Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jazda samochodem rodziców. Czy mogę?

mastermax 15 Mar 2012 13:08 13200 15
  • #1 15 Mar 2012 13:08
    mastermax
    Poziom 7  

Witam
    Mam prawo jazdy ale niestety nie stać mnie na własne auto :/
    Pytałem się ojca który ma własne auto czy mogę jeździć sam jego samochodem na to ojciec powiedział że to jest tak jak bym mu ukradł auto i za to jest kara a nikt mi nie uwierzy że jadę za pozwoleniem ojca (tzn. policja) Powiedział że muszę mieć jakąś zgodę czy coś w tym rodzaju na dodatek za każdym razem kiedy jadę sam muszę mieć napisaną nową zgodę od ojca.
    Na prawko uczyłem się dawno temu ale pamiętam że instruktor z ośrodka powiedział że jeśli chcę jeździć autem rodziców to wystarczy mi moje prawo jazdy oraz papiery auta i jego ubezpieczenie które jest oczywiście w moim wypadku na ojca.
    Jak to właściwie jest? znam wiele osób którym rodzice dają auta ale nigdy nie słyszałem żeby wozili jakieś zgody rodziców nawet jeden miał stłuczkę i nic mu za to nie przyszło no oczywiście poza wydaną kasą na remont auta i dalej jeździ.
    Szukałem w google czegoś na ten temat i nawet nie wiem jak to wpisać już od wczoraj szukam i nic.
    Proszę o pomoc
    Pozdrawiam

0 15
  • Pomocny post
    #2 15 Mar 2012 13:16
    zibiii
    Poziom 23  

Moim zdaniem twoj tata broni sie wszystkimi mozliwymi sposobami zeby ci nie dac auta, w polsce kazdy moze kierowac autem pod warunkiem ze pojazd jest ubezpieczony , ma przeglad a kierowca jest trzezwy i ma prawo jazdy. Jedynie z czym czesciowo moze miec racje to to ze moze jego ubezpiecznie nie obejmuje kierowcow ponizej 25 lat.

1
  • #3 15 Mar 2012 13:19
    mastermax
    Poziom 7  

Wiesz co chyba gadałeś z moim ojcem :p dokładnie tak jest słuchaj a możesz swoją tezę poprzeć jakimś artykułem prawnym? coś takiego mocnego mi jest potrzebne bo przecież ojcu inaczej nie wytłumaczę... Chyba wiesz

0
  • Pomocny post
    #4 15 Mar 2012 13:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 15 Mar 2012 13:37
    mastermax
    Poziom 7  

Tak ale chodziło mi o jakiś artykuł prawny coś z kodeksu czy coś podobnego żeby sobie to przeczytał. Jak wpisuję w google prawo o ruchu drogowym i dokumenty wymagane do kierowania pojazdem'' To niestety brak jakiegoś tekstu żeby było tam wyraźnienie napisane ze mogę jeździć nie swoim samochodem bez właściciela :/

0
  • Pomocny post
    #6 15 Mar 2012 14:19
    makkak
    Poziom 18  

Możesz jeździć, tylko problemem może być umowa OC, jeśli był w niej zapis że autem nie kieruje osoba poniżej 25 roku życia lub np. posiadająca prawo jazdy poniżej roku to w razie spowodowania przez Ciebie kolizji/wypadku (odpukać) mogą być problemy z wypłatą odszkodowania.

3
  • #7 15 Mar 2012 14:25
    mastermax
    Poziom 7  

Dobra dzięki za pomoc muszę sobie poszukać tego zapisu że do kierowania potrzebne jest tylko prawo jazdy OC i dowód rejestracyjny.

0
  • Pomocny post
    #8 15 Mar 2012 14:34
    Samuraj
    Poziom 35  

Inaczej by wyglądało jeśli samochód zarejestrowany byłby za granicą. Sam przerabiałem ten przypadek gdy jeździłem samochodem brata który ma zarejestrowany samochód za granicą. Na szczęście podczas kontroli brat był ze mną.
    Co do wymaganej zgody nie potrzebujesz żadnego dokumentu tylko właściciel musi być świadomy iż w tym czasie samochód jest pod twoją kontrolą (sam w firmie wielokrotnie pożyczam samochód jak to nie znajomych to szefostwa i jakoś nigdy problemu nie było choć kontrola była nie jedna).

0
  • Pomocny post
    #9 15 Mar 2012 14:35
    199693
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 15 Mar 2012 16:32
    mastermax
    Poziom 7  

Ok wszystko jasne teraz tylko czekam na ojca.
    A co do opisu karol_85 ,, Mam dla Ciebie inną propozycję, uzbieraj trochę kasy i pogadaj z tatą, może Ci dorzuci trochę grosza i kup coś swojego, może leciwego ale własnego'' już lepiej byś napisał zmień ojca :D co do tego auta to po 1 ma tyle lat co ja czyli 23 po 2 takiego złomu nie widziałeś więcej przy nim robiłem niż ojciec jeździł po 3. co do tych zniżek to nie ma się co martwić ojciec ma ubezpieczenie w Warcie a tam masz zniżki 60% gdy tylko masz ukończone 30 lat nie musisz jeździć 6 lat żeby mieć te 60% Ojciec rok temu kupił te ubezpieczenie i już od początku miał do zapłaty za OC 199zł na pól roku czyli 400zł rocznie.

0
  • #12 15 Mar 2012 19:15
    SauerMauser
    Poziom 21  

mastermax napisał:
    [...] Pytałem się ojca [...] na to ojciec powiedział że to jest tak jak bym mu ukradł auto [...]

Musi Cię twój ojciec kochać jak syna jedynego. :D

0
  • #13 15 Mar 2012 21:15
    mastermax
    Poziom 7  

takie życie czarnej owcy :p

0
  • #14 16 Mar 2012 19:35
    ravelation
    Poziom 21  

A z ciekawości jaki to pojazd ma twój ojciec że nie che ci pożyczyć?
    Może lepiej powinieneś kupić coś swojego a nie stresować staruszka? :D

0
  • #15 17 Mar 2012 23:16
    sabciu
    Poziom 11  

makkak napisał:
    Możesz jeździć, tylko problemem może być umowa OC, jeśli był w niej zapis że autem nie kieruje osoba poniżej 25 roku życia lub np. posiadająca prawo jazdy poniżej roku to w razie spowodowania przez Ciebie kolizji/wypadku (odpukać) mogą być problemy z wypłatą odszkodowania.

Żadnych problemów nie będzie. Składka została przez ubezpieczenie policzona ze zniżką, gdyż zadeklarował, że autem nie będzie kierować osoba poniżej 25 roku życia. W razie kolizji trzeba się liczyć z dopłatą do OC.

0
  • #16 18 Mar 2012 13:20
    zeimp
    Moderator na urlopie...

Temat uważam za rozwiązany, wszystko zostało wyjaśnione, więc zamykamy.

1