Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kablówka + Naziemna - pytania

15 Mar 2012 02:50 3214 9
 • Poziom 2  
  Witam,

  Przeczytałem już wiele tematów na temat połączenie kablówki z telewizją naziemną, ale wciąż nie jestem pewien czy wyciągnąłem odpowiednie wnioski. Właśnie szykuję się do generalnego remontu mieszkania. Chcę poprowadzić w mieszkaniu okablowanie LAN i RTV tak, aby później nie trzeba było w nim nic zmieniać przez dłuższy czas. Chcę do 3 pokoi doprowadzić sygnał z kablówki i z anteny (DVB-T). Czy najlepszym rozwiązaniem jest poprowadzenie dwóch oddzielnych koncentryków do każdego pokoju po jednym od kablówki i od NTC? Czy można wtedy te kable umieścić w jednym gniazdku, np. takim? Czy takie rozwiązanie pozwoli mi dodać również sygnał DVB-S, jeśli połączę go przez multiswitcha z NTC?

  Jeśli rozumuję prawidłowo, to te 2 przewody należy już za gniazdem doprowadzić do przełącznika (np. takiego) i dalej do telewizora.

  Proszę o wyrozumiałość, jeśli coś pokręciłem ;)
 • flexghzflexghz
 • Pomocny post
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Bardzo pozytywne i logiczne myślenie.

  Po dwa przewody do każdego pokoju + 1-na skrętka (łącznie 3 sztuki) z powodzeniem zadowolą każdego użytkownika w Twoim Domku. :D

  Oczywiście wszystkie te przewody doprowadzone do wspólnego (jednego) punktu gdzie będą dostępne :
  - TVK (kablówka)
  - 3 pok. x 2 = 6 (naziemna)
  - skrętka (LAN)
  - antenowy z anteny (naziemna)


  Pozdrawiam.
 • flexghzflexghz
 • Moderator
  Moja rada: zamiast jednej skrętki na "punkt" daj dwie. Jeden kabel do uprawnień, drugi do multimediów. Tak na zapas...
 • Poziom 20  
  Zaproponowałbym położenie po 3 przewody antenowe (1 na zapas, gdyby podczas jakieś wiercenia uszkodzeniu uległ któryś z głównych) i tak jak przedmówca 2 skrętki - gdybyś w przyszłości chciał korzystać z platformy satelitarnej (np do multiroom)
 • Poziom 2  
  Przede wszystkim bardzo dziękuję za odpowiedzi. Reasumując: po 2 skrętki i 2 koncentryki do każdego punktu; w dużym pokoju 2 punkty i po jednym w dwóch mniejszych pokojach. W sumie i tak muszę do każdego punktu doprowadzić po 2 gniazdka, bo nie widziałem jeszcze gniazdka, które mieści 2xskrętkę i 2xkoncentryk. Czy moglibyście polecić mi jakieś gniazda dobrej jakości, które nadałyby się do takiej instalacji?

  EDIT: w zasadzie to moje pytanie sprowadza się do tego czy mogę użyć tego gniazda, które podałem w poprzednim poście: http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe_signal_rtv-sat__pvr_R694140.htm. Ponieważ drugi koncentryk można podłączyć jedynie przez wtyk SAT2, to czy tel. naziemna lub kablówka może być przez ten wtyk podłączona? Czy sygnał nie będzie po drodze wytłumiony?
 • Moderator
  Gniazda które opisujesz maja dość niewielkie tłumienie. Szczegóły w opisie.
  Jednak pamiętaj ze jest to typowe gniazdo do instalacji multiswichowych, w tym konkretnym wykonaniu dla dwóch kabli. Jeżeli będziesz miał multiswicha w domu to jest to odpowiednie gniazdo.
  Poczytaj opisy przykładowych instalacji na stronie Dipola, coś dopasujesz...
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
   
  Możesz dowolnie używać tego gniazda, w zależności od tego, jakie będziesz miał sygnały w kablach - (CATV) i (DVB-T) lub (SAT+DVB-T+ FM) i (SAT).

  Tu własnie było omawiane podobne gniazdo. 'BK' to po niemiecku kablówka :D .
 • Poziom 2  
  @_cheetah_, z tego wątku wynika, że mogę w tym gniazdku podłączyć kablówkę (BK) do SAT2 i sygnał z multiswitcha (SAT/naziemny) do SAT1. Czy można to zrobić bez multiswitcha, tzn. podłączyć sygnał naziemny bezpośrednio do SAT1 i odbierać tel. naziemną po podłączeniu się do wtyku oznaczonego jako TV? Wydaje mi się, że nie ma między wami co do tego zgody.
 • Specjalista Sieci, Internet
   

  wejście SAT1 --> rozdzielenie na trzy osobne tory: 'FM' + 'TV' + 'SAT1'

  wejście SAT2 --> pełne pasmo (88...2400MHz)

  więc można go użyć w dowolny sposób:

  I.
  Do wejścia SAT1 podłączyć kablówkę - wtedy na wyjściach 'R' i 'TV' mamy odpowiednio radio FM (jeśli kablówka nadaje) i telewizję. Wyjścia 'SAT1' nie używamy.

  Do wejścia SAT2 podłączyć antenę DVB-T - wtedy na wyjściu 'SAT2' będzie DVB-T.


  II.
  Do wejścia SAT1 podłączyć instalację antenową DVB-T - wtedy na wyjściach 'R' i 'TV' mamy odpowiednio radio FM (jeśli instalacja DVB-T odbiera i sygnały radiowe) i telewizję analogową naziemną + DVB-T. Wyjścia 'SAT1' nie używamy.

  Do wejścia SAT2 podłączyć kablówkę - wtedy na wyjściu 'SAT2' będzie dalej kablówka.

  Różnica jest taka, że jeśli korzystamy z wejścia 'SAT1' to sygnały będą rozdzielone i stłumione po około 3dB, a przy użyciu wejścia 'SAT2' na wyjściu 'SAT2' mamy dokładnie to co na wejściu 'SAT2'.

  III.
  Do wejścia SAT1 podłączyć instalację multiswitchową z DVB-T i FM - wtedy na wyjściach 'R' i 'TV' mamy odpowiednio radio FM i telewizję, zaś na wyjściu 'SAT1' sygnał satelitarny.

  Do wejścia SAT2 podłączyć drugi, niezależny sygnał satelitarny (też z multiswitcha) - wtedy na wyjściu 'SAT2' będzie ten sam sygnał (do użytku, np. w wejściu PVR odbiornika SAT.

  Jak widzisz kombinacji może być wiele, w zależności od tego, co mamy w kablach.
 • Poziom 2  
  Świetnie to wyjaśniłeś! Rozwiałeś resztę moich wątpliwości. Dziękuję wszystkim za pomoc.