Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel CA-5 i przyczepa kempingowa

15 Mar 2012 10:13 3278 18
  • Poziom 8  
    Witam,
    To mój pierwszy post na tym forum, choć często z tego forum korzystam. Nie znalazłem podobnego tematu.

Potrzebuję stworzyć system alarmowy w przyczepie kempingowej używanej stacjonarnie. W związku z tym chciał bym się poradzić w kilku kwestiach. Myślałem o centralce CA-5. Dodam, iż przyczepa jest jedną z większych i jest niejeżdżąca.

Mój pomysł czujników wygląda tak:
    1. Zamontować na każdym oknie (6 okien) i przednim przedziale z butlą gazową (+1) po kontaktronie połączone szeregowo na jeden kanał. Magnes przyczepić taśmą dwustronną, a kontaktron wkręcić. Razem 7 kontaktronów na jednym wejściu. Podłączone jako NATYCHMIASTOWA.
    2. Na drzwi zastosować również kontaktron na jednym wejściu jako WEJŚCIE/WYJŚCIE z adekwatnym czasem na wejście.
    3. Wewnątrz zamontować jedną czujkę PIR lub PET (2EOL/NC), tak aby sięgała przez całą przyczepę (ok 7m) i podłączyć na wejście jako OPÓŹNIONA WEWNĘTRZNA.
    4. Jedno wejście przeznaczyć na 24h SABOTAŻOWA podłączając manipulator, obudowę zasilacza oraz sygnalizator zewnętrzny.
    5. Piąte wejście przeznaczyć w przyszłości na ewentualną altankę ogrodową.

Jeśli chodzi o sygnalizowanie alarmu to planuję skorzystać z oferty firmy ochroniarskiej.
    1. Pod OUT1 podłączyć sygnalizator optyczny i akustyczny Satela który będę miał w zestawie. Niech wyje i się świeci przez kilka minut od wzbudzenia alarmu.
    2. OUT2 chciałbym wykorzystać podłączając przekaźnik, pod których chcę podłączyć kilka halogenów 230V rozmieszczonych na zewnątrz, w okolicy nie ma latarni, więc widać by było czy coś się dzieje.

3. Z tego co się orientuję to w okolicy firmy ochroniarskie korzystają z nadawania radiowego (powszechnie znane firmy ochroniarskie).
    Czy dobrze rozumiem, że ochrona podłącza się pod jedno z wyjść (OUT3 w moim przypadku) i czy nie robią problemów przy podłączaniu się do CA-5?
    Czy ich nadajnik ma swoje zasilanie z jakimś akku, czy podłączają się pod 12V centralki?
    Czy za taki nadajnik się coś płaci? Rozumiem, że jest on własnością firmy ochroniarskiej. Na ten moment widzę, że można to wszystko połączyć równolegle z wyjściem OUT1.

Mam prośbę o sprawdzenie mojego pomysłu. Moja wiedza o alarmach jest teoretyczna.

Z góry dziękuję za pomoc.
    Michał
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    Te kontaktrony w oknach to bym sobie darował, 7 elementów na jednej linii to dramat. Daję zawsze tylko jedną czujkę na jedno wejście centrali i tylko 2eol tak mnie nauczyli. Ta centralka nadaje się do kiosku z jedną czujką. Z podłączeniem monitorowania sygnałów nie ma problemu, może bez szału ale podstawowy zestaw sygnałów da się zrobić, ale jak będzie walić fałszywkami to firma za podjazdy nieuzasadnione może klienta puścić z torbami.
  • Poziom 16  
    Moim zdaniem jest to w miarę rozsądne rozwiązanie, w końcu to przyczepa i "porządny" złodziej tam nie zajdzie :)
    Uwagi:
    1 taśma dwustronna to nie najlepsze rozwiązanie do montażu urządzeń
    2 zainwestuj w czujnik dualny pir+mw
    3 w środku daj małe syrenki piezo ze 3 szt w różnych miejscach, jak już wejdą to niech mają muzykę na całego :)

Nadajnik do monitoringu ma własny zasilacz.

Nadajnik i centralkę należało by schować w jakiejś szafce z drzwiczkami na kontaktron na linii natychmiastowej.

