Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pralka Candy CTA 104AA - nie wchodzi na obroty wirowania, ale...

misza.rsl 15 Mar 2012 22:49 5192 6
 • #1
  misza.rsl
  Level 2  
  Witam!

  Candy CTA104AA, 7 lat pracy - przystępuje do wirowania, układa-jest szarpnięcie i nie wchodzi na pełne obroty (obojętnie z praniem czy bez) ale...

  jak przy układaniu lekko zadźwignę bęben i przytrzymam w chwili układania i szarpnięcia to wchodzi na wysokie obroty ( można puścić bęben i wiruje normalnie)

  Czy to wina "zarwanego zawieszenia" które uruchamia czujnik przeciążenia?
 • #2
  Mekkus
  Level 20  
  Witam.
  W pierwszej kolejności należy sprawdzić naciąg paska klinowego,potem czujnika obrotów na zbiorniku i koło napędowe zbiornika.
 • #3
  misza.rsl
  Level 2  
  Pasek ok., czujnik i koło sprawdzę wieczorem.

  Dodam jeszcze, że problem pojawiał się stopniowo tj: najpierw przy np 4 kg prania - wyciągło się trochę i poszła. Potem już nawet przy małej ilości prania odmawiała wirowania. Obecnie pierze normalnie, ale nawet pusta nie wchodzi na obroty.

  Pisałem o zawieszeniu bo wyraźnie widać że zbiornik wisi lekko krzywo (przód - tył) tzn. sprężyna od przodu jakby bardziej naciągnięta ( na razie nie mam dojścia). Z tyłu sprężyna i teleskop ok.
 • #4
  Rafalitto
  Level 2  
  Witam. Mam dokładnie ten sam problem z moją Candy CTA104AA. Pierze, płucze, wydaje się, że dobrze odpompowuje wodę, ale podczas wirowania nie wchodzi na wysokie obroty, tylko zakręci się kilka razy w jedną, potem w drugą stronę, później rozpędza się, ale za chwilę jest takie jakby szarpnięcie i cały proces rozpoczyna się od początku i tak bez końca. Może ktoś miał podobny problem i udało się zdiagnozować usterkę?? Pasek się nie ślizga. Proszę o napisanie lub o link, jak sprawdzić czujnik obrotów i koło napędowe?
 • #6
  Rafalitto
  Level 2  
  Wyjąłem grzałkę i wizualnie wygląda ona tak:

  pralka Candy CTA 104AA - nie wchodzi na obroty wirowania, ale... pralka Candy CTA 104AA - nie wchodzi na obroty wirowania, ale...

  Oprócz dość gęstego nalotu, w jednym miejscu widać wyraźne przypalenie. Chciałbym zaznaczyć, że grzałka grzeje. Niestety nie posiadam miernika i zastanawiam się, czy w tej sytuacji jest jakaś inna możliwość jej sprawdzenia. Na przykład uruchomienie programu samego wirowania bez grzałki (czy jest to bezpieczne dla pralki) lub próba wyszlifowania tego czarnego fragmentu papierem ściernym i ponowne podłączenie grzałki. Może powinienem zaryzykować i kupić drugą grzałkę?

  Dodano po 23 [minuty]:

  To raczej nie jest wina grzałki, bo przed chwilą uruchomiłem wirowanie bez grzałki i to samo się dzieje, czyli pralka próbuje się rozpędzić, za kilka sekund następuje charakterystyczne szarpnięcie, wyłączają się wszystkie diody i proces rozpoczyna się od początku i tak w kółko. Proszę o dalsze sugestie.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Pralkę uruchomiłem również bez hydrostatu - nic się nie zmieniło. Więc chyba można już wykluczyć hydrostat i grzałkę. Chciałbym zaznaczyć, że pompka, filtr oraz rury odprowadzające wodę są wyczyszczone. Pompka raczej sprawna, bo odpompowuje wodę. Wirowanie prawie zawsze działa tylko na jednym programie - krótkie 32min (50st). Na pozostałych pralka się zawiesza podczas próby wirowania, czyli "pralka próbuje się rozpędzić, za kilka sekund następuje charakterystyczne szarpnięcie, wyłączają się wszystkie diody i proces rozpoczyna się od początku i tak w kółko".
 • #7
  Rafalitto
  Level 2  
  Pralka została naprawiona. Działa normalnie już prawie rok. Powodem nie wchodzenia na obroty podczas wirowania była elektronika, a konkretnie płytka sterująca (umieszczona w tylnej części pralki, w lewym, dolnym rogu). Trzeba było w niej wymienić kondensator (ten największy, prostokątny) i triak (ten, który przylega do metalowej blaszki).