Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki polski przyzwoity gramofon.

15 Mar 2012 13:23 6185 22
  • Poziom 11  
    Chciałem nie śmiecić i odświeżyć taki temat z przed 2 lat:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1657480.html#8065788

ale został zablokowany. Nie rozumiem tego, po co są one blokowane? Ale skoro tak jest zakładam nowy.

Nie jestem audiofilem, tknęło mnie by skompletować sobie koniecznie jak najbardziej "analogową" wieżę [oczywiście :D ] o której mogłem tylko pomarzyć będąc nastolatkiem w latach 80'ych i posłuchać głównie winyli. Dlatego kupiłem decka Unitra Fonica M9108 do tego Amplituner ARK AT 9100 z analogowymi wskaźnikami i chcę do kompletu jakiś polski przyzwoity gramofon i kolumny Altusy 75, 110 lub 140 (po albo do przerobienia wysokich tonów). Ktoś ze sprzedających doradził mi bym szukał "Adama", trafiłem tutaj i mam pytanie o te "wady" jakie opisał przemo-lukas w starym temacie. Jakie to wady są? No i proszę ogólnie o opinie czy taki zestaw zagra przyzwoicie spokojną melodyczną muzykę różnych typów a'la Gary Moore blusowe, DepecheMode itp. Ppodkreślam nie jestem audiofilem, zaczynam dopiero z winylami przygodę no i chciałbym też mieć na pamiątkę polski sprzęt z tej epoki dodatkowo.

Dziękuję za wszelkie rady i opinie.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 11  
    O widzisz, kto pyta nie błądzi, nawet jest na Allegro. Ale rodzi się pytanie, ponoć napęd w tym Adamie ma swoje zalety względem paskowego z Daniela.
    Ale na czym one polegają?

No i z tego co widzę:
    Daniel "Współczynnik kołysania dzwięku ≤±0,15%"
    vs
    Adam "Współczynnik kołysania dzwięku ≤ ±0,1%"

nie daje mu prawa sprzętu klasy HiFi
    Czy jednak z tych 2 względów, napęd, HiFi nie lepszy no i tańszy bo młodszy/częstszy będzie dla mnie nie kolekcjonera na start Adam?
    Tak przy okazji bo nie mogę znaleźć. Przypuszczam że Adam ma jedno wyjście (domyślam się że DIN) umożliwiające podpięcie go tylko do wzmacniacza. Czy chcąc LP zgrać na kasetę trzeba przepinać do magnetofonu - jak wówczas z odsłuchem?

Dziękuję.
  • Poziom 21  
    Gramofon spinasz z wzmacniaczem kablem din , magnetofon łączysz odpowiednio do at i nagrywanie jest możliwe.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Moderator
    1mentos napisał:
    ponoć napęd w tym Adamie ma swoje zalety względem paskowego z Daniela.

To prawda. Którykolwiek z nich kupisz (oczywiście w dobrym stanie technicznym), z pewnością będziesz zadowolony.
  • Poziom 21  
    Daniel nie odtwarza maxi singli jakby co , wiem bo taki mam.
  • Poziom 11  
    Dziękuję ludziska za rady/sugestie/informacje. Adam kupiony, stan wydaje mi się niezły choć zobaczę jak dojdzie:

http://allegro.pl/gramofon-unitra-gs-424-adam-super-stan-i2207759098.html

Kupiłem też wkłądkę Ortofon OMB 5E. Do współczesnej Yamachy i Quadrali już za kilka dni jak dojdzie podepnę, ale marzy mi się spiąć to z Radmorem tym starszym srebrnym 5100 i jakimiś Altusami (z braku miejsca w drugim pokoju będą musiały być "niestety" 75'ki, ale chcę je zmodyfikować/odnowić, co o tym sądzicie, jakieś rady?).
    Więc polowań ciąg dalszy zaraz przed 40'ką :D .
  • Poziom 20  
    Po przeróbce odtwarza. Dysponuję sposobem. Nawet dwoma.
  • Moderator
    1mentos napisał:
    marzy mi się spiąć to z Radmorem tym starszym srebrnym 5100 i jakimiś Altusami (z braku miejsca w drugim pokoju będą musiały być "niestety" 75'ki, ale chcę je zmodyfikować/odnowić, co o tym sądzicie, jakieś rady?).

