Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pętla masy w przewodach głośnikowych

nelik1987 16 Mar 2012 18:28 1672 2
Relpol
 • #1
  nelik1987
  Level 31  
  Witam buduje proste urządzenie które będzie przełączać głośniki samochodowe raz na radio a raz na zestaw głośnomówiący. Do tego celu chce wykorzystać przekaźniki. Początkowo chciałem wykorzystać 2 przekaźniki 2 torowe. Pierwszy z nich przełączał by sygnał dodatni przednich głośników pomiędzy radio i zestaw głośnomówiący (masy nie były by przerywane), natomiast drugi z przekaźników rozłączał by przedy dodatnie głośników tylnych. Jeżeli chodzi o tylne głośniki to nie ma problemy przerwę obwód i nie będą grały w chili nadejścia połączenia. Teoretycznie z przednimi tez tak mogło by być ale pojawia się problem pętli masy. Zestaw głośnomówiący zasilany będzie z instalacji samochodowej. Martwi mnie fakt, że głośniki będą miały pętlę masy i mogą się pojawić buczenia i inne niespodziewane dźwięki w głośnikach.

  Z tego co mi się wydaje to jeżeli zastosuję takie rozwiązanie to sygnał z zestawu głośnomówiącego (+) przejdzie przez przekaźnik dotrze do głośnika wróci przewodem GND do radia (a powinien wrócić do zestawu głośnomówiącego) następnie przez radio do GND zasilania przez karoserię i przewód zasilania GDN do zestawu głośnomówiącego. Tak chyba nie powinno być prawda. Będę musiał w takim przypadku zastosować 2 przekaźniki ale po jednym podwójnym na głośnik żeby przełączać masę i sygnał do głośnika pomiędzy radiem i zestawem głośnomówiącym?

  Może brzmi to trochę zawile ale nie wiem jak to inaczej opisać
 • Relpol
 • #2
  Ireneo
  Level 42  
  Przede wszystkim to od wielu lat radia nie mają masy na głośniki tylko minus gdyż w tych czasach końcówki są mostkowane,i ten minus automatycznie nie jest wspólny.Zestaw natomiast często ma głośnik do masy.Tak więc musisz odłączyć całkowicie głośniki od radia i dać je w 2 lub 8 om do zestawu.Przekaźniki oczywiście ze stykami"stereo" a sterowane z sygnału "mute" z zestawu.