Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CarbAl - nowy materiał na radiatory

fanatykstaroci 16 Mar 2012 09:41 5018 14
 • CarbAl - nowy materiał na radiatoryFirma Applied Nanotech stworzyła nowy kompozytowy materiał na węglu, nazwali go CarbAl. Według zapewnień twórców, nowy materiał cechować się ma dużo mniejszą wagą, niż aluminium i miedź, dzięki mniejszej gęstości, wynoszącej 1,75 g/cm3, podczas gdy aluminium ma gęstość 2,7 g/cm3, zaś miedź aż 8,9 g/cm3. Osiągnięto to zapewne dzięki nanotechnologii. Niemniej jednak mała waga to nie jedyna zaleta, gdyż materiał wyróżnia się przede wszystkim dużo lepszym współczynnikiem rozpraszania ciepła: 2,9 cm2/sec. Dla aluminium parametr ten wynosi 0,84 cm2/sec, a dla miedzi 1,12 cm2/sec. Przewodność cieplna zbliżona do miedzi. Ciekawe tylko jak z ceną, choć ponoć ma być tańszy niż aluminium i miedź.

  Źródło: Link

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  fanatykstaroci
  Poziom 13  
  Offline 
  fanatykstaroci napisał 116 postów o ocenie 25, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście kwidzyn. Jest z nami od 2011 roku.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  Atreyu Makiavel
  Poziom 34  
  fanatykstaroci napisał:
  materiał wyróżnia się przede wszystkim dużo lepszym współczynnikiem rozpraszania ciepła: 2,9 cm2/sec. Dla aluminium parametr ten wynosi 0,84 cm2/sec, a dla miedzi 1,12 cm2/sec. Przewodność cieplna zbliżona do miedzi.
  Skoro aluminium 0,84 cm2/sec a miedź 1,12 cm2/sec to to ostatnie zdanie... sam się zastanów. :roll:
  Według mnie "zbliżona" by była gdyby się mieściła pomiędzy aluminium a miedzią, a tak to jest większa.
 • TermopastyTermopasty
 • #4
  Wojtek010
  Poziom 12  
  Nie wiem czego się czepiasz. Przewodność jest zbliżona do miedzi ale nie do aluminium więc zdanie jest jak najbardziej poprawne
 • #5
  Atreyu Makiavel
  Poziom 34  
  A to faktycznie, mój błąd. Zwracam honor.
 • #6
  speedy9
  Pomocny dla użytkowników
  Myślę, że wraz ze zmniejszaniem poboru prądu przez procesory, a co za tym idzie ilością wydzielanego przez nie ciepła oraz upowszechnieniem tego materiału coraz częściej zaczniemy spotykać pasywne systemy chłodzenia CPU o rozsądnych gabarytach.
 • #7
  altar3
  Poziom 12  
  a ja się jeszcze przyczepie do tego zdania, według parametrów które podał autor czyli 1,12 cm2/sec dla miedzi, a 2,9 cm2/sec dla CarbAl, to one nie są zbliżone a większe o ponad 100%. O zbliżonych można by mówić gdyby CarbAl miał 1,9 cm2/sec.
 • #9
  altar3
  Poziom 12  
  No to znaczy że się pomyliłem przepraszam.
 • #10
  wlw_wl
  Poziom 38  
  Nadal nie rozwiązuje to głównego problemu chłodzenia powietrzem - warstwy przyściennej.
  Jakimś rozwiązaniem jest wirujący radiator, ale to jeszcze w fazie badań...
  Jeśli ten problem byłby rozwiązany, to faktycznie radiatory mogłyby być mniejsze i lżejsze, a tak to niestety na wydajny procesor trzeba mieć kilogram miedzi pomieszanej z aluminium.
 • #11
  speedy9
  Pomocny dla użytkowników
  Warstwa przyścienna tworzy się podczas powoływania cieczy (powietrza) przez bryłę. Przy chłodzeniu pasywnym zjawisko to w zasadzie nie zachodzi. To właśnie wirujący radiator będzie go doświadczał. Poza tym lepkość i gęstość powietrza są na tyle małe, że zjawisko mozna pominąć w zastsowaniach komputerowych ;) Jakby ktoś chciał chłodzić reaktor atomowy powietrzem, to wtedy trzeba je wziąć pod uwagę ;)
 • #12
  marti_944
  Poziom 28  
  Cytat:
  Jakby ktoś chciał chłodzić reaktor atomowy powietrzem, to wtedy trzeba je wziąć pod uwagę ;)


  padłem :lol: :lol: :D

  Ale w temacie... fajnie, że ktoś pracuje nad nowymi materiałami, bo w tej kwestii mały zastój od lat ;).
  Wiadomo kiedy zostanie to wprowadzone do powszechnego użytku ?
 • #13
  wlw_wl
  Poziom 38  
  speedy9 - tak jak mówisz, tylko odwrotnie. Warstwa przyścienna powoduje izolację radiatora od strumienia powietrza co znacząco zmniejsza skuteczność odprowadzania z niego ciepła. Nikt tu nie mówi o chłodzeniu pasywnym.
  A o wirującym radiatorze, który dzięki sile odśrodkowej uwalnia się od tego zjawiska, było już na elce, ale przypomnę Ci, żebyś mógł zweryfikować swoją wiedzę i nie pisać nieprawdy:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2038953.html

  Sam wątpiłem początkowo w sens takiego rozwiązania ale zmieniłem zdanie.

  No a co do tematu, kiedy? Pewnie za 10 lat albo wcale.
 • #14
  speedy9
  Pomocny dla użytkowników
  wlw_wl napisał:
  Warstwa przyścienna powoduje izolację radiatora od strumienia powietrza co znacząco zmniejsza skuteczność odprowadzania z niego ciepła.


  Warstwa przyścienna powstaje na granicy ciała stałego i opływającej go cieczy (ogólnie). Przy opływającym go powietrzu zjawisko to jest mniejsze z uwagi na małą gęstość i lepkość powietrza w porównaniu z płynami. Poza tym warstwa przyścienna tworzy się, gdy ciecz OPŁYWA obiekt.
  Gdybyśmy chcieli stosować chłodzenie pasywne (o którym pisałem) opływanie radiatora przez powietrze w zasadzie nie występuje, bo nie ma wymuszonego obiegu.
 • #15
  Atreyu Makiavel
  Poziom 34  
  A jak to się ma do tego, że poprzez tarcie powietrza wentylator się naładowuje elektrostatycznie i przyciąga kurz i im szybciej się kręci aby teoretycznie "odgonić" kurz to jak na złość bardziej się naładowuje elektrostatycznie i jeszcze lepiej się klei kurz gdy się coraz szybciej kręci?