blachy czarnej 1mm możemy wypalać szablony a następnie wiercić detale z grubych blach, natomiast wiem już że nie dam rady zbudować lasera o odpowiedniej mocy aby wypalać blachę 10mm

Proszę o szczere odpowiedzi - wolę od razu krytykę i wytknięcie błędnej koncepcji niż przez miesiąc szukać rozwiązania problemu który może mnie przerosnąć.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 1  
    Marcin_PG wrote:

Wypalanie:
    czarna: 1mm
    nierdzewka: 1mm

Takie parametry są jak najbardziej do uzyskania przy amatorskich maszynach CNC, tube 150-200Watt możesz łatwo uzyskać w polsce, choć ceny są 3 razy większe niż przy własnym sprowadzaniu chińczyków (tzw "marża dystrybutora")

Nie wiem czy uzyskasz tutaj jakąkolwiek odpowiedź, temat laserów jest ogólnie bardzo trudny i mało kto jest skory do udzielenia jakichkolwiek informacji
  • TermopastyTermopasty
  • Level 10  
    Ja uzyskałem następujące parametry na 350w tubie CO2 oczywiście wspomagane tlenem inaczej ciężko ruszyć.
    Blacha nierdzewna 3mm max ładna krawędź na 2mm grubości bo 3mm to granica przepalenia i czasem trudne do „odformowania” elementy wycięte.
    Stał czarna 3mm spokojnie.
    Ważne byś miał głowice z autofocus bo przesunięcie ogniska plus minus bardzo utrudni uzyskanie efektów.
    Wspomagaj się tlenem dawałem z tego co pamietam 2,5 bara na reduktorze w zależności od stali dobierz najoptymalniejsze parametry.
    Soczewka z tego co pamietam 2,5 cala od coherent długo wytrzymuje czyść od czasu do czasu ale nie zbyt nadmiernie, do ochrony jej służy tlen plus powietrze ze sprężarki tu tez uważaj na jakość powietrza by nie zarąbać soczewki kawałkami oleju.
    Życzę powodzenia w próbach 1100w to dużo ale dbaj o dobre ognisko na materiale by dobrze wykorzystać tą moc :)
    Pozdrówka!
  • Level 14  
    Witaj, Kolego - spróbuj może najpierw zbudować maszynę, która plazmą powietrzną wytnie tak:
    Mój pierwszy laser - pewne trudnosci w konstrukcji
    Na otworach >10 mm dokładność +/-0,15 mm, na mniejszych +/-0,25mm.
    Da Ci to wiele doświadczenia, a laser jest bardziej wymagający - podstawa to dobry autofocus, system antykolizyjny, modulacja mocy w funkcji prędkości cięcia.
    Gazy do cięcia i chłodzenia głowicy też muszą być odpowiednio filtrowane - zwykły zestaw ze sprężarki nie wystarczy.
    IMHO na silnikach krokowych i śrubach kulowych wyjdzie co najwyżej kiepska maszyna do zastosowań garażowych, generująca koszty w postaci uszkadzanych dysz i soczewek.
    Oczywiście, życzę powodzenia, ale zbudowanie sensownej maszyny jest naprawdę trudne.