Koszt nadajnika i jego własność określona jest w umowie z agencją, jedne sprzedają inne użyczają - tu już sam musisz się dogadać.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 8  
    No właśnie, nie ma tam wielkiego złodziejstwa, a sama tabliczka ochrony, tych złodziei-pijaczków powinna przepędzić.
    Ciągle mam wątpliwość, czy kontaktrony na komorowych, plastikowych oknach mają sens i nie widzę też możliwości montażu magnesów. Bo jeśli złodziej wejdzie przez okno to PIR wywoła natychmiastowy alarm (linia opóźniona wewnętrzna), a jeśli wejdzie przez drzwi, wtedy ma chwilę na zabawę :(

Rozumiem, że nadajniki ochrony zwykle mają swoje awaryjne zasilanie? To jest wieś i czasami się zdarzają przerwy w dostawie prądu.
  • Poziom 20  
    Z tym zasilaniem awaryjnym to nie ma reguły, sporo firm "pasożytuje" na akumulatorze centrali.
  • Poziom 19  
    Zależy jakimi nadajnikami dysponują firmy. Ale jeżeli miałby to być monitoring np po gprs'ie to będziesz miał akumulator w nadajniku. Tak czy owak nadajnik będzie miał awaryjne zasilanie, bo podłączą pod centralę. Tylko przypilnuj, żeby ustawili Ci komunikat braku napięcia 230V.
  • Poziom 25  
    Czujniki bezprzewodowe polecam typu Elmes PTX 50
    oraz odbiornik do nich ELMES CH8HR lub CH4HR
    Montowałem i bardzo fajnie się je programuje.

Przy wykorzystaniu radiolinii 8(4) kanałowej możemy wykorzystać do 7(3) czujników bezprzewodowych 8(4) kanał automatycznie jest sabotażem.
    Baterie w czujnikach wytrzymują spokojnie 3 lata
    Do tego można dodać piloty Elmesa np. do uzbrajania i/lub napadu.

Można podłączyć tyle czujników ile jest w stanie zapamiętać odbiornik
    i w programować np. do jednego kanału 4 czujki, lub każdy kanał jako odzielna czujka. Możliwości są ogromne.
  • Moderator Zabezpieczeń
    michal-j90 napisał:
    Bo jeśli złodziej wejdzie przez okno to PIR wywoła natychmiastowy alarm (linia opóźniona wewnętrzna), a jeśli wejdzie przez drzwi, wtedy ma chwilę na zabawę

na to jest kilka metod. najprostsza i powszechnie stosowana to opóźnienie z pilota.
    Kontaktron na drzwiach moze byc wtedy tez wew, opóźniony.

weryfany napisał:
    Czujniki bezprzewodowe polecam typu Elmes PTX 50

1. Możesz wskazać kto pytała o czujniki bezprzewodowe?
    2.Gość zastanawia się czy da radę zainstalować małe kontaktrony przewodowe, więc raczej tym bardziej nie zainstaluje kilkakrotnie większych bezprzewodowych.
    3. Z Twojej wypowiedzi można było by wywnioskować że Elmes jest niemal doskonałym systemem bezprzewodowym, co zdecydowanie nie jest prawdą. Jest prosty i tani, ale ma tez poważne minusy o których tu juz pisano na elektrodzie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Witam,
    Nie przychodziły mi ostatnie wiadomości na maila, więc nie wchodziłem w temat, dlatego nie odpisywałem.

Jestem w trakcie montażu CA-5. Podłączam pod:
    Z1 Pir Bingo PET jako opóźniona wewnętrzna 2EOL
    Z2 Pir Bingo PET natychmiastowa 2EOL
    Z3 Kontaktron Paradox na dzwi jako wejścia/wyjścia z czasem na wejście
    Z4 Kontaktron Paradox na przedni przedział jako natychmiastowa
    Z5 24h Sabotaż.
    Na ten moment mam w sam raz wejść, jeszcze wyjściami będę musiał pomyśleć, puki co mam:
    -sygnalizację wewnętrzną
    -sygnalizację zewnętrzną
    -przekaźnik
    Dojdzie do tego ochrona. Jeśli zabraknie prądu na wyjściu to podłączę transformator przez przekaźnik, ale na ten moment jestem przy montażu wejść :)

Ochrona korzysta ze swoich nadajników ale szczegółów nie znam. Jeszcze się zastanowię czy ją brać, a powiadamianie GSM jest nie dla mnie, bo przyczepa znajduje się 50 km ode mnie więc informacja o włamaniu mi nic nie da. A jak ma się sprawa z powiadamianiem o braku 230V? Bo na wsi często zdarzają się braki prądu. Chyba lepsze było by powiadomienie o słabym akku, ale czy wtedy ochrona kontaktuje się z właścicielem? Bo sami przecież nic nie zrobią? :/

Wymyśliłem żeby sygnalizator zewnętrzny przyczepić wysoko do drzewa, a kabel przeciągnąć przez dach. Jakie zabezpieczenie przed przecięciem kabla zastosować?