Radmor owszem ale dlaczego Altusy? To nie były kolumny dedykowane do Radmora i efekt nie będzie zachwycający.
  • Poziom 11  
    Pablo1964 napisał:
    1mentos napisał:
    marzy mi się spiąć to z Radmorem tym starszym srebrnym 5100 i jakimiś Altusami (z braku miejsca w drugim pokoju będą musiały być "niestety" 75'ki, ale chcę je zmodyfikować/odnowić, co o tym sądzicie, jakieś rady?).

Radmor owszem ale dlaczego Altusy? To nie były kolumny dedykowane do Radmora i efekt nie będzie zachwycający.

Altusy, bo tu dużą rolę odgrywają u mnie sentymenty i wrażenia wzrokowo wspominające, choć jestem świadom ich wad. Dlatego od razu chciałbym je przy pomocy jakiegoś akustyka (mam już namiar) "odświeżyć". Nie znam się na tym, ale z tego, co poczytałem kwestia poprawy wygłuszenia pudła, kopułkowe wysokie tony, może coś ze zwrotnicami/kablami i jakieś bassreflexy. Kolumny mogę przerabiać, ale Adam i amplituner muszą zostać oryginalne (teraz mam zamiast planowanego Radmora Fonicę ZRK AT 9100), tylko wkładka Ortofona kupiona. Ale nie upieram się, jeśli coś innego warto rozważyć, jeśli chodzi o kolumny, to bardzo chętnie przyjmę sugestie, ale warunkiem są polskie z "dawnych" lat. Fajnie, jakby moja przygoda z winylami rozkwitała, a nie skończyła się szybko, więc faktycznie trza to poskładać z głową. Melomanem nie jestem, ale wydaje mi się po odsłuchach z ciekawości w audiofilskich sklepach, że głuchy też nie jestem. :D Może warto wspomnieć, czego lubię słuchać i chciałbym odkryć na nowo na winylu. Generalnie lubię rocka (poza Metallicą bez heavy/hard), ale nie tylko. Kupiłem właśnie "The Singles 86-98" Depeszów, lubię U2, Gary Moora, Floydów, zaczyna mi się coraz bardziej podobać blues, no i takie generalnie klimaty raczej coraz spokojniejsze. I nie muszę mieć już huku, więc coraz ciszej, ale jakość dźwięku bas musi być. No i do tego te kolumny mi są potrzebne.
  • Moderator Akustyka
    Przerabianie Altusów jest nieopłacalne. Samo zaprojektowanie nowych zwrotnic, będzie droższe niż te Altusy. To nie ma sensu.
    Do radmora 5100, na przód najlepsze są kolumny Tonsilu Zg25c Zg30c114 i Zg40c.
  • Poziom 11  
    A mógłbyś proszę uzasadnić dlaczego seria Zg ?
  • Moderator Akustyka
    Bo są to sprzęty, które idealnie ze sobą współpracują. Jest to ta sama klasa sprzętu. Te trzy kolumny w wersji 4 om, były jednymi z najlepszych produktów Tonsilu tamtych lat. Altusy w porównaniu z tymi zestawami, wypadają marnie. Dobrze zregenerowane powyższe zestawy (wyjątek Zg40c, ich nie ma potrzeby regenerować), zagrają wiele lat i na prawdę przebiją jakością brzmienia wszystkie supermarketowe kolumny.
    Pamiętaj że Radmor ma 25W mocy. Podłączanie doń kolumn o mocy 100W nie ma sensu a i zagrożenie przesterowaniem jest większe.
    Według mnie zestaw Zg25c najlepiej pasuje do Radmora. Swego czasu, dość popularny był zestaw Radmor 5100 + Zg25c na przód i Zg15c na tył. Grało to spójnie, tak jakby cały zestaw był zaprojektowany jako jedność.
  • Poziom 11  
    Sorry, napisałem seria Zg a to przecie początek symbolu wielu różnych modeli Tonsilu. Oczywiście chodziło mi o te, które konkretnie wymieniłeś. Ciężko je jednak znaleźć.
    Dlatego zapytam jeszcze co sądzisz o Zg40c 115 czyli jak widzę 8 ohmowe. Pytam bo są odnowione na Allegro ?

