Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator ESM-4430 ustawienie do pracy jako regulator temperatury

wojtan1974 14 Mar 2012 20:32 3186 10
    wojtan1974
    Level 11  
    witam
    sprawa jest następująca sterownik pracował jako regulator temperatury z czujnikiem Pt100 niestety zgubił z jakieś przyczyny ustawienia,szukam osoby znającej ten sterownik.Sterownik ma pracować z zakresem temperatur 180-280 stopni i takie ustawienia udało się uzyskać,niestety dokładność regulacji temperatury jest na poziomie 18 stopni dla mnie nie do przyjęcia,nawet nie wiadomo w jakiej opcji ma być ustawiony PID czy też jako on-off.Podejrzewam że chodzi o ustawienie histerezy.
    pawel_konin
    Level 20  
    wojtan1974 wrote:
    witam
    sprawa jest następująca sterownik pracował jako regulator temperatury z czujnikiem Pt100 niestety zgubił z jakieś przyczyny ustawienia,szukam osoby znającej ten sterownik.Sterownik ma pracować z zakresem temperatur 180-280 stopni i takie ustawienia udało się uzyskać,niestety dokładność regulacji temperatury jest na poziomie 18 stopni dla mnie nie do przyjęcia,nawet nie wiadomo w jakiej opcji ma być ustawiony PID czy też jako on-off.Podejrzewam że chodzi o ustawienie histerezy.

Za mało danych.
    Jeśli tam ma być PID to nikt nie wywróży jakim obiektem steruje regulator, oraz jakie jest urządzenie wykonawcze.
    wojtan1974
    Level 11  
    regulator steruje grzałką i nagrzewa pewien element zgrzewający w maszynie.
    Czujnik Pt100 umieszczony jest w pobliżu grzałki, i podłączony jest do wyprowadzenia 1,2 i 3 zmostkowane z 2.
    Grzałka podpięta jest do wyjścia 7 i 8 czyli pod out 2 lub jak kto woli alarmowe 2
    i pracuje jako wyjście sterujące,alarm 2 nie aktywny.Mam instrukcje producenta i udało się ustawić w konfiguracji on-off ,sterownik pracuje natomiast interesuje mnie ustawienie dokładności pomiaru,histerezy tak aby odchyłka nie przekraczała 2-3 stopni i jest to dla mnie nie jasne.
    Dla osób które mogą pomóc dołączam link w którym jest instrukcja producenta
    http://thermoplus.pl/katalog/regulatory/regulatory-uniwersalne/esm-4430.html
    pawel_konin
    Level 20  
    wojtan1974 wrote:
    Czujnik Pt100 umieszczony jest w pobliżu grzałki, i podłączony jest do wyprowadzenia 1,2 i 3 zmostkowane z 2.
    Grzałka podpięta jest do wyjścia 7 i 8 czyli pod out 2 lub jak kto woli alarmowe 2
    i pracuje jako wyjście sterujące,alarm 2 nie aktywny.Mam instrukcje producenta i udało się ustawić w konfiguracji on-off ,sterownik pracuje natomiast interesuje mnie ustawienie dokładności pomiaru,histerezy tak aby odchyłka nie przekraczała 2-3 stopni i jest to dla mnie nie jasne.

Jest to grzałka rezystancyjna czy jakaś inna?? Jeżeli rezystancyjna to proponuje PID oraz regulator mocy grzałki i przekaźnik SSR i razem to spiąć na wyjściu tego regulatora oczywiście nie zapominając o nastawach regulatora. Ale aby dobrać nastawy to potrzeba już więcej wiedzy o zachowaniu się obiektu i trochę praktyki.
    pwmis
    Level 19  
    Witam.
    Nie napisałeś w którą stronę masz odchyłkę- jeśli powyżej zadanej temperatury - zbyt duża bezwładność układu i pomoże rozwiązanie Pawła,
    natomiast jeżeli poniżej zadanej temperatury, to masz funkcję oFFt która po określonym czasie ponownie załącza grzałkę i stąd problem.
    Pozdrawiam.
    Andrzej
    wojtan1974
    Level 11  
    pawel_konin wrote:
    wojtan1974 wrote:

Jest to grzałka rezystancyjna czy jakaś inna?? Jeżeli rezystancyjna to proponuje PID oraz regulator mocy grzałki i przekaźnik SSR i razem to spiąć na wyjściu tego regulatora oczywiście nie zapominając o nastawach regulatora. Ale aby dobrać nastawy to potrzeba już więcej wiedzy o zachowaniu się obiektu i trochę praktyki.

Grzałka jest oczywiście rezystancyjna,przekźnik SSR jest to "fabryczne" wykonanie i tego nie zmieniałem,sterownik pracuje w tej konfiguracji do momentu kiedy z jakiegoś powodu utracił ustawienia i tu jest problem czy standardowo ustawia się jako PID czy też może jako ON-OFF.

Dodano po 8 [minuty]:

pwmis wrote:
    Witam
    Nie napisałeś w którą stronę masz odchyłkę jeśli powyżej zadanej temperatury - zbyd duża bezwładność układu i pomoże rozwiązanie pawła
    natomiast jeżeli ponizej zadanej temperatury to masz funkcję oFFt która po określonym czasie ponownie załacza grzałke i stąd problem
    Pozdrawiam
    Andrzej

Przybliżę trochę-przy ustawieniu 210 stopni odchyłka w "górę" ok 18 stopni a w "dół" o ile dobrze pamiętam o jakieś 6-7 stopni.Na obecną chwilę jest ustawiony w konfiguracji ON-OFF z PID też robiłem próby jednak tu kłania się doświadczenie i wiem że łatwo się tego nie da ustawić jednak od czegoś muszę zacząć.
    12robert12
    Level 28  
    1) Wyłączasz grzanie na jakiś czas aby temperatura spadła o ok.100stopni od zadanej,
    2) Włącz AutoTuning,
    3) Pierwsze podniesie temperaturę o ok.50stopni i wyznaczy sobie parametry (może to trochę potrwać)
    4) Jak osiągnie wartość zadaną i przestanie migać tune to jest koniec.

