Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak posłuchać telefon GSM ?

01 Sty 2005 19:27 3104 18
  • Poziom 23  
    Myślałem że gsm opiera się na bardzo trudnym do złamania algorytmie. A jednak.
  • Poziom 11  
    tak wszystkie rozmowy i wiadomosci mozna podsluchac, tpsa, gsm internet, zmienia sie tylko koszt urządzen i wymagana wiedza...
  • Poziom 43  
    podsłuch jest w naszym kraju nie legalny, eź to pod uwage... A podsłuchuje się zapewne tak jak inne rozmowy zawsze mozna spreparować telefon, jesli Ci na to zezwoli właściciel...

Telefon odbierzesz czułą przystawką GITAROWĄ z odległości... 20 cm
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ceny sa koszmarnie wysokie, zeby zniechecac potencjalnych wielbicieli tego 'sportu' ;)

Oczywiscie nie jest to jedyny powod :)

Telefon, przystawka do gitary ? Chyba tylko i wylacznie jego sygnal, albo zwykly - stary bezprzewodowy, bo z nowszymi jest juz spory klopot ;)
  • Poziom 26  
    Witam serdecznie.

To się opiera na bardzo trudnym do złamania algorytmie...
    Wystarczy przeczytać opis urządzenia, aby stwierdzić, że najpierw trzeba mieć kartę sim potencjalnego abonenta do podsłuchu. Dopiero po jej "wczytaniu" co zajmuje do 12 godzin, można go będzie podsłuchiwać. Urządzenie przydatne raczej w bardzo ograniczonym zakresie.

Sebastian
    Gdyby dalo sie - sprzet nie kosztowalby 30 tysiecy zl. ;)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    To nie był cud tylko awaria! W centrali telefonicznej powstało uszkodzenie i nastąpił tzw "przesłuch". Ceny MUSZĄ być tak wysokie, bo każdy mógł by sobie zafundować takie urządzenie i żyli byśmy jak w dawnym CCCP! ( Każdy każdego podsłuchiwał). Poza tym koszt znacznie maleje tylko w przypadku bardzo dużej serii produkcyjnej. Sama idea podsłuchiwania GSM nie jest może aż tak trudna do rozszyfrowania jak trudność podsłuchiwania określonego numeru telefonu.
  • Poziom 26  
    Zapewniam, że się mylisz. Trudność jest niemal taka sama.

Sebastian
  • Poziom 38  
    To zależy! Jeśli myślisz o spreparowaniu komuś komórki w ten sposób, żeby emitowała falę radiową (niezależnie od właściwej funkcji aparatu komórkowego) i odbieranie w niedalekiej odległości od niej z kręcącego się w pobliżu samochodu, to rzeczywiście nie jest skomplikowane ale jęsli chodzi o poruszającego się abonenta (po całym świecie) to, wybacz ale to nie jest prosta sprawa! W odróżnieniu od przypadkowego podsłuchania jakiegokolwiek abonenta (anonimowego) który akurat korzysta z najbliżej znajdującej się stacji przekażnikowej.
  • Poziom 11  
    SP5HTT napisał:
    Może wydać się to nieprawdopodobne ale w '98 roku miałem telefon siemens S6 czy C6. i pewnego dnia zadzwonił i słyszałem bardzo wyraźnie rozmowe pomiędzy dwoma osobami - ja nie mogłem z nimi rozmawiać tylko sogłem słuchać.Nigdy więcej się to nie powtórzyło.
    Czy był to cud? czy jakiś błąd systemu- bo teoretycznie jest to przecież niemożliwe.

Możliwe, i prawdopodobnie to był NMT a nie GSM (wiem że siemens C5 chodzi s NMT, a nie wiem jak te modele) jesli chodzi o NMT to usłyszysz w zwyklym radiu 88-108 o ile staniesz pod BTS-em
    Jest to mozliwe... Jest to 'pomylka' centrali a nie samego systemu... Nie ma znaczenia czy NMT czy GSM.
  • Specjalista techniki cyfrowej
    Hmmm, raczej bez komputera (i to dość mocnego) przy podsłuchu GSM się nie obędzie. Potrzebny jest on do łamania szyfru w czasie rzeczywistym. Można by i podsłuchiwać nie mając karty SIM ofiary, ale wtedy trzeba by wcześniej zapisać baaardzo dużo rozmów w postaci zaszyfrowanej i na ich podstawie złamać kod. Potem i tak jeszcze są różne chece i mecyje, bo z tego, co pamiętam, jest jeden stały kod służący do nawiązania połączenia z BTSem, a potem podczes transmisji kod jest co jakiś czes zmieniany.

Nei wiem, czy to na tym forum było (ale raczej tak), kiedyś podałem linki do algorytmu szyfrowania stosowanego w GSM (ale tylko jeden algorytm jest jeszcze drugi, trudniejszy) Algorytm wydłubali jacyś szpece z Iranu chyba.

Ogólnie: szkoda zachodu.
  • Poziom 37  
    shg napisał:

Nei wiem, czy to na tym forum było (ale raczej tak), kiedyś podałem linki do algorytmu szyfrowania stosowanego w GSM (ale tylko jeden algorytm jest jeszcze drugi, trudniejszy) Algorytm wydłubali jacyś szpece z Iranu chyba.

Ogólnie: szkoda zachodu.

Algorytm A5 jest dosc skomplikowany ale do zlamania jest latwiejszy niz A8. A ten drugi jest najlepszy jezeli chodzi o zabezpieczenie szyfrowania i jest scisle strzezony (ale jak wiadomo przecieki zawsze sa). Tak jak pisales temat walkowany i oczywiscie byl tam link jak te algorytmy dzialaja i w jaki sposob mozna je zlamac. Kiedys byla taka strona www.gsm.pl (chyba juz nie istnieje). Byla to ksiazka o GSMie (opisane bylo wszystko dosc wyraznie) sponsorowana przez jedna z polskich sieci. Bylo tam o zasadzie dzialania gsmu (i oczywiscie o algorytmach). Nawet dosc dobry fachowiec z tej dziedziny ze znajomoscia informatyki moglby miec powazne problemy ze zbudowaniem urzadzenia do podsluchu.
    Pozdrawiam :)

PS. Sprawdzalem link, teraz tam jest firma sprzedajaca plusa (kiedys nie dzialal).
  • Poziom 26  
    Witam serdecznie.

Podsłuchiwanie "abonenta poruszającego się po całym świecie" bez fizycznego dostępu do sieci operatora, z którego abonent akurat korzysta jest w ogóle niemożliwe.
    Mam na myśli podsłuchiwanie (nie udawanie sieci, sam BTS nie wystarczy), kiedy stacja bazowa i abonent jest w zasięgu radiowym, bo tylko o takim podsłuchiwaniu może być mowa. Niezaleznie czy chcemy podsłuchiwać konkretnego abonenta, czy też przypadkowego trudność jest ogromna i dokładnie taka sama.

Sebastian
  • Poziom 16  
    Witam a może się orientujecie czy istnieje jakiś sposób, metoda aby konkretny telefon noki np. gdy zadzwonie z jakiegos konkretnego nr telefonu odebrał połączenie bez wiedzy użytkownika ?