Moje najważniejsze pytanie:
    Chciał bym skonfigurować alarm przed przeciągnięciem przyczepy w docelowe miejsce czy odłączając zasilanie sieciowe i akku centrala ma jakąś pamięć ustawień? Bo niestety nie dam rady skonfigurować alarmu i przeciągnąć przyczepy za jednym razem :(
  • Moderator Zabezpieczeń
    michal-j90 napisał:
    A jak ma się sprawa z powiadamianiem o braku 230V? Bo na wsi często zdarzają się braki prądu. Chyba lepsze było by powiadomienie o słabym akku, ale czy wtedy ochrona kontaktuje się z właścicielem? Bo sami przecież nic nie zrobią?

Słabe aku to w zasadzie juz po ptokach. Brak Ac moze być wysterowany z odpowiednim opóźnieniem i nie koniecznie z a outa centrali Nie wiem jak teraz ale kiedys solid podłączał moduł reagujący dopiero przy zaniku zasilania powyżej 4h
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Każda firma inaczej ma to rozwiązane, najlepszym sposobem jest podpiąć przekaźnik pod zasilanie i w przypadku zaniku zasilania przekaźnik przełącza styki i wiemy o awarii zasilania, dobry akumulator potrzyma spokojnie 24h, ale raczej co i jak podłączyć zostaw profesjonalistom - czyli lokalnej Agencji Ochrony oni zadbają o wszystko.
  • Moderator Zabezpieczeń
    weryfany napisał:
    najlepszym sposobem jest podpiąć przekaźnik pod zasilanie i w przypadku zaniku zasilania przekaźnik przełącza styki i wiemy o awarii zasilania

Tylko czy potrzebna nam jest wiedza o każdym nawet chwilowym zaniku zasilania?

weryfany napisał:
    co i jak podłączyć zostaw profesjonalistom - czyli lokalnej Agencji Ochrony oni zadbają o wszystko.

Dość duży kredyt zaufania. A ja tam bym raczej sam o to zadbał.

Pozdrawiam
  • Poziom 36  
    Witam,

michal-j90 napisał:
    Chciał bym skonfigurować alarm przed przeciągnięciem przyczepy w docelowe miejsce...

Skoro piszesz, że przyczepa jest "mobilna" i można ją "wziąć w całości" to może warto pomyśleć o czujniku przechyłu i przyspieszenia? Np: http://www.sklep.amt-alarmy.pl/index.php?t=1451&g=3&q=&r=0&rg=0&sg=

Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    suworow napisał:
    weryfany napisał:
    najlepszym sposobem jest podpiąć przekaźnik pod zasilanie i w przypadku zaniku zasilania przekaźnik przełącza styki i wiemy o awarii zasilania

Tylko czy potrzebna nam jest wiedza o każdym nawet chwilowym zaniku zasilania?

weryfany napisał:
    co i jak podłączyć zostaw profesjonalistom - czyli lokalnej Agencji Ochrony oni zadbają o wszystko.

Dość duży kredyt zaufania. A ja tam bym raczej sam o to zadbał.

Ja doczytałem się z poprzednich postów że może być opcja podjazdów (pewnie z lokalnej agencji ochrony) która to w sposób profesjonalny to uczyni. Więc albo idziemy na ten układ lub sami sobie zadbamy nad bezpieczeństwem naszego obiektu.

Na to wychodzi że lepiej sami się włączmy do ich monitoringu bo im nie ufamy.
    No proszę Cie.... . Odnoszę wrażanie że masz jakieś uwagi do firm Ochraniających.

Poczekajmy jeszcze z dwa dni to będziemy wypisywać jaka firma jest zła a jaka jest dobra.
    Ważne jest to żeby się sprawdzała.
  • Poziom 8  
    Gdzie najlepiej zamontować sygnalizator Satel SPL-5010R?
    Myślałem nad montażem wysoko na drzewie z przeprowadzonym przez dach kablem w peszlu.

Czy może lepiej zamontować na boku przyczepy? Wtedy był by w zasięgu ręki i wiązało by się to z dziurawieniem poszycia. Sygnalizator będzie chyba tylko pełnił rolę wizualno-odstraszającą (bo widać, że jest alarm).

Proszę o pomoc w znalezieniu najlepszego miejsca na sygnalizator.
  • Poziom 8  
    Mam jeszcze pomysł aby wykorzystać kierunkowskazy przyczepy do sygnalizowania alarmu.
    Wymyśliłem aby podpiąć pod przekaźnik transformator, za nim dołączyć przerywacz, a następnie podpiąć się do instalacji świetlnej przyczepy.

Z na elektronice nie znam się za bardzo, więc mam pytanie:
    Jak zrobić przerywacz taki aby raz podawał prąd na jeden kierunkowskaz, a raz na drugi? Posiadam transformator od lampki biurkowej (chyba 25W AC) czy mógł bym go wykorzystać? Czy może lepiej kupić zasilacz DC, bo z AC przerywacza chyba się nie zrobi?