Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka wirowa Ew-23u -czy warto kupić ?

15 Mar 2012 13:40 13970 11
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam okazję kupić tanio spawarkę EW-23U - podobno długo nie była używana i ogólnie prawie w ogóle nie była używana.
    Mam tylko wątpliwości czy warto kupić takiego 400kg smoka??? Mam w domu mniejszą transformatorowa elektrody er 3-4mm na niej idą.
    Szukałem informacji, opinii na temat tej spawarki i jakoś nie mogę nic znaleźć więc może ktoś kto ma taką albo pracował na takiej spawarce podpowie mi czy warto dać za nią 1400zł?? interesują mnie odpowiedzi na pytania:
    - jakimi elektrodami można spawać tą spawarką
    - jaki jest pobór prądu (czy rachunki za prąd nie będą kosmiczne)
    - jakie występują problemy z eksploatacją tego sprzętu - poza szczotkami o czym czytałem
    - czy można dostać szczotki i inne części do tego sprzętu?
    - proszę też o opinie na temat pracy tą spawarką

nie wiem czy wybrałem dobre miejsce do tego tematu - jakby co to proszę o przeniesienie do innego forum.

z góry dziękuje i pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 16  
    Kiedyś spawałem taką spawarką. Maksymalny prąd spawania 230 A. Napęd, silnik (chyba) 15 kW. Można spawać elektrodami do 6mm. Zalety: równy, stały prąd spawania, bez spadków ( spawałem nawet gołym drutem), praktycznie niezniszczalna spawarka. Wady: duży (nieekonomiczny) pobór prądu, głośna praca, nieprecyzyjna regulacja prądu spawania. Wydaje mi się że dla domu są lepsze spawarki w cenie 1,5-2tys. zł.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 26  
    Witam.
    Cytat:
    jaki jest pobór prądu (czy rachunki za prąd nie będą kosmiczne)
    Przy spawaniu prądem 300A (maksymalnym) pobór prądu zasilania, to trochę poniżej 40A. Na biegu luzem również straty czynne są większe, niż np. prostowników spawalniczych. Oczywiście przy korzystaniu z mniejszego prądu spawania również zmniejsza się pobór prądu zasilania.
    Cytat:
    jakie występują problemy z eksploatacją tego sprzętu - poza szczotkami o czym czytałem

W domu prywatnym możesz mieć problem z rozruchem i ewentualną pracą ze względu na moc silnika.
    Cytat:
    warto dać za nią 1400z

W pełni sprawna jest bardzo dobrą spawarką, ale w domu prywatnym jej posiadanie jest nieekonomiczne ze względu na problem z rozruchem, brakiem szczotek i problemy z dociskiem szczotek. Natomiast jak nadmieniłem sprawna i bez ograniczeń jakie wymieniłem jest bardzo dobra, ale 1400 bym za nią nie dał; lepszym wyborem byłby używane prostowniki spawalnicze Bestera (sprawne)
  • Spec od Falowników
    A ile w tych 400kg jest miedzi? ;)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    bonanza napisał:
    A ile w tych 400kg jest miedzi?

Akurat stojan nazwajany aluminium, tylko na wirniku miedz.
  • Poziom 26  
    Witam. Co prawda odpowiedź autorowi jest niepotrzebna, ale
    Cytat:
    Akurat stojan nazwajany aluminium, tylko na wirniku miedz

Te spawarki, z jakimi miałem styczność, stojan miały z Cu.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Więc jak z tym stojanem? :D
    Stojan silnika ma uzwojenie miedziane, wirnik również miedziane, natomiast spawarka w całości posiada uzwojenie aluminiowe. ;)
    Silnik jak dobrze pamiętam 11kW załączany gwiazda-trójkąt. Stworzona do pracy w przemyśle- elektrody EB (zasadowe).
    Części?- Dostępne :) W tej klasie spawarek lepsze są EWPa np. 315
  • Poziom 26  
    Witam.
    Cytat:
    Stojan silnika ma uzwojenie miedziane, wirnik również miedziane, natomiast spawarka w całości posiada uzwojenie aluminiowe

"Optymizm" Kolegi jest nieuzasadniony; ja miałem do czynienia ze stojanem z miedzi, a kol. kidu22 ze stojanem z AL. I tylko tyle :D
    Cytat:
    Silnik jak dobrze pamiętam 11kW załączany gwiazda-trójkąt

Można go było "doić" do 18kW; wtedy prąd spawanie 300A. Ale nie w S1, tylko S3=60
    Cytat:
    Części?- Dostępne
    Pewne? Gdzie?
  • Poziom 28  
    Za 1400zł to bym sobie odpuścił takiego "kloca" - nie ta epoka. Nawet prostowniki spawalnicze SPD/SPB wyglądają archaicznie w porównaniu do współczesnych lekkich inwertorów. Ale za 1400zł nie kupisz markowej nowej spawarki: będzie to albo chińczyk inwertor, albo używany prostownik bester.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    wola napisał:
    Pewne? Gdzie?

Co potrzebujesz?
  • Poziom 26  
    Akrzy74 napisał:
    wola napisał:
    Pewne? Gdzie?

Co potrzebujesz?

Witam. Sprężyny do szczotek i szczotki (te większe). Zorientuję się czy sprawa jest aktualna. Jeśli tak, to dam znać mailem. W każdym razie dzięki za info.