http://allegro.pl/kolumny-unitra-tonsil-zg-40c-i2221735263.html

Ewentualnie Altus 65 bo widzę, że zbliżona konstrukcja a do renowacji znalazłem je w swoim mieście.
  • Moderator Akustyka
    1mentos napisał:
    Dlatego zapytam jeszcze co sądzisz o Zg40c 115 czyli jak widzę 8 ohmowe. Pytam bo są odnowione na Allegro ?
    Robione na chińskich podzespołach w efekcie zdemolowane brzmienie.
    1mentos napisał:
    Ciężko je jednak znaleźć.
    Teraz jest taki okres, że na allegro nic nie ma. Wstrzymaj się, a coś się znajdzie.
  • Poziom 11  
    Chyba faktycznie przyda się trochę cierpliwości, poczekam/zapoluję. Tak BTW, wspominałem o sparowaniu Adama z Radmorem (dużo szumu, popularny, kultowy, ładny itp. itd., niestety drogi). Jeden fachura namącił mi jednak, że jeśli nie zależy mi tak na fajnym wyglądzie Radmora 5100/5102 i owej kultowości, to lepiej zagra mi WSH-205 Diory. Dostałem już kołowacizny. Gość nie wciska mi niczego do sprzedania, twierdzi, że ma oba i po prostu tak uważa i radzi. Ściemnia?
  • Moderator
    telecaster1951 napisał:
    Według mnie zestaw Zg25c najlepiej pasuje do Radmora.

Takie zestawienie brzmi najbardziej neutralnie. Jeśli wolisz brzmienie konturowe, lepiej sprawdzą się Zg30c.
  • Poziom 11  
    Wrócę do tematu, gramofon już nabyty (Adam), sporo przy nim zrobiłem, podobnie wzmacniacz WSH-205, Altusy 75 w stanie idealnym również. Pewnie się wkrótce pochwalę ;-). Mam pytanie czy ktoś wie co daje uziemienie, ale nie to łączące "podwozie" gramofonu ze wzmacniaczem (tu słychać b.dużą redukcję buczenia), ale uziemienie na przewodzie zasilającym (takim jak do kompów) takie jak ktoś zrobił tutaj:

Jaki polski przyzwoity gramofon.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    To wiadomo, mi po przeróbce na Euro 230V dwu bolcowe, i dodatkowo 2xRCA i bananowe uziemienie do wzmacniacza też się już nic nie plącze. I faktycznie jak radzisz extra uziemienia do gniazdka nie będę dorabiał.
  • Poziom 21  
    Cytat:
    Wrócę do tematu, gramofon już nabyty (Adam)

Byc może mam coś ze wzrokiem ale ja tam widzę daniela...

Ludziom naprawdę się nudzi dając takie bezsensowne przeróbki , to wygląda tak jakby nie istniały nigdy przejściówki , a to wejście do zasilacza komputerowego to już przemilczę,szkoda moich słów.
  • Moderator Akustyka
    Książe Radziwił napisał:
    Byc może mam coś ze wzrokiem ale ja tam widzę daniela...
    Ja też widzę Daniela.
    1mentos napisał:
    Altusy 75 w stanie idealnym również.
    Czemu akurat Altusy ? Słuchanie winyli na Altusach nie jest zbyt przyjemne. Jeśli płyty są podniszczone, to GDWT to uwypukli.
  • Poziom 11  
    Nie, nie, nie. Daniela dałem tylko jako przykład. Sam zrobiłem gniazdo w Adamie normalne RTV.
    Co do Altusów to planowałem wysokie tony od razu zmienić na kopułki, ale udało się kupić już przerobione, dodatkowo wytłumione od nowa, wsadzone jakieś obliczone bassreflexy, zmienione zawieszenia, idealne pudła z pierwszej edycji i grają jak dla mnie naprawdę przyjemnie. A Altusy musiały jednak być co uzasadniałem - sentyment do tej nazwy i starych czasów.