Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

materiały przewodzące stosowane w elektotechnice

kiniu1 01 Sty 2005 20:16 3519 7
 • #1 01 Sty 2005 20:16
  kiniu1
  Poziom 10  

  Cześć, jestem studentem zaocznym kier. Informatyka. Z elektroniką nigdy nie miałem kontaktu. Sytuacja na naszej uczelni wygląda tak: rektor obcina ilość godzin z elektroniki, a wykładowca idzie za ciosem i ogranicza do minimum wysiłek w nauczaniu. W semestrze mamy 2 wykłady, zaliczenie i prace kontrolną. I potem kończymy taki przedmiot jak elektronika. Przyznam szczerze że ta dziedzina w ogóle mnie nie "pociąga" i spotykam się z nią pierwszy raz. Uprzejmie zatem proszę o pomoc w napisaniu Pracy.

  Taki temat: " Zaprojektować układ pomiarowy do badania przyrządu półprzewodnikowego, oraz opracować algorytm pomiarów"Poniżej podanych jest 30 pozycji typu: Warystor, Hallotron, Diody różniste , tranzystory ..itp..

  Ja wybrałem Diodę Zenera. Za pomocą waszego obszernego portalu wyszukałem kilka gotowych opracowań, jednak nie mam pewności czy to dokładnie o to chodzi i czy nie będzie to za mało. (Wykładowca wymaga napisanie dwie strony druku dwustronnego)

  Podaje opracowania które znalazłem:

  "badanie własności diod prostowniczych i
  diód Zenera , i wyznaczenie ich charakterystyk metodą ‘ punkt po punkcie ‘ , oraz metodą impulsową ‘oscyloskopową ‘."


  Są tam: A) schematy z diodą w kier. zaporowym i przewodzenia,
  B) tabelki z napięciem zaporowym Uz i natężenie Iz
  oraz napięcie przewodzenia
  C) Charakterystyki dla tychże kierunków zaporowych i przewodzenia w postaci wykresów
  D) oraz wnioski...

  Właściwe moje pytanie brzmi...czy to co znalazłem to jest to czego szukałem :) Treść jest inna ale chyba chodzi o to samo.. przepraszam ze tak długo i że jestem takim laikiem w tej dziedzinie.

  Pozdrawiam i proszę o pomoc.

  Ps. Prace mam oddać do 8 stycznia

 • Pomocny post
  #2 01 Sty 2005 20:45
  Tremolo
  Poziom 43  

  tak to jest to... powinieneś dostać w kierunku przewodzenia coś ala parabole... a w kierunku zaporowym patrząc od zera w kierunku rosnącego napięcia... Najlepiej jakby urzadzenie które zaprojektujesz miało obracanie polaryzacji i wbudowane mili- i mikroamperomierz oraz woltomierz własny zasilacz, bezpiecznik.

  ZObacz czy w tym sprawozdaniu jest coś takiego jak rezystancja dynamiczna itp...

 • #3 01 Sty 2005 21:45
  kiniu1
  Poziom 10  

  Tak jest liczona opornosc dynamiczna Rd

  Jeżeli chodzi o zastosowanie zmiennego polaryzatora :) to nie wiem jaki ma symbol. Ale tutaj są dwa schematy w których dioda jest inaczej podlączana, czyli chyba wychodzi na to samo.


  Dzięki za pomoc.

 • Pomocny post
  #4 01 Sty 2005 22:34
  Tremolo
  Poziom 43  

  Taki zestaw przelaczników który schematowo obraca element, wcale nie musi go byc... Bo i tak takie urządzenie posiada element do wpinanie i wypinania diod...

  to co potrzeba uwzględnić to transformaator, prostownik, kondensator, stabilizator i jeden lub dwa potencjometry nastawne...

  blok od transformatora i stabilizator możesz zastąpić bateriami...

 • #5 01 Sty 2005 22:58
  kiniu1
  Poziom 10  

  Trochę się zgubiłem bo na moim schemacie mam tylko: diode, amperomierz, woltomierz i zasilacz napiecia stałego. Chyba ze transformator, prostownik, kondensator , stabilizator i potencjometry nastawne to w skrócie Zasilacz napięcia stałego. Tzn czy musze cos dopisywac do mojego schenatu?
  Mam nadzieje ze nie zamotałem teraz ...

  Ps. "blok od transformatora i stabilizator możesz zastąpić bateriami..." ale ja nie chce uzywac lutownicy i cyny..mi wystarczy kartka papieru i dłógopis..:-)

 • Pomocny post
  #6 01 Sty 2005 23:04
  Tremolo
  Poziom 43  

  no ale trzeba narysować to na papierze...

  masz tu układ regulacji prądu i napięcia po lewej dajesz zasilacz po prawej układ amperomierza voltomierza i wreszcie diode...

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME