Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Podłogowe > Nelik <

nelik1987 01 Sty 2005 22:41 9706 18
  • Wymiary:

wys: 1000 mm szer: 220 mm głęb: 350 mm

Zbudowane z płyty wiórowej, wytłumione 10 mm gąbką

Zamonowane 3 głośniki w każdej kolumnie:
    - Bass Alphard LW80H81
    - Średni Alphard WH 806
    - Sopran Aphard TE 300

Zastosowałem zwrotnice ze starych Altusów

Wiem że kostrukcja nie jest piękna i nie liczyłem w niech niczego dobór głośników to też poniekąd przypadek i oszczędność pieniędzy ponieważ budowałem te kolumny mając 15 lat bez niczyjej pomocy :)

Nie oceniajcie tego zbyt surowo bo troszkę się wstydzę tego projektu że nic tu nie jest policzone tylko "na oko" :) ale gra całkiem ładnie jak na moją pierwsza konstrukcję...

teraz parę fotek
    (<I)(I> ) - ozdobniki? Nie za dużo tych fotek?[h]

Fajne!
  • #2 01 Sty 2005 23:03
    toadi
    Spec od akustyki

Witam jak na konstrukcje wykonan w wieku lat 15 nie ma sie czego wstydzic wizualnie sa wykonane ladnie heh jak bym mial jak pokazac swoje kolumny ktore budowalem jak mialem 15lat ..... niestety jakies 10 lat temu posluzyly za opał .... w kazdym razie mozna by je pokazac w dziale na wesoło

• #3 01 Sty 2005 23:58
    kalach666
    Poziom 17  

Witam, kolumny efektywnie się prezentują to już 1 dobra cecha, tylko ciekawe jak grają. Jeżeli możesz to zmień wygłuszenie w kolumnie na watolinę lub na piankę 2 lub 3 cm (ja też mam kolumny własnej konstrukcji i zdecydowanie polecam Tobie watoline, a co za tym idzie jest tańsza niż pianka). Jaki wzmacniacz obsługuje te kolumny. Jaką mają impedancję?
    p.s. przydatne programiki do liczenia skrzynek: winisd, boxplot, bassreflex, do liczenia zwrotnic – program zwrotnica, basstrap – program oblicza długość i średnice rury bass reflex (wpisujesz pojemność skrzyni w litrach, lub wymiary wewnętrzne, wybierasz ilość rur i gotowe)

• #4 02 Sty 2005 02:24
    nelik1987

Poziom 31  

Kolumny mają impedancję 8Ω jak podłączę je do wzmka 2x50W ale mam podłączone jeszcze oryginalne głośniki od wieży mam wieżę Philips MZ-7.

tak wiem później zacząłem stosować już watolinę ale już mi się nie chciało wymieniać wygłuszenia w tej kolumnie.

właśnie jak obliczyć moc tych kolumn to się dodaje moce wszystkich głośników czy jak?? i co mnie zdziwiło to sopran czyli piezo ma napisane chyba 80 W czemu tak jest??

• #5 02 Sty 2005 11:55
    toadi
    Spec od akustyki

Moc glosników wysokotonowych i sredniotonowych jest czesto podawana jako moc kolumny w ktorej maja pracowac wyjatek glosniki estradowe, co do mocy calej kolumny najbezpieczniej jest przyjac ze ma tyle mocy co glosnik basowy ale mozna przyjac z duzym przyblizeniem ze na moc kolumny sklada z 65% moc basowego 20% sredniotonowy 2-3% wysokotonowy reszta tracona w zwrotnicy ale jest to wszystko przyblizone i pewno jest w tym duzy blad

• #6 02 Sty 2005 14:03
    Mietek Woźniak
    Poziom 17  

Jestem w zbliżonym wieku, ale czegoś takiego bym nie zrobił. I ty się jeszcze wstydzisz?

• #8 02 Sty 2005 15:01
    remiorn
    Poziom 17  

Wykananie ładne nawet nie patrząc na wiek robiącego :)
    A najciekawiej wygląda tunel BR.
    Czy mi sie tylko wydaje czy jest on "na wylot :)??

• #10 04 Sty 2005 15:58
    remiorn
    Poziom 17  

nelik1987 napisał:
    a co takie ładnego w tym tunełu???? nie jest na wylot tunel ma około 15 cm i 7 cm średnicy

Tunel jak tunel, tylko szczególnie wygląda z dość jasnym wygłuszeniem w środku.
    A ładne to kolumny jako całość - wizualnie.

• #11 04 Sty 2005 16:53
    nelik1987

Poziom 31  

jest mi bardzo miło słyszeć takie opienie :) :) :) nie spodziewałem się tego

a co do tego BR to tej gąbki normalnie nie widać poprostu lampa flesha oświetliła środek kolumny i dlatego to tak widać to wygłuszenie normalnie jest tam za ciemo zeby cos zobaczyc

• #12 06 Sty 2005 23:33
    Flex86
    Poziom 10  

Witaj Nelik, bardzo mi sie spodobaly twoje kolumny, jak cos przyrobie to bede chcial zbudowac cos na wzor tych twoich, czyli 3-drozna z gdn`em z boku.
    Niechce sie bawic w oklejanie, bo strzasznie denerwuje mnie taka robota. Zauwazylem ze twoje kolumny sa wykonane z juz gotowych fabrycznie okejonych plyt, w zwiazku z tym pytanie ile takie plyty kosztuja?? Najlepiej jak bys napisal caly kosztorys tych kolumn.