5) Przy AutoTuning masz nie pracować maszyną.

W 90% przypadkach nie potrzeba żadnego doświadczenia :) Regulator wyznacza za Ciebie parametry.
    pawel_konin
    Level 20  
    12robert12 wrote:
    1) Wyłączasz grzanie na jakiś czas aby temperatura spadła o ok.100stopni od zadanej,
    2) Włącz AutoTuning,
    3) Pierwsze podniesie temperaturę o ok.50stopni i wyznaczy sobie parametry (może to trochę potrwać)
    4) Jak osiągnie wartość zadaną i przestanie migać tune to jest koniec.

5) Przy AutoTuning masz nie pracować maszyną.

W 90% przypadkach nie potrzeba żadnego doświadczenia :) Regulator wyznacza za Ciebie parametry.

Pod warunkiem gdy wartość oczekiwana szybko się zmienia, gdy odchyłka nie będzie się szybko zmieniać i wartość oczekiwana będzie stała w miejscu to proces autotuningu wywali błąd np. przekroczenia czas. Wiec ja w takich przypadkach ustawiam nastawy członów ręcznie na podstawie obserwacji zwykle lepiej to wychodzi niż autotuning.
    12robert12
    Level 28  
    Mam tego trochę w pracy, nawet bardziej rozbudowane układy - nikt nigdy na nie wyznacza parametrów ręcznie.
    Czy osiągnięcie temperatury od 70 do 350 stopni w 20sekund to dla kolegi szybko czy wolno? Bo u mnie parametry dla takiego obiektu wyznacza regulator.

Patrzył, czytał kolega kiedyś jak jest przeprowadzany AutoTuning, optymalizacja parametrów?
    Regulator załącza się na 100% wysterowania i po osiągnięciu progu tymczasowego wyłącza sterowanie i patrzy na czas, wartość przeregulowania - wg. tego wyznacza parametry.
    Dlatego ważne jest obniżenie temperatury o ok.60-100stopni. Aby badany obiekt mógł się "rozgrzać".

Jeżeli przy opcji AutoTuning nie może dogrzać to na 99% za słabe grzałki.

Pozdrawiam.
    pawel_konin
    Level 20  
    12robert12 wrote:
    Mam tego trochę w pracy, nawet bardziej rozbudowane układy - nikt nigdy na nie wyznacza parametrów ręcznie.
    Czy osiągnięcie temperatury od 70 do 350 stopni w 20sekund to dla kolegi szybko czy wolno? Bo u mnie parametry dla takiego obiektu wyznacza regulator.

Patrzył, czytał kolega kiedyś jak jest przeprowadzany AutoTuning, optymalizacja parametrów?
    Regulator załącza się na 100% wysterowania i po osiągnięciu progu tymczasowego wyłącza sterowanie i patrzy na czas, wartość przeregulowania - wg. tego wyznacza parametry.
    Dlatego ważne jest obniżenie temperatury o ok.60-100stopni. Aby badany obiekt mógł się "rozgrzać".

Jeżeli przy opcji AutoTuning nie może dogrzać to na 99% za słabe grzałki.

Pozdrawiam.

Zgadzam się ale zależy od producenta regulatora i w zależności od tego zaimplementowane są z reguły 2 metody szybka lub wolna.O gustach się nie dyskutuje jedni wolą próbować dobrać parametry z automatu a inni ręcznie. Regułą jest że, najpierw powinno się spróbować autotuningu i ocenić na ile nas to zadowala. Ewentualnie gdy autotuning nas nie zadowala lub gdy nie będzie można go uruchomić (brak możliwości odstawienia lini/maszyny) ustawić parametry ręcznie. Podany algorytm przez kolegę da się wykonać ustawiając człon P o 100% wzmocnienia następnie ocenia się jakie są odchyłki od wartości zadanej do wartości oczekiwanej korygując czas całkowania. Jeżeli regulator nie osiągnął satysfakcjonującej wartości zadanej należy wspomóc go członem I z określonym czasem i ocenić jak duże są przeregulowania i reakcja na spadek poniżej wartości zadanej czas należy tak dobrać żeby nie było dużych wahań. Gdy mamy już w osiągniętą wartość zadana ustawiamy akcje D reagująca na drobne zakłócenia z reguły potrzebne jest to do eliminacji(korekcja) drobnych odchyłek pomiędzy zadaną a oczekiwaną. Stosując taki algorytm można ustawić praktycznie dowolny obiekt z regulacją ciągłą regulatora stosuje ją od dawna i nie narzekam, ponieważ przeważnie na autotuning nie ma warunków i czasu.
    wojtan1974
    Level 11  
    Regulator został ustawiony w Auto-Tuningu odchyłka wyniosła +/- 5 stopni co zostało uznane za wynik zadowalający. W ustawieniach ręcznych nie udało się osiągnąć zadowalających rezultatów. Trzeba podkreślić, że jest to czasochłonne.
    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc.