Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przywrócenie obrazu dysk na większy dysk...

zyziowp 16 Mar 2012 11:29 9944 36
  • #1 16 Mar 2012 11:29
    zyziowp
    Poziom 11  

Witam

Mam problem bo dysk 160GB mi padł ale mam obraz dysku, obraz zrobiłem z ( partimage is not ghost ), zakupiłem dysk 1.0 TB, jak próbuję przywrócić obraz dysku na większy dysk wypisuję dziwne błędy.

Wiem że przy wracaniu obrazu na dysk to musi być ten sam GB dysk, czy jest możliwe żeby wgrać obraz na większy dysk.

Dziękuję i pozdrawiam

0 29
  • #2 16 Mar 2012 13:01
    bardzozlysim
    Poziom 19  

Cytat:
    jak próbuję przywrócić obraz dysku na większy dysk wypisuję dziwne błędy.

To napisz jakie te błędy są.

0
  • #3 16 Mar 2012 15:24
    zyziowp
    Poziom 11  

Teraz nie pamiętam, robiłem to w pracy i w poniedziałek będę w pracy to zobaczę, jakie są te błędy.

Czy jest możliwe, że można obraz wgrać na większy dysk, który miał dysk 160GB z obrazu.

0
  • #4 16 Mar 2012 18:12
    Kolobos
    Spec od komputerów

Mozna wgrac obraz z mniejszego dysku na wiekszy.

Czy nowy dysk jest poprawnie wykrywany przez bios oraz partimage?

0
  • #5 16 Mar 2012 19:16
    bardzozlysim
    Poziom 19  

Czy ten stary dysk był na ATA może? Bo nowy na pewno jest na SATA (nie wiem nawet czy to dysk systemowy czy z danymi tylko bo to może zrobić różnicę).

0
  • #6 17 Mar 2012 14:14
    zyziowp
    Poziom 11  

Cytat:
    Czy nowy dysk jest poprawnie wykrywany przez bios oraz partimage?

Chyba tak ale w poniedziałek sprawdzę i dam znać.

Cytat:
    Czy ten stary dysk był na ATA może? Bo nowy na pewno jest na SATA (nie wiem nawet czy to dysk systemowy czy z danymi tylko bo to może zrobić różnicę).

Dyski stary i nowy jest SATA, dysk ma trzy partycje na C jest system Windows 2003, D i E są dane.

0
  • #7 19 Mar 2012 10:00
    zyziowp
    Poziom 11  

Witam

Widzi dobrze dysk BIOS i PARTIMAGE.

Robiłem to kilkanaście razy przywróceniu użytkownika kopię i na ten sam pojemność dysku jest ok?

Na przykład jak jest nowy dysk to czy muszę założyć partycje te same, co na starym dysku czy tylko podłączam nowy dysk bez partycji bez formatowania.

Może ja coś źle robię, ale robiłem z instrukcji:
    tworzenie obrazu partycji
    przywracanie obrazu partycji

Chce przypomnieć, że kopia dysku jest to SERWER SBS2003.

Partycje dysku są:
    SDA1 – HPFS/NTFS
    SDA2 – EXTENDED
    SDA5 – HPFS/NTFS
    SDA6 – HPFS/NTFS

0
  • #8 19 Mar 2012 10:12
    helmud7543
    Poziom 42  

Nie wiem, czy nie będzie tutaj problemem różnica wielkości sektora, między tym, jaki był dla kopii i tym, jaki jest na dysku 1TB. Nie wiem też jak to rozwiązać...

0
  • #9 19 Mar 2012 11:58
    Kolobos
    Spec od komputerów

Nie rób obrazu, podłącz oba dyski i wykonaj klonowanie dysku z jednego na drugi. Sprawdź, czy np. CloneZilla zadziała.

0
  • #10 19 Mar 2012 13:35
    linuks
    Spec od komputerów

Fsarchiver powinien sobie z tym poradzić. Trzeba przed odtwarzaniem partycji na nowym dysku utworzyć te partycje. Jak potrzeba bardziej szczegółowo wyjaśnić to napisz.
    Pozdrawiam

0
  • #11 19 Mar 2012 16:59
    zyziowp
    Poziom 11  

Dziękuję za szybką odpowiedz.

linuks czy ten Fsarchiver widzi pliki od partimage is not ghost.
    Fsarchiver Nie maiłem jeszcze do czynienia, jak byś mógł to poproszę o poradę.

Kolobos Klonować bym nie chciał z dysku na dysk, dlatego że system swerer 2003 ma błędy systemowe i tam coś jeszcze, mam zgrany kopię serwera 2003 sprawną.

0
  • #12 19 Mar 2012 17:08
    VooVoo
    Poziom 33  

Coś tu nie gra - z tego co zrozumiałem, to masz obraz dysku, a nie obrazy poszczególnych partycji?? Skoro tak, to powinieneś normalnie załadować ten obraz na cały dysk. Wydaje mi się, że ostatnia partycja powinna być największa.

0
  • #13 19 Mar 2012 17:12
    linuks
    Spec od komputerów

Najpierw trzeba odtworzyć partycję z obrazu zrobionego partimage do pliku. Potem z takiej wirtualnej partycji trzeba zrobić kopię fsarchiverem i odtworzyć partycję z tej kopi na nowy dysk. Z partimage to działała. Nie wiem jak to jest z plikami utworzonymi przy pomocy tego programu co ty robiłeś. Przy próbie pobrania chce rejestracji.
    Możesz spróbować czy odtworzy partycję.
    Potrzebne jest tylko liveCD partedmagic do tego.
    http://digitalincursion.net/partedmagic/pmagic_2012_2_19.iso
    Na jakim nośniku masz obrazy partycji ?

Edit
    Popatrzyłem w necie i to jest nic innego jak partimage tylko z innym interfejsem. Nie powinno być problemów z rozpakowaniem obrazów w partimage.

0
  • #14 19 Mar 2012 17:33
    zyziowp
    Poziom 11  

Mam obraz poszczególnych partycji, przepraszam może się źle wyraziłem, są pliki sbs_mbr, sbs_part, sda1.000, sda1.001, sda1.002 i tak dalej.

Obraz mam na dysku.

0
  • #15 19 Mar 2012 17:44
    linuks
    Spec od komputerów

Utwórz na nowym dysku partycje jakie mają być przywrócone. Dodatkowo zrób jeszcze jedną ostatnią partycję z systemem plików ext3. Na niej zapiszemy obrazy tych trzech partycji. Po operacji przywrócenia partycji się ją usunie.
    Jak podłączysz te dwa dyski (nowy i z plikami obrazu partycji ) to podaj jak je widzi partedmagic (lub daj scrin z gparted) to będzie mi łatwiej napisać polecenia jakie trzeba w terminal wpisać.

0
  • #16 19 Mar 2012 18:13
    zyziowp
    Poziom 11  

Czy ja dobrze zrozumiałem, mam utworzyć na nowym dysku trzy partycję co są na starym dysku i dodać na nowym jeszcze nawą partycję EXT3, ile mam być miejsca na partycji EXT3, SUPER, jutro będę w pracy i dam scrina.

To ma tak wyglądać mniej więcej:
    SDA1 – HPFS/NTFS
    SDA2 – EXTENDED
    SDA5 – HPFS/NTFS
    SDA6 – HPFS/NTFS
    SDA7 - EXT3

0
  • #17 19 Mar 2012 18:31
    linuks
    Spec od komputerów

Ma być na tej ext3 około 300 GB. Im więcej tym lepiej bo nie będzie trzeba liczyć dokładnie rozmiarów partycji wirtualnych.

0
  • #18 19 Mar 2012 19:56
    zyziowp
    Poziom 11  

Czy mam skopiować pliki obrazu na partycje EXT3...

0
  • #19 19 Mar 2012 20:10
    linuks
    Spec od komputerów

Nie ma potrzeby kopiować plików obrazu na ext3.
    Napiszę kolejność postępowania przy założeniu ,że dysk z plikami obrazu to /dev/sdb1.
    Po uruchomieniu partedmagic trzeba zamontować partycję sdb1 i partycję sda7
    Potem trzeba wpisać w terminal
    dd if=/dev/zero of=/media/sda7/obraz bs=100M count=100
    Utworzy plik o rozmiarze 100000 MB. Jeżeli partycja sda1 byla większa to należy wpisać większą wartość count. Dobrze jest zrobić plik o 10% większy niż był rozmiar partycji.Tworzenie pliku trochę potrwa.
    Potem wpisujemy w terminal
    losetup /dev/loop2 /media/sda7/obraz
    i przywracamy obraz poleceniem
    partimage restore /dev/loop2 /media/sdb1/sda1.000

Następnie wpisujemy
    fsarchiver -v savefs /media/sda7/sda1.fsa /dev/loop2
    Trochę potrwa tworzenie.
    I ostatnie polecenie
    fsarchiver -v restfs /media/sda7/sda1.fsa id=0,dest=/dev/sda1

Czekamy na komunikat końcowy. Nie powinno być errorów.
    Partycja sda1 przywrócona.
    Analogicznie robimy dla pozostałych partycji.
    Poniżej przykładowy filmik z polecenia partimage. Nawigacja strzałkami kursora w dół i w prawo przy przy właściwościach partycji.

Pozdrawiam

0
  • #20 22 Mar 2012 10:27
    zyziowp
    Poziom 11  

Witam

W środę nie miałem czasu, ale dzisiaj zrobiłem, linuks napisał instrukcję.
    Opiszę jak to zrobiłem i pokarzę scrin.

1. Na tym dysku 1TB utworzyłem partycję.

2. Ten dysk ma kopię.

3. Wpisałem do konsoli: dd if=/dev/zero of=/media/sda7/obraz bs=100M count=100

4. Następnie wpisałem: losetup /dev/loop2 /media/sda7/obraz

5. wpisałem to partimage restore /dev/loop2 /media/sdb1/serwer/sda1.000 uruchomił się partimage i jest błąd,

Przypominam, że na dysku, mam kopię i w katalog serwer są pliki/media/sdb1/serwer.

6. fsarchiver -v savefs /media/sda7/sda1.fsa /dev/loop2, tutaj jest błąd.

Nie wiem, co może być, może coś źle robiłem, trochę jest dla mnie skomplikowany Linux, ale myślę z wasza pomocą poradzę.

0
  • #21 23 Mar 2012 08:52
    linuks
    Spec od komputerów

linuks napisał:
    dd if=/dev/zero of=/media/sda7/obraz bs=100M count=100
    Utworzy plik o rozmiarze 100000 MB. Jeżeli partycja sda1 byla większa to należy wpisać większą wartość count. Dobrze jest zrobić plik o 10% większy niż był rozmiar partycji.Tworzenie pliku trochę potrwa.

Utworzyłeś za mały plik i obraz nie może zostać rozpakowany. Daj count=350
    Parametry bs i count dałem przykładowe. Trzeba utworzyć plik /media/sda7/obraz co najmniej takiej wielkości jak była partycja źródłowa. Większy może być.
    Pozdrawiam
    Przykładowy filmik z fsarchiver. Oczywiście ścieżki są inne.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10703313#10703313

0
  • #22 27 Mar 2012 14:06
    zyziowp
    Poziom 11  

[ Linuks ] bardzo ci dziękuję, ale mam znowu problem.

Przy partycji pierwszej SDB1 udało się zrobić mi przywrócenie dysku C:

Cytat:
    /media/sdb1 - plik obrazu ma : 8.5 GB.

dd if=/dev/zero of=/media/sda7/obraz bs=300M count=300
    plik utworzony: 87.GB,

partimage restore /dev/loop2 /media/sdb1/serwer/sda1.000
    fsarchiver -v savefs /media/sda7/sda1.fsa /dev/loop2
    fsarchiver -v restfs /media/sda7/sda1.fsa id=0,dest=/dev/sda1

Następnie robiłam prawie to samo, co za pierwszym razem tylko zmieniłem sda1 na sda5, z /media/sda7/obraz usunąłem pliki obraz i sda1.fsa

przykład jak to zrobiłem i zdjęcia:
    Cytat:

/media/sda5. plik ma: 15.5 GB.

dd if=/dev/zero of=/media/sda7/obraz bs=350M count=350
    Plik utworzony: 119.6 GB.

partimage restore /dev/loop2 /media/sdb1/serwer/sda5.000

fsarchiver -v savefs /media/sda7/sda5.fsa /dev/loop2
    fsarchiver -v restfs /media/sda7/sda5.fsa id=0,dest=/dev/sda5

Przywrócenie obrazu dysk na większy dysk... Przywrócenie obrazu dysk na większy dysk... Przywrócenie obrazu dysk na większy dysk... Przywrócenie obrazu dysk na większy dysk... Przywrócenie obrazu dysk na większy dysk... Przywrócenie obrazu dysk na większy dysk...
    Tu jest błąd i nie winem, co może być albo coś źle robię.

0
  • #23 27 Mar 2012 15:12
    linuks
    Spec od komputerów

Jeżeli nie restartowałeś pmagic tylko po przywróceniu partycji sda1 C dalej robiłeś przywrócenie partycji sda5 to daj loop3 zamiast loop2. Teraz dojrzałem czy przypadkiem nie wybrałeś opcji symuacja bo na fotce jest.

Dodano po 28 [minuty]:

Przywrócenie obrazu dysk na większy dysk... Przywrócenie obrazu dysk na większy dysk...

Powinno być tak
    Przywrócenie obrazu dysk na większy dysk... Przywrócenie obrazu dysk na większy dysk...

Pozdrawiam

Dodano po 23 [minuty]:

Plik obraz można wykorzystać bo robienie nowego masę czasu zajmie.

0
  • #24 27 Mar 2012 15:37
    zyziowp
    Poziom 11  

Faktycznie zaznaczyłem symulację obrazu, nić nie zaznaczałem i poszło.

Mam jeszcze trzecią i ostatnią partycję jak mi się uda przywrócić trzy partycję to czy się uruchomi system, dam znać jak mi poszło.

Dobrze, że napisałeś, że nie muszę usuwać pliki i od nowa tworzyć nowy obraz, bo faktycznie bardzo długo to trwa.

Jak skończę przywrócenie obrazów czy mogę usunąć partycję SDA7, czy jest możliwe zwiększenie partycji SDA1, SDA5 i SDA6, bo partycja SDA7 ma ponad 500GB wolnego miejsca.

Dziękuję i pozdrawiam

0
  • #25 27 Mar 2012 16:17
    linuks
    Spec od komputerów

Jest możliwe zmienić rozmiar partycji. Przed operacją zmiany rozmiaru zrób na wszelki wypadek kopię partycji. W przypadku niepowodzenia lub błędu nie trzeba będzie wszystkiego od nowa robić. Partycję sda7 można usunąć lub sformatować na NTFS to ją windows będzie widział.

0
  • #26 28 Mar 2012 12:34
    zyziowp
    Poziom 11  

Nareszcie mi się udało przywrócić kopię obrazu tylko system się nie chce się uruchomi, [linuks] czy możesz mi napisać, co mam zrobić żeby system się uruchomił.

0
  • #28 29 Mar 2012 13:26
    zyziowp
    Poziom 11  

[Linuks] jesteś WIELKI bardzo ci dziękuję.

Uruchomił się system i jest wszystko ok, od nowa muszę zrobić partycje, bo takie potrzebuję

SDA1 - C: 250GB
    SDA5 - D: 250GB
    SDA6 - E: reszta

[Linuks] czy mogę zrobić dd if=/dev/zero of=/media/sda7/obraz bs=350M count=350 na innym dysku.

0
  • #29 29 Mar 2012 14:02
    linuks
    Spec od komputerów

Witam.
    Możesz tak zrobić tylko po co ? Niepotrzebna komplikacja i strata czasu i możliwość wystąpienia błędu.
    Zrób kopie tych trzech partycji co potrzebujesz zwiększyć na innym dysku.
    Potem utwórz partycje jakie potrzebujesz i odtwórz z kopi. Będzie dużo szybciej. Partycji sda1 możesz nie usuwać tylko zmienić jej rozmiar. Ale kopie sda1 też zrób na wszelki wypadek. Przyda się w przypadku padu systemu.
    Kopie rób fsarchiverem. Odpuść sobie windowsowe narzędzia do robienia kopi. Rób wszystko z poziomu pmagic.

Po wszystkim nie zapomnij zrobić kopi MBR.
    Dobrze ,że wszystko poszło dobrze bo nie szkoda masy czasu jaki pochłonęła cała operacja. Może się przyda innym bo coraz więcej jest migracji na dyski powyżej 1 TB.
    Pozdrawiam.

0
  • #30 29 Mar 2012 14:32
    zyziowp
    Poziom 11  

Czy może mi napisać polecenia zrobienie kopia fsarchiver i przywrócenie kopi fsarchiver.

0