Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz operacyjny na elementach dyskretnych

K-Elmer 14 Mar 2012 21:12 1501 2
 • #1 14 Mar 2012 21:12
  K-Elmer
  Poziom 10  

  Witam.
  Szukam tak jak w temacie - schematu wraz ze wzorem płytki PCB jakiegoś dobrego wzmacniacza operacyjnego na elementach dyskretnych.
  Co prawda w Internecie znalazłem kilka schematów takowych, jednak nie posiadały one wzorów płytek PCB :(
  Ja sam nie mam w ogóle możliwości wykonania wzorów tych płytek, a nie chce montować tych układzików "na pająka" albo na płytce uniwersalnej.
  Prosiłbym szanownych Forumowiczów o pomoc :)

  Pozdrawiam :)

  0 2
 • #3 15 Mar 2012 10:35
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Cytat:
  Szukam tak jak w temacie - schematu wraz ze wzorem płytki PCB jakiegoś dobrego wzmacniacza operacyjnego na elementach dyskretnych.

  A jaki to jest dobry (szybki, precyzyjny, niskoszumny, low power, o niskich prądach wejściowych?) Co chcesz na nim zrobić? To ma być kopia "equivalent schematic" jakiegoś scalaka, czy po prostu wzmacniacz operacyjny z elementów dyskretnych.

  Zauważ że "equivalent schematic" to nie jest dokładny schemat układu, elementy scalone różnią się znacznie od dyskretnych więc kopiując taki schemat nie osiągniesz takich samych parametrów. (np w scalakach są bardzo kiepskie rezystory, gorsze od najgorszego rezystora dyskretnego, ale łatwo wykonać elementy o takich samych parametrach, o co w układach dyskretnych trudno )
  Może warto poszukać schematów z dawnych czasów gdy budowano WO z elementów dyskretnych (np philbrickarchive). Albo użyć scalonych par różnicowych.

  Cytat:
  Ja sam nie mam w ogóle możliwości wykonania wzorów tych płytek

  Biedactwo, z jakiego powodu? Na papierze nie możesz narysować?

  0