Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

trzeszczący "media hub"

16 Mar 2012 18:13 1652 8
 • Poziom 10  
  Dzień dobry. Takie mam zapytanie. Posiadam i użytkowuję od dawna i intensywnie maleńkie urządzenie (kupione za granicą; nie spotkałem się z nim w Polsce), którego główna właściwość sprowadza się do mechanicznej (maleńki potencjometr) regulacji głośności. (Dla jakiś tam powodów w trakcie odtwarzania specyficznych plików dzwiękowych potrzebuję na bierząco, często, natychmiast i DOKŁADNIE podregulowywać głośność - takich możliwości nie daje oczywiście elektroniczna regulacja przy pomocy klawiszy w komputerze). Urządzenie perfekcyjnie spałniało funkcję, aż do momentu, gdy ostatnio zaczęło trzeszczeć podczas regulacji głośności - czyli podczas pokręcania potencjometrem. Moje zasadnicze pytanie brzmi, czy tego typu objaw jednoznacznie implikuje uszkodzenie samego potencjometru, czy może to być spowodowane także innymi czynnikami. Zaznaczę, że urządzenie mieści się w ręku i po jego rozpołowieniu stwierdzam, że na maleńkiej płytce układu scalonego prawie że nie ma żadnej dodatkowej elektroniki. Dziękuję i pozdrawiam

  P.S.
  Jeszcze pytanie, czy jestem we właściwym dziale forum? Jeśli nie i ktoś by przenosił wiadomość, uprzejmie proszę o poinformowanie mnie, gdzie ona idzie.
 • Moderator
  Jeśli jest to typowy potencjometr skorzystaj z płynu do czyszczenia potencjometrów (kontakt lub jakiś inny o podobnym działaniu). Jeśli to nie pomoże czeka Cie wymiana samego potencjometru.
 • Poziom 10  
  Czy taki potencjometr można czyścić?

  trzeszczący "media hub"

  trzeszczący "media hub"
 • Poziom 10  
  Ale jak to zrobić? Tam nie wydaje się, żeby był jakiś dostęp do powierzchni roboczych, stykowych, czy coś takiego; a wszystko jest takie malutkie... Czy to się jakoś rozbiera (nie bardzo widać, jak - żadnych śrubek), czy musiałbym ten potencjometr odlutować...?

  trzeszczący "media hub"
 • Moderator
  Kółko regulacji nitowane do potencjometru. Należy wylutować i spryskać kontaktem.
 • Poziom 10  
  No to muszę się postarać o ten cały "kontakt"... Ale jeszcze przyszło mi do głowy, że skoro już i tak muszę ten potencjometr wylutować, to może prościej i skuteczniej było by go po prostu wymienić...? No bo ileż to maleństwo może przecież kosztować? Czy ktoś może z tych zdjęć wywnioskować:

  1. jaki potencjometr dokładnie potrzebuję (jakie parametry muszę podać, gdybym go kupował),

  2. gdzie się takie rzeczy kupuje,

  3. ile to może kosztować?
 • Moderator
  Odpowiadam:
  1. Musisz znać oporność tego potencjometru, jego wymiary i pozostałe jego parametry techniczne
  2. W sklepach z częściami ( ale może być problem z takimim "wynalazkami")
  3. Pewnie grosze czyli kilka złotych
 • Poziom 10  
  Wobec zawiłości rozważanych tu operacji oraz braku pewności co do ich skuteczności i trwałości ostatecznie zrezygnowałem z naprawy tego huba i zdecydowałem się zmontować osobne mechanicze urządzenie do regulacji głośności pracy komputerowych odtwarzarek mające zamontowany mechaniczny normalny, duży potencjometr (może obrotowy, może suwakowy). W tym celu skontaktowałem się już z profesjonalnym serwisem RTV, kóry obiecał mi takie urządzenie polutować; mi pozostanie jedynie zainstalować je w jakieś zgrabne opakowanie. Wierzę, że to rozwiązanie będzie efektywniejsze i dużo trwalsze, a i jego naprawa, gdyby do takiej konieczności kiedyś jednak doszło, będzie znacznie prostsza, bo wymiana uniwersalnego potencjometru, jaki, jak sądze będzietam tam użyty, nie będzie przecież ani kosztowna, ani skomplikowana. :-)