Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

trzeszczący "media hub"

szaroczek 16 Mar 2012 18:13 1712 8
 • #1
  szaroczek
  Level 10  
  Dzień dobry. Takie mam zapytanie. Posiadam i użytkowuję od dawna i intensywnie maleńkie urządzenie (kupione za granicą; nie spotkałem się z nim w Polsce), którego główna właściwość sprowadza się do mechanicznej (maleńki potencjometr) regulacji głośności. (Dla jakiś tam powodów w trakcie odtwarzania specyficznych plików dzwiękowych potrzebuję na bierząco, często, natychmiast i DOKŁADNIE podregulowywać głośność - takich możliwości nie daje oczywiście elektroniczna regulacja przy pomocy klawiszy w komputerze). Urządzenie perfekcyjnie spałniało funkcję, aż do momentu, gdy ostatnio zaczęło trzeszczeć podczas regulacji głośności - czyli podczas pokręcania potencjometrem. Moje zasadnicze pytanie brzmi, czy tego typu objaw jednoznacznie implikuje uszkodzenie samego potencjometru, czy może to być spowodowane także innymi czynnikami. Zaznaczę, że urządzenie mieści się w ręku i po jego rozpołowieniu stwierdzam, że na maleńkiej płytce układu scalonego prawie że nie ma żadnej dodatkowej elektroniki. Dziękuję i pozdrawiam

  P.S.
  Jeszcze pytanie, czy jestem we właściwym dziale forum? Jeśli nie i ktoś by przenosił wiadomość, uprzejmie proszę o poinformowanie mnie, gdzie ona idzie.
 • #2
  dzimi
  Moderator
  Jeśli jest to typowy potencjometr skorzystaj z płynu do czyszczenia potencjometrów (kontakt lub jakiś inny o podobnym działaniu). Jeśli to nie pomoże czeka Cie wymiana samego potencjometru.
 • #3
  szaroczek
  Level 10  
  Czy taki potencjometr można czyścić?

  trzeszczący "media hub"

  trzeszczący "media hub"
 • #5
  szaroczek
  Level 10  
  Ale jak to zrobić? Tam nie wydaje się, żeby był jakiś dostęp do powierzchni roboczych, stykowych, czy coś takiego; a wszystko jest takie malutkie... Czy to się jakoś rozbiera (nie bardzo widać, jak - żadnych śrubek), czy musiałbym ten potencjometr odlutować...?

  trzeszczący "media hub"
 • #6
  dzimi
  Moderator
  Kółko regulacji nitowane do potencjometru. Należy wylutować i spryskać kontaktem.
 • #7
  szaroczek
  Level 10  
  No to muszę się postarać o ten cały "kontakt"... Ale jeszcze przyszło mi do głowy, że skoro już i tak muszę ten potencjometr wylutować, to może prościej i skuteczniej było by go po prostu wymienić...? No bo ileż to maleństwo może przecież kosztować? Czy ktoś może z tych zdjęć wywnioskować:

  1. jaki potencjometr dokładnie potrzebuję (jakie parametry muszę podać, gdybym go kupował),

  2. gdzie się takie rzeczy kupuje,

  3. ile to może kosztować?
 • #8
  dzimi
  Moderator
  Odpowiadam:
  1. Musisz znać oporność tego potencjometru, jego wymiary i pozostałe jego parametry techniczne
  2. W sklepach z częściami ( ale może być problem z takimim "wynalazkami")
  3. Pewnie grosze czyli kilka złotych
 • #9
  szaroczek
  Level 10  
  Wobec zawiłości rozważanych tu operacji oraz braku pewności co do ich skuteczności i trwałości ostatecznie zrezygnowałem z naprawy tego huba i zdecydowałem się zmontować osobne mechanicze urządzenie do regulacji głośności pracy komputerowych odtwarzarek mające zamontowany mechaniczny normalny, duży potencjometr (może obrotowy, może suwakowy). W tym celu skontaktowałem się już z profesjonalnym serwisem RTV, kóry obiecał mi takie urządzenie polutować; mi pozostanie jedynie zainstalować je w jakieś zgrabne opakowanie. Wierzę, że to rozwiązanie będzie efektywniejsze i dużo trwalsze, a i jego naprawa, gdyby do takiej konieczności kiedyś jednak doszło, będzie znacznie prostsza, bo wymiana uniwersalnego potencjometru, jaki, jak sądze będzietam tam użyty, nie będzie przecież ani kosztowna, ani skomplikowana. :-)