Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

genius 5005 - kręcący sie potencjometr

Damian.zdw 15 Mar 2012 23:32 3951 12
  • #1 15 Mar 2012 23:32
    Damian.zdw
    Poziom 10  

Witam,

posiadam głośniki Genius SW-HF 5.1 5005. Po podłączeniu ich potencjometr od regulacji głośności samoczynnie kręci się w jedną stronę (przycisza) i nawet gdy dojdzie do końca słychać że się kręci. Rozebrałem głośniki i nie widać aby jakiś układ był uszkodzony. Przeanalizowałem schemat i obstawiłem trzy układy:
    IC2: BT1840PA
    IC1: BT2323
    IC2: BT2338 (u mnie wlutowany jest BT2258)

Moje pytanie jest takie ponieważ nie znalazłem nigdzie odpowiedzi czy istnieje możliwość sprawdzenia poprawności działania tych układów??
    Czy w ogóle dobrze kieruje swoje podejrzenia na te układy??
    Jeśli to są te układy to gdzie mogę je dostać lub jakich zamienników mam szukać i gdzie?

schemat z którego korzystałem:
    http://www.svethardware.cz/forum/attachment.php?attachmentid=17154&d=1276677796

kolega z tego tematu miał taki sam problem jak ja ale nie podzielił się informacją jak go rozwiązać:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1905249.html

tranzystory Q1,Q2,Q3,Q4 tworzą mostek H i wydaje mi się że są sprawne.

0 12
  • #2 15 Mar 2012 23:43
    Ture11
    Poziom 35  

Co znaczy, że tranzystory Q1-Q4 wydają się być sprawne? Wizualnie? Rzadko tranzystor uszkadza się "widocznie" przy prądach takich, jakie pobiera silnik. A przebicie struktury jest bardzo prawdopodobne. Może masz jakiś miernik, oscyloskop? W ostateczności próbnik stanów logicznych... Trzeba by pomierzyć sygnały MO1 i MO2, jeśli w normalnym stanie są równe 0, wtedy wymieniasz tranzystory 2sc1815 (znajdziesz je w prawie każdej miniwieży jakiejś aiwy czy elemisa, daewoo).

0
  • #3 16 Mar 2012 00:06
    Damian.zdw
    Poziom 10  

tranzystory napisałem ze wydają mi się być sprawne ponieważ sprawdzałem je pisząc ten post i teraz mogę powiedzieć ze tranzystory są sprawne. Sprawdzałem je używając miernika i opcji hfe na każdym wynik pomiaru wynosił 230 +-5 więc są sprawne i dopasowane :)
    oscyloskopu nie posiadam niestety a pomiar zwykłym miernikiem nie będzie dość dokładny, i się zastanawiam czy będzie wystarczający.

0
  • #4 16 Mar 2012 00:13
    Ture11
    Poziom 35  

Miernikiem musisz ustalić, czy na pinach mo1 i mo2 pojawia się jakieś napięcie względem punktu masy. Jeśli w stanie normalnym na którymś napięcie się pojawia (myślę, że możesz się spodziewać wartości od 2-8V), to znaczy, że uszkodzony jest BT1840. Chyba, że w układzie jest jeszcze jakiś "pomysł", jakieś zabezpieczenie czy automatyczny dobór głośności (Auto Gain Control [AGC])

Dodano po 1 [minuty]:

Jeszcze jedno, czy u Ciebie występuje to samo, co w linku? Znaczy, głośniki się w ogóle nie włączają, czy tylko kręci się ten potencjometr?

0
  • #5 16 Mar 2012 00:17
    Damian.zdw
    Poziom 10  

W ogóle się nie włączają, żadna dioda na przednim panelu się nie pali, panel sterowania nie reaguje na przyciski a dodatkowo potencjometr się sam kręci w jedną stronę zawsze tą samą bez względu na jego wcześniejszą pozycję.

Chciałem się tylko zapytać czy tego pomiaru linii mogę dokonać gdy głośnik jest nie podpięty i gdy tylko podam napięcie powyżej 5V na stabilizator 7805 czy muszę tego pomiaru dokonać na kompletnie połączonym układzie??
    Jeśli nie mam dostępu do starego sprzętu to czy istnieje możliwość zakupienia tego układu w jakimś sklepie na terenie Łodzi?? A może ktoś z Łodzi będzie miał możliwość odsprzedania tego układu??

0
  • #6 16 Mar 2012 00:38
    Ture11
    Poziom 35  

No to mam już tylko jedną sugestię - miernik w rękę i sprawdzaj napięcia na stabilizatorach 78L08, 78L09, 79L09. Sprawdzasz wobec masy, nie wobec napięcia ujemnego - bo masz tu napięcie symetryczne. W stabilizatorach 78LXX napięcie na 3-cim pinie powinno wynosić tyle, ile napisane zamiast XX, czyli na przykład 78L08 daje napięcie 8V, 78L09 daje 9V, natomiast stabilizator 79L09 daje (-9V). Jeśli napięci te są dużo większe, na pewno konieczna jest wymiana stabilizatorów, ale w praktyce podanie za wysokiego napięcia na scalaki powoduje ich uszkodzenie. Ja natomiast myślę, że u Ciebie brakuje napięcia ujemnego.

Dodano po 1 [minuty]:

W tej sytuacji nie musisz mierzyć napięć na mo1 i mo2, bo one są oczywiste, scalaka będzie ciężko znaleźć.