• #13 07 Sty 2005 20:36
    robball
    Poziom 21  

A jak z kierunkowością? W Altusach, a z nich jest zwrotnica, na niskotonowy idzie jeszcze sporo niższego środka, czy nie gryzie się to z GDNem na boku kolumny?

• #14 07 Sty 2005 22:56
    nelik1987

Poziom 31  

Flex86 napisał:
    Witaj Nelik, bardzo mi się spodobaly twoje kolumny, jak cos przyrobie to bede chcial zbudowac cos na wzor tych twoich, czyli 3-drozna z gdn`em z boku.
    Niechce się bawic w oklejanie, bo strzasznie denerwuje mnie taka robota. Zauwazylem ze twoje kolumny sa wykonane z juz gotowych fabrycznie okejonych plyt, w zwiazku z tym pytanie ile takie plyty kosztuja?? Najlepiej jak bys napisal caly kosztorys tych kolumn.

mam wójka stolarza i zrobił mi to po kosztach czyli zapląciłem za 2 kolumny 100 zł. nie wiem ile może kosztować normalnie taka obudowa. w sumie za wszystko zapłaciłem coś koło 320 zł ale miałem tanie obudowy.

Dodano po 4 [minuty]:

robball napisał:
    A jak z kierunkowością? W Altusach, a z nich jest zwrotnica, na niskotonowy idzie jeszcze sporo niższego środka, czy nie gryzie się to z GDNem na boku kolumny?

z boku nie jest GND tylko alphard (w sumie jak bym jes robił teraz to napewno był by to Tonsil 20/80/2 ale to było dawno) :) nie weim czy to się gryzie a ale chyba nie bo gra całkiem ładnie jak na te głośniki czyli bardzooo tanie gra normalnie super aż sam byłem zaskoczony jak to zagrało na pierwszy raz. Jak już pisałem wcześniej nie robiłem żadnych obliczeń wszytko było na oko i wyszło całkiem nieźle :)

pozdrawiam

nelik1987

• #15 02 Kwi 2005 13:29
    !ron
    Poziom 21  

Ładne kolumny, ciekawy pomysł z tym basem na ściance bocznej, przód wtedy jest taki smukły, waski dzięki czemu ładnie się prezentuje. Średniotonowy mógłby być troche bliżej tego sykacza, no i szkoda, że to alphardy a nie tonsile czy chociażby STX'y. Pomimo to konstrukcja ładnie wykończona i prezentuje sie tak dostojnie :) gratuluje

• #16 12 Lut 2006 23:17
    Gibon007er
    Poziom 22  

Kolumny Sa swietne !!

W idzialem inne prace Nelika .... i wszytskie sa swietne!!

Tylko Tak Dalej!!

Pozdrawiam :)

• #17 14 Lut 2006 21:05
    saimon500
    Poziom 14  

Bardzo fajne osobiście wole podstawkowce ale gdybym miał robić podłogowce to woofer jest w moim guście (z boku) szkoda że głośniki z przodu wysokotonowy i średniotonowiec nie są bardziej zbliżone do siebie ale co tam i tak jest fajnie.

• #18 15 Lut 2006 00:16
    mar3cki
    Poziom 10  

Kolumny są wykonane bardzo estetycznie i wyglądają na trwałą konstrukcję... nie jestem specjalistą w dziedzinie budowy kolumn, a moja pierwsza konstrukcja na pewno nigdy nie zostanie zamieszczona na łamach elektrody, ale pracuje nad nową zbieram informacje, uczę się od lepszych i wiele mi to daje :) Dlatego mogę powiedzieć, że mam jakieś pojęcie na ten temat i dlatego się wypowiem :) Do autora: kolumna poprawna, ale wg mnie jakaś bez polotu, zastanawiam się jak się sprawują kolumny bez wzmocnień wewnątrz, bo autor nic o nich nie wspomniał... poza tym nie przypadł mi do gustu kolor w swoim projekcie zastosuje fornir gotowa płyta to nie dla mnie :) Poza tym przydałyby się jakieś kolce pod spód... Pozdrawiam i gratuluję dzieła w moim odbiorze mocna 4 :)

• #19 15 Lut 2006 00:36
    nelik1987

Poziom 31  

Widze że tam został odkurzony i znów ludzie go czytają bardzo mnie to cieszy już odpowiadam na pytania...

kolumna nie ma wzmocnień bo ich nie potrzeba wsystkie łączenia czyli krawedzie wewnetrzne są dodatkow wzmacnione listewnaki co już bardzo usttynia obudowe pozatym jest ona sklejona i na kołkach dlatego nie wiadć brzydkich śrub czy zaslepek, wzmocnienia poprzeczne sa nie potrzebne kolumny służą mi już 4 lata jak je budowałem to tak jak pisałem miałem bardzo małe pojęcie o tym i dtatego pewnie niedzociagnięcia a raczej nie pewne tylko nzaczne uczyłem się i dalej się ucze teraz zrobił bym to zupełnie inaczej

pozdrawiam i dziekuję za i tak pozytywne opinie

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME