Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gazowy piecyk łazienkowy PG6 - jak działa zespół wodny w tej maszyneri ?

zlotaronczka 15 Mar 2012 11:14 18627 15
 • #1
  zlotaronczka
  Level 20  
  Jak działa takie coś jak zespół wodny w piecyku PG-6?
  Po rozebraniu okazuje się, że w środku właściwie nic niema a mimo to jakimś cudem, piecyk nie chce działać.
  W czym tkwi tajemna moc? :cry:
 • #2
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  W zespole wodnym KAŻDEGO piecyka łazienkowego jest membrana. Pod wpływem ciśnienia wody membrana się unosi i popycha grzybek, który to podnosi sztyft (iglicę), która popycha zawór gazowy, włączając przy czym dopływ gazu do palnika głównego. Zakręcenie zaworu czerpalnego powoduje spadek ciśnienia, przez co membrana opada i zawór gazowy się zamyka (silna sprężyna umieszczona w zespole gazowym pod palnikiem powoduje szybkie zamknięcie się gazu, by nie dopuścić do jego palenia się przy braku przepływu wody przez wężownicę). W korpusie wodnym znajduje się tzw. zwężka wenturiego, odpowiedzialna za powstanie ciśnienia unoszącego membranę z taką siłą, że pokonuje sprężynę, a także jest tam filtr wody oraz zawór powolnego zapalania (podlega on regulacji przy konserwacji piecyka). Trzeba obejrzeć membranę. Nawet niewielki otworek spowoduje to, że ciśnienie wody jej nie podniesie i nie otworzy dopływu gazu do głównego palnika. Także sztyft może być zatarty (nie można do tego dopuścić).
 • #3
  zlotaronczka
  Level 20  
  Zbigniew Rusek wrote:
  Trzeba obejrzeć membranę. Nawet niewielki otworek spowoduje to, że ciśnienie wody jej nie podniesie i nie otworzy dopływu gazu do głównego palnika

  Dlaczego?

  Zbigniew Rusek wrote:
  W korpusie wodnym znajduje się tzw. zwężka wenturiego, odpowiedzialna za powstanie ciśnienia unoszącego membranę z taką siłą, że pokonuje sprężynę

  A gdzie jest to coś?
 • #4
  Bobbo
  Level 22  
  Fajna debata naukowa Złotej Rączki z Naukowcem . Więcej takich wykładów . Można się trochę podszkolić.
 • #5
  1tropek
  Level 23  
  Bobbo wrote:
  Fajna debata naukowa Złotej Rączki z Naukowcem . Więcej takich wykładów . Można się trochę podszkolić.


  Ja też jestem za.
  Bardzo często zapominamy o najprostszych rozwiązaniach a szukamy "diabełków".

  W jednej kwestii nie zgodzę się ( na ten czas ) z panem Zbigniewem.
  Nie każdy piec łazienkowy ma "zespół wodny" z przeponą ( polska nazwa membrany).
  Dodam, że jest to piecyk obecnie sprzedawany na polskim rynku.
 • #6
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  zlotaronczka wrote:
  A gdzie jest to coś?

  Ta sprężyna znajduje się w górnej części zespołu gazowego, pod głównym palnikiem (zespołu gazowego absolutnie nie rozkręcać - to może robić wyspecjalizowany serwis).
 • #7
  Bobbo
  Level 22  
  Dysza venturiego znajduje się w zespole wodnym.Jej demontaż nie jest związany z ingerencją w zespół gazowy.
 • #8
  1tropek
  Level 23  
  Kto zgadnie o jakim piecyku jest mowa?
 • #9
  zlotaronczka
  Level 20  
  A ja chciałem odpowiedzi a nie dodatkowych pytań.
  Jakąś taką prostą bez naukowych wywodów. Wiem, że nie wszystko musimy dotknąć by uwierzyć ale chyba lepiej wiedzieć niż błądzić?
 • #10
  herman00
  Level 10  
  Właśnie jestem na etapie naprawy. Bardzo ciężko zapalał się płomień. Serwisant (doświadczony) polecił, żeby wykręcić z zespołu wodnego taką śrubkę 258 "podzespół zaworu grzybka. Wykręciłem i było 2 miesiące super, terma zapalła się fantastycznie!!! W zeszłym tygodniu zaczęła cieknąć, pomiędzy zaworem wodnym i gazowym. Wymieniłem membranę i dalej cieknie i teraz nie wiem co zrobić, czy wkręcić ten podzespół czy to może oring na iglicy, ale zespół wodny jest stosunkowo nowy, membrana była dziewicza i wszystko w środku czyściutkie. Może coś Panowie poradzicie.
 • #11
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Chyba ten przeciek jest między ZESPOŁEM wodnym a gazowym (a nie zaworem). Jeśli tak jest, to przyczyną jest ten maleńki oring (zużyty lub źle założony, a może w ogóle go brak). Ta śrubka (258) to pewnie chodzi o zawór powolnego zapalania (jak zapala się zbyt powoli, to wtedy się ten wkręt nieco odkręca, gdy zapala się wybuchowo - trzeba go nieco głębiej dokręcić). Te zabytkowe (i niezbyt ekonomiczne, ale i tak oszczędniejsze niż PG-4) piecyki mają jedną zaletę - stosunkowo prostą budowę, przez co na ogół jest w stanie go naprawić hydraulik (niekoniecznie serwisant).
 • #12
  herman00
  Level 10  
  Dzięki za szybką odpowiedź. Oczywiście zespół (a nie zawór) wodny i gazowy. To dziś spróbuję wymienić ten oring i zobaczymy.
  Pozdrawiam
 • #13
  herman00
  Level 10  
  Oring na iglicy wymieniony i nie cieknie !!! Sukces !!! Polecam jednak dłubiącym we własnym zakresie wymianę wszystkich uszczelek na mosiężnych połączeniach skręcanych, bo sam musiałem zespół ponownie odkręcać żeby zlikwidować przeciek na uszczelce na odejściu.
 • #14
  forumE
  Level 10  
  Pozwolicie ze sie podepne pod temat...
  Czy piecyk bedzie dzialal gdy nie bedzie sprezynki w zespole wodnym? (chodzi mi o ta sprezynke pod membrana) ,czy piec bedzie normalnie grzal i odpalal gdy jej nie bedzie?

  pozdrawiam
 • #15
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Pod membraną nie ma żadnej sprężynki!!! Tam jest tylko taki trzpień, który ma występy regulujące przepływ wody (pracę zespołu).
 • #16
  forumE
  Level 10  
  Chodziło mi o podzespół grzybka.
  Zbędne usunąłem.[T.M.]