0
  • #7 16 Mar 2012 10:56
    Damian.zdw
    Poziom 10  

Stabilizatory sprawdzone napięcia z nich wychodzące są ok +9V, -9V, zastanowiłem się tylko bo zaraz za stabilizatorem 78L08 jest napięcie 7,88V ale dalej jest rezystor R52 i zanim powinno być 7V wg schematu a u mnie jest 7,1V. Zakładam ze te niedociągnięcia są związane z dokładnością mojego miernika no chyba że te rozbieżności są zbyt duże i należy wymienić stabilizator 78L08?? Sprawdziłem także stabilizator 78L05 i on tez jest ok.

Jakieś propozycje jeszcze?

Dodam jeszcze tylko jeśli to coś pomoże, że nie posiadam pilota do tego zestawu i nie mogę sprawdzić czy na pilot reaguje. Zauważyłem wcześniej a tego nie napisałem ze przy załączaniu zasilania czasami niebieska dioda mrugnie ale bardzo słabiutko jest to ledwo zauważalne przy słabym świetle można to jedynie zauważyć.

Zauważyłem jeszcze, że gdy odłączy się potencjometr od układu IC2 BT1840PA to ten reaguje na wciśniecie klawisza standby i załącza się wtedy wejście DVD raczej dioda od wejścia DVD się zapala :) co jest dla mnie dosyć ciekawe wcześniej podejrzewałem układ BT1840PA za uszkodzony ponieważ do wejścia PC.6 są podpięte wszystkie klawisze z panelu przedniego co świadczy ze jest to wejście ADC :) i od napięcia jakie jest na wejściu podejmuje działanie ;) teraz tylko pozostaje pytanie czy istnieje możliwość sprawdzenia układu BT2258 ponieważ jest to jak dobrze przetłumaczyłem 6 kanałowy elektroniczny kontroler głośności ;), kolejne pytanie jakie mi się nasunęło to czy nie jest jeszcze uszkodzony BT2323 ponieważ jak już układ wystartuje tzn jak układ zareaguje na przycisk STANDBY to zapala się dioda DVD ale już nie ma żadnej reakcji na klawisze TV DVD MP3 i nie daje się już wyłączyć głośników.

PT2258 zamiennik
    http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/PrincetonTechnologyCorporation/mXuvtvz.pdf

0
  • #8 18 Kwi 2012 13:24
    Damian.zdw
    Poziom 10  

Po chwili przerwy i przemyśleniach oraz metodach prób i błędów (co nie zawsze jest dobre) udało mi się uruchomić te głośniki ale dosłownie mówiąc na piechotę.
    Mianowicie włączam głośniki gdy cały układ z potencjometrem jest odłączony następnie wciskam przycisk standby podłączam potencjometr odłączam i znów podłączam i wtedy wszystko chodzi po wyłączeniu głośników przyciskiem standby potencjometr chce przyciszyć głośniki i znów się kreci w kółko dlatego :) odłączam potencjometr i wszystko wraca do normy.

podmiana układów bt2323 i bt2258 nic nie dała w tym przypadku zastanawiam się co może być jeszcze uszkodzone?

Mam też pewien pomysł aby to naprawić a mianowicie podpiąć jakiś mikro kontroler do przycisku standby i żeby to on robił przerwę w obwodzie potencjometru i go załączał ale jak się na to zapatrują koledzy?

Może ktoś z was dokładniej zna budowę i zasadę działania tego potencjometru bo tak po schemacie to nic specjalnego w nim nie zauważyłem jedyne co mi się nasuwa jeszcze na myśl to uszkodzone wejście adc w mikro kontrolerze który jest na płytce ale wtedy raczej głośników by się nie dało uruchomić wiec teraz zastanawiam się na jakiej zasadzie działa ten potencjometr? Może mi to ktoś jasno opisać?

Pozdrawiam Damian

0
  • #9 25 Kwi 2012 15:42
    kwaqs
    Poziom 2  

Witam Damian. Czy udało Ci się coś ustalić z tym potencjometrem ? Mam identyczny problem.

0
  • #10 25 Kwi 2012 21:28
    Damian.zdw
    Poziom 10  

Witaj, na ta chwile nic nie udalo mi sie zrobic z tymi glosnikami spowodowane jest to brakiem czasu. Moze w polowie maja bede mial troche czasu aby powrocic do tego problemu przemyslec wszystko jeszcze raz sprawdzic i zobaczyc co jest nie tak.

Pozdrawiam.

0
  • #11 19 Lip 2012 14:06
    WCHPikus
    Poziom 14  

Witam!
    A gdzie dostałeś te układy?
    Ja szukam i niestety nie osiągalne.,.
    chodzi o te:
    BT2323
    BT2328

Pozdrawiam

0
  • #12 28 Gru 2012 12:41
    kwaqs
    Poziom 2  

Witam Panowie. Jakieś nowe wieści w temacie ? czy powninienem kupi nowy - inny... :) zestaw. BTW. Umnie na początku metoda na odłączanie potencjometru skutkowała. Teraz niestety już nie ... :(

0
  • #13 14 Maj 2013 15:21
    kwaqs
    Poziom 2  

No tak. Przyszła wiosna więc czas na porządki... :) Pomyślałem co ten potencjometr będzie się tak kręcił... :). Kiedyś obiło mi się o uszy, że w zatrzymaniu silniczka może pomóc wymiana układów UTC 4558. Poszedłem więc do sklepu kupiłem 3 szt (zamienniki UTB 4558) i wymieniłem. I co...? Zadziałało !

0