Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

L293d, błąd w podłączeniu?

Ezio123 16 Mar 2012 23:11 1213 4
  • #1 16 Mar 2012 23:11
    Ezio123
    Poziom 10  

Witam. Zrobiłem taki mały układ z atmegą który płynnie gasi i zapala naprzemiennie dwie diody, wszystko z nim ok, doskonale działa. Chciałem zrobić to na mostku h (l293d), żeby potem zmienić diody na silniczki. Niestety gdy wszystko podłączam według tego schematu:
    L293d, błąd w podłączeniu?

Po prostu nic się nie dzieje - sygnał PWM dochodzi na nóżki l293D, wszystkie napięcia też, jest idealnie równe 5V, stabilizowane i filtrowane. Każde połączenie sprawdziłem, na nóżki 7 i 2 podawałem 0-1, 1-1,0-0. Nóżki diód zmieniałem na odwrót, ale to nie powinno mieć wpływu bo po podaniu 1 zmienia się polaryzacja. Żadna z kombinacji nic nie zmienia, dodam, że na wyjściach silnika jest ciągle stan niski. Mógłby ktoś podpowiedzieć, co mogę robić źle? Byłbym baardzo wdzięczny. Pozdrawiam.

0 4
  • #3 16 Mar 2012 23:47
    Ezio123
    Poziom 10  

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Tak to wygląda. Kwarc oczywiście zewnętrzny. Ale w mojej opini to nie jest wina programu, który doskonale generuje sygnał PWM (bez mostka wszystko działa). Może coś z tymi 1 i 0 które mają iść na piny 7 i 2?

Dodano po 23 [minuty]:

Włożyłem nowy mostek H i dalej to samo.

0
  • Pomocny post
    #4 16 Mar 2012 23:48
    mirekk36
    Poziom 42  

Weź ty sobie na początek dla testu sprawdź ten L293D bez żadnego PWM'a żebyś zobaczył jak on działa normalnie. To znaczy na wejścia 1-2EN (pin.1) oraz 3-4EN(pin.9) podaj VCC (+5V) i wtedy zmieniaj stany na wejściach sterujących zgodnie z tabelą prawdy podaną w PDF układu L293D. Silniki ruszą tylko przy wejściach ustawionych na:

01 lub 10

natomiast jeśli je ustawiasz na:

00 lub 11 to przecież silniki przestaną się kręcić

Jak to ci wyjdzie - a trudno żeby nie wyszło przy tak prostym układzie to wtedy podłączysz sobie PWM

0
  • #5 17 Mar 2012 00:23
    Ezio123
    Poziom 10  

Dzięki Mirekk, Twoje rada była bardzo dobra - złożyłem wszystko od nowa i działa. Do teraz nie mam pojęcia gdzie leżał problem.

0