Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa kotły w jednej instalacji

zico07 07 Kwi 2012 13:12 18776 48
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    Plumpi,
    Nie wiem wszystkiego naj... i nie jestem najlepszy i wszechwiedzący.
    Jestem przekonany, że w wielu rzeczach jesteś pewnie ode mnie lepszy.
    Jeśli coś piszę to wiem i rozumiem.

PS
    Wszystkim (także Tobie) życzę Spokojnych i Radosnych Świąt

Grzegorz
  • MetalworkMetalwork
    markmd
    Poziom 24  
    siła parcia = ciśnienie x powierzchnia - jak chcesz to licz.
  • MetalworkMetalwork
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    markmd napisał:
    siła parcia = ciśnienie x powierzchnia - jak chcesz to licz.

Ja nie muszę tego liczyć, bo już dawno to zrobiłem.
    Chcę, abyś Ty sobie uświadomił o czym dyskutujemy i z jak ogromnymi siłami mamy do czynienia.
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Nie znam jednak przepisów prawa które zabraniają stosować kotłów gazowych w instalacjach otwartych.

Na zadane pytanie:
    Plumpi napisał:
    Teraz pytanie do Ciebie jako do wielkiego teoretyka:
    Dlaczego kotły gazowe powinno się podłączać tylko do układów zamkniętych?

odpowiem za Ciebie :)
    Kotły mają czujniki przegrzewu z wartością ponad 100C.
    Jak myślisz, zadziałają one w układach otwartych i dlaczego się właśnie stosuje takie, które mają próg działania ponad 100C ?
    Plumpi
    czarny_1963 napisał:
    Jeżeli się pomyliłem kolego "plumpi" to mnie popraw.

600000.000000X2.5=1500000N=1500kN

Wynik dobry.
    Trzeba tylko pamiętać, że powierzchnia wymiennika 2,5m2 to tylko strona wewnętrzna komory wodnej, a kocioł posiada jeszcze ściany zewnętrzne o podobnej powierzchni (nieco większej). Rzeczywista powierzchnia ścian kotła jest zatem trochę więcej jak 2 razy większa. Zatem także i siły będą 2 razy większe.
    Niutony jakoś do nas mało przemawiają, dlatego, aby sobie uświadomić z jakimi siłami mamy do czynienia to przeliczmy to na kG (kilogramy siły).

1kG jest to taka siła z jaką Ziemia przyciąga 1kg masy = ok. 9,81N

3000000N = ok. 305810 kG
    Odpowiada to sile nacisku na powierzchnię Ziemi, wywieranego przez masę ponad 300Mg czyli 300 ton.
    Takie łączne siły rozrywające kocioł naciskają na ściany kotła po napełnieniu go wodą pod ciśnieniem 6bar (6atm).
    Co prawda cała ta siła jest rozłożona pomiędzy grodziami, a dodatkowo ściany są ze sobą połączone i wzmocnione przyspawanymi do nich szpilkami.
    Jednak ogrom występujących tu sił robi wrażenie.
    czarny_1963
    Poziom 21  
    Zgadzam się z tobą kolego "Plumpi" , to są siły nie do pomyślenia , powiem ci tylko że nie tak dawno jak w zeszłym roku ,niedaleko mnie, chyba w lipcu miało miejsce takie zdarzenie że podczas grzania wody w kotłowni kotłem CO , dokładnie nie wiem co się stało ale weszła do tejże kotłowni właścicielka domu i prawdopodobnie coś tam chciała jakiś zawór zakręcić czy otworzyć i rozerwało kocioł , niestety kobieta zginęła na miejscu.
    Więc z ciśnieniem w połączeniu z temperaturą i złą eksploatacją nie ma żartów.
    Plumpi
    czarny_1963 napisał:
    Zgadzam się z tobą kolego "Plumpi" , to są siły nie do pomyślenia , powiem ci tylko że nie tak dawno jak w zeszłym roku ,niedaleko mnie, chyba w lipcu miało miejsce takie zdarzenie że podczas grzania wody w kotłowni kotłem CO , dokładnie nie wiem co się stało ale weszła do tejże kotłowni właścicielka domu i prawdopodobnie coś tam chciała jakiś zawór zakręcić czy otworzyć i rozerwało kocioł , niestety kobieta zginęła na miejscu.
    Więc z ciśnieniem w połączeniu z temperaturą i złą eksploatacją nie ma żartów.

Niedawno był podobny przypadek blisko nas:
    http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Na-chl...ycie,wid,14382820,wiadomosc.html?ticaid=1e3c7
    http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/spoleczne/trwa-walka-o-zycie-poparzonego-chlopca/6864836
    80% poparzonego ciała to prawie żadne szanse na przeżycie.
    Najbardziej przykre jest to, że jest to młody chłopak w wieku mojej córki, a agonia w okropnym bólu może trwać nawet do 2-3 tygodni. Jeżeli nawet uda mu się przeżyć to będzie kaleką do końca życia, który będzie musiał się borykać z wieloma problemami i non-stop poddawać się rehabilitacji oraz wielu operacjom i przeszczepom.

Nawet nie wiem czego mu lepiej życzyć - czy przeżycia czy też szybkiej śmierci.
    Polon27
    Poziom 17  
    Koledzy, jak to czytam to kichy mnie ze śmiechu bolą. Chodzi tylko i wyłącznie o sposób Waszej wypowiedzi. Plumpi, jeśli jest to możliwe to czy wykorzystując swoją wiedzę możesz podać wynik takowego zadania dla Markmada. Z czystej ciekawości. Interesuje mnie wartość siły, która wywala kotły z budynku ot tak dla zaszpanowania przed klientem.
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    Nie ma się z czego śmiać. Nawet ze sposobu wypowiedzi. A to są skutki liberalizacji przepisów dotyczących kotłów stałopalnych, również ignorancji instalatorów.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Plumpi
    Polon27 napisał:
    Koledzy, jak to czytam to kichy mnie ze śmiechu bolą. Chodzi tylko i wyłącznie o sposób Waszej wypowiedzi. Plumpi, jeśli jest to możliwe to czy wykorzystując swoją wiedzę możesz podać wynik takowego zadania dla Markmada. Z czystej ciekawości. Interesuje mnie wartość siły, która wywala kotły z budynku ot tak dla zaszpanowania przed klientem.

Kolego, skoro aż tak bardzo Cię śmieszą tego typu wypowiedzi to oznacza, że masz nikłe pojęcie o hydraulice, a zamiast lekcji fizyki w szkole, byłeś na wagarach.
    W swojej działalności instalatorskiej także się już spotkałem z takim jednym pseudofachowcem, którego śmieszyło to co do niego mówiłem.
    Tu opis jego dokonań: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9290321#9290321

Co do zadania dla Markmda to prawidłowe rozwiązanie podał kolega Czarny_1963
    Jeżeli chodzi o Twoje pytanie to nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie jestem wróżbitą ani jasnowidzem. To czy kocioł zostanie rozerwany przy ciśnieniu 10, 20 bar czy też dopiero przy ciśnieniu 100 czy 200 bar zależy od zbyt wielu czynników, aby można było to ująć w powtarzalne wzory matematyczne. Nawet różne egzemplarze kotłów z tej samej serii mogą mieć sporą rozpiętość tych wartości, gdyż wartość ta także zależy od ręki spawacza i sposobu położenia spawu.
    Zazwyczaj są to wartości empiryczne, wymagające doświadczeń.
    Mogę natomiast Ci napisać co pozostaje po takiej eksplozji, bo już efekty takich eksplozji widziałem.
    t55
    Poziom 8  
    Witam, czytam ,ze nie można podłączyć kotła gazowego do instalacji otwartej. Ja kupiłem kocioł z zamkniętą komorą spalania firmy Termet, który pracuje bez wymiennika w instalacji otwartej i jestem z niego zadowolony. Do instalacji co jest jeszcze podłączony kocioł na węgiel- pale w nim jak są duże mrozy.
    kocioł gazowy : Termet Unico Elegance 29 trubo GCO-24-01-29 .
    w/w kocioł gazowy posiada czujnik przepływu wody, dlatego ciśnienie wody nie jest ważne. Moja instalacja oraz kotły znajdują się na parterze,ciśnienie wody zerowe, układ co otwarty i wszystko pięknie pracuje.
    Pozdrawiam Jan
    t55
    Poziom 8  
    Jeżeli do mnie piszesz, to jesteś niedouczony i masz marną wiedzę. Kocioł używam od października 2014 roku. Ten rodzaj kotła może pracować w instalacji otwartej i zamkniętej !!!. Jestem po rozruchu zerowym przez serwisanta Termetu. Wszedł w ustawienia serwisowe, coś tam zmienił, trwało to klika min. i kocioł przeszedł w instalacje "co" otwartą. Podbił gwarancje na okres 3 lat!!! i się pożegnaliśmy.
    Przed zakupem długo szukałem kotła gazowego z komorą spalania zamkniętą i przeznaczonego do instalacji otwartej ( nie chciałem instalować wymiennika i drugiej pompy)
    Zadzwoń sobie do Termetu dział serwisu i szkoleń tel. 74 85 60 628 tam wszystkiego się dowiedziałem. Myślę , że dokształcisz się trochę :)
    Pozdrawiam Jan
    http://www.termet.com.pl/pl/produkty/gazowe_s..._komora_spalania/Unico_29_trubo_GCO-24-01-29/

http://www.salontermet.pl/o_firmie.html - tu zrobiłem telefonicznie zakup kotła (bardzo fachowa obsługa) pisze wszystko tak szczegółowo, bo to jedyne kotły pracujące w instalacji otwartej. Dzwoniłem do wszystkich liczących się producentów i nie znalazłem...
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    t55 napisał:
    ... jesteś niedouczony i masz marną wiedzę...

