Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja oraz OS dla prostego serwera DLNA.

17 Mar 2012 00:50 6679 6
  • Poziom 25  
    Witam.

Używając w domu sporej ilości urządzeń multimedialnych, doszedłem do wniosku, że świetnym pomysłem było by stworzenie prostego, cichego serwera multimedialnego - DLNA. Miał by on za zadanie oczywiście stream plików multimedialnych (w większości muzyka oraz filmy), oraz fajnie by było gdyby był wykrywany jako dysk sieciowy z zawartymi na nim plikami. O ile hardwearowo nie stanowi to dla mnie problemu, tyle rozmyślam nad rozwiązaniem softowym (komunikacja z urządzeniem, system operacyjny, itp).
    Głównymi urządzeniami jakie miały by współpracować na stałe z serwerem to PS3 (po wi-fi bądź po lanie) komputer stacjonarny (po lanie) oraz w niedalekiej przyszłości zapewne netbook (wyłącznie po wi-fi).
    Komputer który miał by pracować jako serwer (posiadam) jest oparty o procesor Intela - Celeron 2,3GHz (LGA775), 512MB RAM oraz dysk 750GB (reszta komponentów właściwe zintegrowana w płycie głównej - Intel, modelu nie pamiętam). Do dyspozycji Router WI-FI D-Link DL-524 (4xLAN + WAN 2,4GHZ), oraz w razie potrzeby 5-cio portowy switch. Dodam również, iż oczywiście urządzenia pracujące w sieci muszą korzystać z internetu (osiedlowa sieć kablowa -> modem).
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 33  
    Windows 7 bez żadnych dodatkowych programów umożliwia udostępnienie w sieci dowolnego katalogu z plikami multimedialnymi i wówczas mogą być odtwarzane na każdym innym komputerze z windows 7 ,a także na telewizorze z obsługą DLNA.
    Windows XP wymaga zainstalowania programu do udostępniania plików (np. SAMSUNG Share Manager). Windows 7 umożliwia także transmisję strumieniową, gdzie nadawca wybiera jaki plik ma być odtwarzany jakim programem i na jakim urządzeniu ma zostać wyświetlony. Np. z klawiatury netbooka mogę wyświetlić film ma ekranie telewizora bez dotykania pilota TV.
    Nie wiem, czy dokładnie o to ci chodziło, ale podałeś wymagania mało precyzyjnie.
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 11  
    ja polecam TVersity jest darmowy no i działał mi nawet na słabym laptopie. i co najważniejsze jest za FREE. ale nie wiem czy to będzie działać na ps3 ale chyba tak bo działało mi to na telewizorze sony

Powodzenia :D

Jak działa to napisz do mnie bo jestem ciekawy
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 25  
    Dokładnie takiego rozwiązania potrzebuję. Telewizor... a raczej monitor to iiyama e2208hds (tani 22 calowiec, ale ważne że wyświetla Full HD 1080p). Narysuję może prosty schemat "jak ja to widzę". Konfiguracja oraz OS dla prostego serwera DLNA.

Dodano po 6 [minuty]:

Aha, no i sprawa nieco komplikuje się w sposób taki, iż niedługo zamierzam przesiąść się na AERO2 (lecz problem teoretycznie rozwiązują routery wyposażone w USB, które to mają możliwość udostępniania tego typu internet w domowej sieci).
  • Poziom 1  
  • Poziom 11  
    supermichalpol napisał:
    ja polecam TVersity jest darmowy no i działał mi nawet na słabym laptopie. i co najważniejsze jest za FREE. ale nie wiem czy to będzie działać na ps3 ale chyba tak bo działało mi to na telewizorze sony

A ten program nie pasuje :| ?

Dodano po 7 [minuty]:

supermichalpol napisał:

Wtedy tylko pokazuje na komputerze (lub na tym dysku z multimedią to chyba jest możliwe) folder z filmami, zdjęciami i muzyką. Program jest prosty w obsłudze.