Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - Formatowanie komórki na podstawie wartości innej komórki

Gandalf1967 15 Mar 2012 14:49 11825 4
  • #1 15 Mar 2012 14:49
    Gandalf1967
    Poziom 6  

Witam ponownie.

Zanim zadam tutaj pytanie staram się rozwiązać go szukając już w gotowych tematach. Poznajdywałem rozwiazania zbliżonych problemów do mojego ale bez możliwości ich zastosowania w tym przypadku. Chodzi mianowicie o to że mam na jednym arkuszu trzy kolumny. Jedna zawiera nazwiska wszystkich pracowników, druga to lista pracowników na urlopie a trzecia - na chorobowym. Chciałbym aby na liście głównej (wszyscy pracownicy) komórki z pracownikami na urlopach zmieniły kolor na np. niebieski a tych na chorobowym: na np. pomarańczowy.

Próbowałem tego dokonać najprostszą metodą dla laika, czyli formatowaniem warunkowym komórek z listy głównej ale jak zwykle ugrzęzłem na formule która tych pracowników by wyszukiwała z list "nieobecnościowych".

Mam nadzieję że ktoś już otarł się o coś podobnego i zdoła mi w tym pomóc.

Pozdrawiam.

0 4
  • #2 15 Mar 2012 18:35
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Jeśli nie przeszkadza Ci kolorowa kolumna źródłowa, to najprościej:

2
  • #3 15 Mar 2012 19:29
    Gandalf1967
    Poziom 6  

Pomysł świetny - po kolorach. Są tylko dwa problemy: w pracy mam excel2003 i obawiam się że tam nie ma nawet takiej opcji a po drugie - mam excela 2007 od niedawna i kompletnie nie wiem jak te formatowanie ustawić po Twojemu :| . Aż nie mam śmiałości prosić o "fizyczny" przykład - człowiek się uczy nowych rzeczy nałe życie... Tylko wciąż się boję że to nie przejdzie w wersji 2003...

0
  • #4 15 Mar 2012 20:16
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

W E2007 sprawa jest bardzo prosta. Zaznaczasz kolumny (nieciągłe trzymając wciśnięty klawisz Ctrl), wybierasz >formatowanie warunkowe>formatuj tylko wartości unikatowe lub zduplikowane. Wybierasz wypełnienie i to wszystko.

Zapisałem w formacie E2k3. Formatowanie częściowo działa w OpenOffice (nie mam E2003). Formuła za to, hmm, po konwersji w OO ciut długa wyszła :) ale dość zrozumiała. Należałoby ją wyprostować i dopisać drugą. Może ktoś sprawdzi w E2003, przy okazji wrzucając prtScr z oknem reguł?

W załączniku w/w plik.

0
  • #5 16 Mar 2012 12:51
    Gandalf1967
    Poziom 6  

Nie tyle co poprawiłem ale - dodałem nową linijkę aby zmieniało kolor z obu opcji (urlopy i choroby). Chodzi dobrze ale wyraźnie spowalnia operacje wykonywane na tym arkuszu o kilka sekund. Wygląda na to że ta forma formatowania jest wyraźnym obciążeniem dla systemu (budżetowy komp w pracy).

https://obrazki.elektroda.pl/8781410300_1331898630.jpg

0