Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak włączać jeden wentylator w dwóch łazienkach?

16 Mar 2012 20:57 3554 12
  • Poziom 2  
    Jak najlepiej załączać wentylator kanałowy zamontowany na poddaszu, podłączony do oświetlenia w dwóch łazienkach. Tak żeby chodził jeszcze po wyłączeniu w nich światła przez np. 20 min. Żeby nie dochodziło także do tego,że włączę wentylator w jednej łazience to w drugiej zapali się światło. Prosiłbym ewentualnie o jakiś schemat. Mam położone przewody 3x1,5 pomiędzy włącznikami i do wentylatora.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    Dwa czujniki oświetlenia (ewent. czyjniki ruchu) i wyłącznik czasowy
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 19  
    Jak połączysz wentylator razem z oświetleniem łazienek to razem będzie ci to chodziło. Jedynie osobny wyłącznik, lub zamontować wyłącznik schodowy w łazienkach do wentylatora - jeśli tak zrobisz to będzie nie zależne z oświetleniem w łazience.
    jak włączać jeden wentylator w dwóch łazienkach?
  • Poziom 33  
    Ale samo nie będzie się wyłączało ;)
  • Poziom 19  
    Arturo2005 napisał:

Jak zamontuje czujnik ruchu to się załączy i będzie darło do komina i pozostaje zamontować wyłącznik czasowy i będzie w automacie :D
    Albo zamontować foto komórkę zamiast czujnika ruchu .
  • Poziom 19  
    Bogdanbenek napisał:
    Arturo2005 napisał:

Jak zamontuje czujnik ruchu to się załączy i będzie darło do komina i pozostaje zamontować wyłącznik czasowy i będzie w automacie :D
    Albo zamontować foto komórkę zamiast czujnika ruchu .

Czujki mają w sobie regulację czasu wyłączenia.

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    no myślałem tez o tym schodowym ale...
    pewnie byłoby tak, że jak załącze w jednej łazience wentylator to będzie chodził
    po chwili ktoś wejdzie do drugiej to włączając światło go wyłączy... a z tymi czujnikami to tez nie wiem jakimi...

Zdanie zaczyna się wielką literą. [retrofood]
  • Poziom 33  
    fidel7 napisał:
    a z tymi czujnikami to tez nie wiem jakimi...

Tak też sobie myślałem :)
    Lepiej Kolego rób to co naprawde umiesz, nie pchaj paluchów do prądu bo ten gryzie ;)

Bogdanbenek napisał:
    Jak zamontuje czujnik ruchu to się załączy i będzie darło do komina

Tak dla Kolegi informacji: czujnik ruchu ma w sobie wyłącznik czasowy.
  • Poziom 17  
    fidel7 napisał:
    wentylator kanałowy zamontowany na poddaszu, podłączony do oświetlenia w dwóch łazienkach

Ciężko to pojąć
    fidel7 napisał:
    chodził jeszcze po wyłączeniu w nich światła przez np. 20 min

wentylator z wyłącznikiem czasowym i wówczas zasilanie L stałe i L z wyłącznika do uruchomienia wentylatora. Po nastawionym czasie wentylator sam się wyłączy.
  • Poziom 33  
    Francelektryk napisał:
    wentylator z wyłącznikiem czasowym i wówczas zasilanie L stałe i L z wyłącznika do uruchomienia wentylatora. Po nastawionym czasie wentylator sam się wyłączy.

A co z drugą łazienką?
  • Poziom 16  
    Najtaniej i najprościej wyposaż łazienki w wyłączniki DWUBIEGUNOWE (jeden klawisz) i wentylator z opóźnieniem wyłączenia. W każdej łazience jeden biegun wykorzystasz do załączania oświetlenia a drugi wyda impuls do załączenia wentylatora. Bieguny wyłączników odpowiadających za start wentylatora muszą być połączone ze sobą oczywiście równolegle. Mógłbyś mieć nawet 10 łazienek w tym układzie. Do wentylatora musisz mieć przyciągnięte stałe zasilanie. Logika wygląda tak, że wentylator włączy się po załączeniu oświetlenia w którejkolwiek łazience a wyłączy po ustalonym na wentylatorze czasie od ostatniego wyłączenia oświetlenia. Prosta i przejrzysta instalacja bez zbędnych elementów. Już to kiedyś robiłem, funkcjonuje bez zarzutu do dzisiaj.
  • Poziom 19  
    Ja bym dal dwie czujki ruchu. Jedna dubluje drugą. Światło osobnym włącznikiem, ewentualnie odseparować obwody przekaźnikiem, jeżeli światło miało by się załączać również z tej czujki. Ale z tak położonymi kablami to się nie da.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Proponuję dążyć do uproszczenia maksymalnego instalacji...z własnego doświadczenia :]. Różni producenci mają różne standardy nawet w ramach jednej serii produktu.Szczególnie dotyczy to czujników ruchu, nawet tych drogich. Masakra. Ja bynajmniej unikam "pałowania" się z tym. Proste rozwiązania są najbardziej skuteczne.