Może tak to odbierasz. Jednak mam pytanie: czy masz spełniony warunek zawarty w instrukcji kotła ?
    Zaznaczyłem na czerwono. Śmiem twierdzić, że nie. A samo przestawienie w automatyce nie zezwala na pracę w układzie otwartym.
    Dwa kotły w jednej instalacji
    t55 napisał:
    Podbił gwarancje na okres 3 lat!!!

Nie ma takiej opcji, żeby podbił gwarancję na okres 3 lat. Sprawdź w warunkach gwarancji na 3 stronie okładki w p.4
    t55
    Poziom 8  
    Przykro mi, ale mam gwarancje na okres 3 lat, odbiór zerowy nie wykonał piekarz tylko autoryzowany przedstawiciel Termetu. Obecne produkowane są kotły wyposażone w czujnik przepływu wody ( oczywiście z tej serii). Był okres kiedy nie produkowali z tym czujnikiem i należało go kupić za parę groszy. ( w moim wypadku wystarczyło tylko zmienić w ustawieniach serwisowych) Z tego co wiem czujnik przepływu cieczy należy kupić do kotłów dwu funkcyjnych "Minimax Elegance turbo" Gwarancja 3 letnia jest podbijana ,jeżeli instalator jest autoryzowany prze Termet, w każdym innym przypadku gwarancja wynosi 2 lata. Przy zakupie kotła dostaje się wykaz autoryzowanych instalatorów - ja z takiego skorzystałem. Nie wiem dlaczego przystajesz przy swoim? Jutro zadzwoń sobie do działu serwisu i szkoleń tel.74 85 60 628 ,albo do salonu firmowego tel.74 854 07 04 lub 74 856 07 28 . Dzwoniłem tam kilka razy przed zakupem, żeby się na 100% upewnić. Nie chciałem zastosować wymiennika płytowego i jest taka możliwość !!! Każdy może sobie zadzwonić pod w/w nr i się przekonać...Wcale nie wymądrzam się, ale jeżeli coś postanawiam tu napisać nie komplikuje i nie mieszam ludziom w głowach, bo tak mi się wydaje,, tylko dzwonie- to takie proste...

Miłego dnia :)
    Jan

Myślę Panie "mirrzo", a nawet jestem przekonany w 100%, że jeżeli w ustawieniach serwisowych można było u mnie zmienić na instalacje "co" otwartą, to mój kocioł był wyposażony w czujnik przepływu i i czujnik ciśnienia- czyli posiadał wybór - instalacja otwarta lub zamknięta. Myślisz ,że Termet pozwolił by sobie na kocioł wyposażony bez czujnika przepływu cieczy z możliwością zmiany w ustawieniach na "co" otwartą? Przecież to nie jest firma, która produkuje kotły w garażu...

Przeczytałem moja gwarancje, jeżeli chodzi o 3 lata , to tylko to, co poniżej...
    ale mieszasz w głowie...
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    W dalszym ciągu twierdzę, ze nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Sorki.
    Możesz nabyć uprawnienia do 3 roku pod warunkiem wykonania płatnego przeglądu między 18, a 20 miesiącem od daty sprzedaży. Czy już minął ten okres i przegląd został dokonany?
    Sprawdź również uprawnienia co do układu otwartego; polecam.
    t55
    Poziom 8  
    Całkowicie się z Tobą zgadzam, ze muszę zrobić przegląd pomiędzy 18, a 20 miesiącem ... to oczywista oczywistość ,że muszę zrobić przegląd, żeby nie stracić gwarancji. Myślałem,ze spor dotyczy czegoś innego...pracy mojego kotła w instalacji co otwartej...Napisałeś, że własnie straciłem gwarancje, na jakiej podstawie tak napisałeś?

Dodano po 25 [minuty]:

mirrzo napisał:
    Zaznaczyłem na czerwono. Śmiem twierdzić, że nie. A samo przestawienie w automatyce nie zezwala na pracę w układzie otwartym

Więc napisz, co zostało źle zrobione prze autoryzowanego serwisanta? Napisz coś konkretnego ..Ja uważam ,ze wszystko jest OK

Nie rozumiem tych cytatów… Kupiłem kocioł gazowy „Unico Elegance 29 trubo GCO-24-01-29” fabrycznie przygotowany do instalacji „co” otwartej i zamkniętej. Jestem po instalacji (autoryzowany instalator) i przeglądzie zerowym (autoryzowany serwisant). Kocioł pracuje zadawalająco w instalacji otwartej obok kotła na węgiel. Gwarancja 3 lata (oczywiście musze zrobić przegląd pomiędzy 18, a 20 miesiącem od sprzedaży – w moim przypadku to styczeń 2016 rok) Wszystko zgodnie z bezpieczeństwem i normami polskimi. Wszystkich wymądrzających, polecam kontakt z serwisem, konstruktorami, projektantami i przedstawicielami Termetu!!! Jestem normalnym użytkownikiem, jak setki innych posiadaczy tego kotła. Nie wiem dlaczego tak mieszacie ludziom w głowach?
    Pozdrawiam Jan