Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć komputerowa w firmie i utrudnienia związane z wirusami

15 Mar 2012 20:39 1457 13
  • Poziom 10  
    Witam,
    Mam duży problem. Moja mama prowadzi zakład fotograficzny. Posiada 3 komputery połączone przez wi-fi ale żaden z nich nie ma dostępu do internetu. Na jednym z nich odbiera zdjęcia od klientów i często się zdarza że wraz ze zdjęciami ktoś przynosi jakąś niespodziankę w postaci wirusa. Czy jest możliwość zabezpieczenia systemu przed tym w jakiś sposób? tylko na jednym z tych 3 komputerów są pliki (zdjęcia studyjne) które powinny tam zostać tak długo do póki nie będą ręcznie usuwane natomiast na pozostałych dwóch nie ma praktycznie nic tylko oprogramowanie drukarki i kilka podstawowych programów. Da się ustawić w jakiś sposób żeby po każdym zamknięciu systemu komputer wracał do poprzedniego stanu sprzed poprzedniego dnia? tak żeby wszystko co się odebrało od klienta samoczynnie znikało łącznie z wirusami? Przy tak wielu plikach komputery średnio po miesięcu lub dwóch zaczynają zwyczajnie świrować i dosłownie cuda się dzieją. Znikają pliki, zamieniają się na skróty, komputer przestaje wykrywać zewnętrzne urządzenia itp. Proszę o pomoc.
  • Moderator - Sieci, Internet
    Proponuję zainstalować dobrego (płatnego) antywirusa, który będzie się aktualizował.
  • Poziom 10  
    dobrze ale w jaki sposób, skoro nie ma tam połączenia do internetu? i zainstalować na jednym komputerze czy 3? czy wirusy mogą się rozprzestrzeniać z jednego komputera na drugi przez wifi? masz coś konkretnego na myśli mówiąc dobry (płatny antywirus)?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    Jest darmowy program antywirusowy AVAST (ale trzeba mieć internet)
    który automatycznie sam się aktualizuje.
    Ponadto można używać od czasu do czasu darmowego SUPER Antispyware
    który wykryje różne badziewia.
    Sugestia. To że komputery nie są podłączone no Internetu nie oznacza braku zagrożenia. Młodzież z pendrive potrafi stworzyć większe zagrożenie dla komputera jak Internet używany "normalnie".

Innym problemem jest konieczność "posprzątania" Windowsów,
    zaprowadzenia porządku i ... przestrzegania dyscypliny.
    W biznesie nazywa się to Polityką IT.
    trebuch1 napisał:
    Jest darmowy program antywirusowy AVAST

Tej aplikacji nie nazwał bym antywirusem :(
  • Poziom 24  
    jimasek możesz nazywać go inaczej, po swojemu. Ważne że działa i to całkiem dobrze. I jeśli piszesz, podaj lekarstwo a nie krytykę.
  • Poziom 10  
    trebuch1 napisał:
    To że komputery nie są podłączone no Internetu nie oznacza braku zagrożenia. Młodzież z pendrive potrafi stworzyć większe zagrożenie dla komputera jak Internet używany "normalnie".

To wiem że brak internetu nie oznacza braku zagrożenia. Chodziło mi o to że brak internetu to brak aktualizacji definicji wirusów. Jak zdążyłem się już przekonać pendrive od klienta wprowadza szał i chaos do komputera i niegdyś chodzący normalnie dobry sprzęt muli tak że nic nie da się na nim zrobić :(

Czyli co powinienem zrobić?
  • Użytkownik usunął konto  
    trebuch1 napisał:
    Ważne że działa i to całkiem dobrze

Piszę to czego doświadczyłem wiele razy na komputerach które były "zabezpieczone" programem Avast(free), który nie jest dobrym programem antywirusowym. Jakoś nie mam problemów z maszynami na których zainstalowane są programy typu Kaspersky, NOD, Panda czy Norton.

Dodano po 3 [minuty]:

lkula napisał:
    Pełny format dysków, przeinstalowanie systemów, instalacja wszystkich poprawek, zmiana domyślnych haseł użytkowników, upgrade firmware'ów routerów WiFi (i włączenie WPA2 oraz zmiana hasła do sieci), zakup oprogramowania antywirusowego (np. ESET Smart Security - ok. 500 PLN na 3 stanowiska na 1 rok), przesiadka na wirtualnego Knoppiksa na potrzeby zgrywania danych z niepewnych nośników. No i podłączenie Internetu.

W całości popieram takie rozwiązanie. Choć zamiast Knoppix-a może być na stał np. Ubuntu które może pracować w pełnym wymiarze.
  • Poziom 24  
    Ikula ładnie to opisałeś. Trochę orki ale będą plony.

jimasek OK można się zrazić. Ja np. mam przykre doświadczenia z McAfee.
    Należy wyjść z założenia że nie ma skutecznego programu antywirusowego.
    W biznesie stosuje się potrójne (na kilku poziomach) zabezpieczenie AV a i tak zdarzają się wpadki.

lukas92 Zrób stanowisko przyjmowania zleceń. Jeśli komputer wykryje virusa na pen drive klienta, pokaż mu to i zaproponuj extra stawkę za stwarzanie zagrożenia
    albo odrzuć zlecenie. Stały klientów nie zrazisz a być może coś się nauczą i uszanują to.

Dodano po 4 [minuty]:

lukas92, dzisiejszy Windows nie istnieje bez Internetu. Ciągle należy go akualizować.
    trebuch1 napisał:
    W biznesie stosuje się potrójne (na kilku poziomach) zabezpieczenie AV a i tak zdarzają się wpadki.

Zgadza się nie ma idealnych zabezpieczeń ale nie proponuje się Avasta-free jako dobrego zabezpieczenia, który ochroni komputer przed "robalami" z pendrive-a.
  • Poziom 12  
    Można aktualizować bazy wirusów ręcznie, np Kaspersky. Przez lata miałem w pracy sieć wydzieloną (bez połącznia z żadną inną siecią, w tym Internetem) i ściągałem ze strony uaktualnienia, rozpakowywałem i wgrywałem do określonego katalogu.

Ale po co płacić za Kasperskiego skoro lepszy od niego Avira jest za darmo? Nie wiem czy licencja pozwala na używanie w firmie ale warto przeczytać bo program jest skuteczniejszy od Kaspera (nie tylko moja opinia ale i testu antywirusów VB100 /co prawda od roku nie zaglądałem tam/). Używam Avirę od 5 lat i wszystko chodzi jak ta lala.

Ponadto, jeśli nie zależy ci na ochronie w czasie rzeczywistym możesz zainstalować zamiast Aviry (albo obok) darmowy Malwarebytes Anti-Malware. Wtedy po zeskanowaniu całego systemu możesz zapuszczać skanowanie przynoszonych plików.
  • Poziom 10  
    opcje dość drogie, myślałem że da radę załatwić to trochę taniej ale dzięki wszystkim za podpowiedzi ;)