Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalWork SafetyMetalWork Safety
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa kotły w jednej instalacji

17 Mar 2012 07:58 19661 48
  • Poziom 10  
    Będę wymieniał starą instalację na nową. Zostawiam kocioł na ekogroszek, który będzie ogrzewał dom zimą co i cwu a latem będzie wygaszony i wodę użytkową poprzez boiler będzie ogrzewał kocioł gazowy (turbo).
    Kocioł gazowy chciałbym, żeby był tak wpięty do instalacji żeby także miał możliwość ogrzewania c.o. wtedy gdy temperatury na dworze nie będą jeszcze zbyt niskie i nie będzie się opłacało uruchamiać kotła na ekogroszek.
    Instalator rozrysował kotłownie jak będzie wyglądała.
    Rzućcie okiem czy jest ok.

Dodam jeszcze, że:
    - kocioł na ekogroszek będzie pracował w otwartej instalacji a gazowy w zamkniętej,
    - w jednym pomieszczeniu na piętrze (łazienka) będzie ogrzewanie podłogowe
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
  • Poziom 25  
    Instalacja jest poprawna. Nie jest konieczne stosowanie wymiennika. Piec gazowy najprościej można wpiąć bezpośrednio przez dwa zawory i przełączać (jeśli ma wymiennik do cwu).
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Mam podobny, prosty układ bez wymiennika zewnętrznego. Działa bezproblemowo.
  • Poziom 23  
    Kicha.
    Grzejniki ( odbiór ciepła) muszą być po stronie kotła który musi mieć możliwość ze studzenia się.
    Kocioł gazowy powinien pracować tylko do wymiennika.
    Ten zasobnik na cwu to wersja z dwoma wężownicami?
    Bo jeśli nie, to coś jest nie tak w rysunku.
  • Poziom 10  
    Ja kompletnie się na tym nie znam i widzę, że dla jednych moje rozwiązanie jest ok, dla innych nie.
    Może podpowiedzcie mi (najlepiej jakiś schemat) jak macie rozwiązaną kotłownię z dwoma kotłami, pamiętając o tym, że kocioł na ekogroszek będzie wygaszany na lato i wtedy gazowy będzie grzał cwu - oczywiście, żeby także miał możliwość grzania c.o.

W instalacji zaplanowane jest żeby m.in. były:
    - wymiennik płaszczowy ariston sg 120
    - kocioł brotje, energy top 24 cte turbo
    - wymiennik płytowy lutowany
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
  • Poziom 23  
    zico07 napisał:
    W instalacji zaplanowane jest żeby m.in. były:
    - wymiennik płaszczowy ariston sg 120
    - kocioł brotje, energy top 24 cte turbo
    - wymiennik płytowy lutowany

Dlaczego?

Dodano po 14 [minuty]:

Dlaczego akurat ten zasobnik, kocioł, wymiennik?
    Jakie grzejniki, instalacja?
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Dlaczego akurat ten zasobnik, kocioł, wymiennik?
    Jakie grzejniki, instalacja?

a coś z tymi urządzeniami nie jest tak ?

Grzejniki będą stalowe-płytowe,
    instalacja miedziana lub plastik wielowarstwowy (pex)

Cytat:
    Wymiennik jest jedno płaszczowy więc nie nadaje się do Twojego schematu.

Jak użyję wymiennika dwupłaszczowego to będzie dobre rozwiązanie ?
  • Poziom 25  
    "To, że działa wcale nie znaczy, że tak może być. Jest to niezgodne z przepisami(chyba że kocioł stałopalny w układzie zamkniętym, z układem zabezpieczającym w postaci podmieszania lub wężownicą schładzajacą)."
    Poinformuj mnie może co takiego mam niezgodnego z przepisami-tylko nie twórz własnych.
  • Poziom 10  
    Pokażcie mi może jak to powinno zostać rozwiązane ?
    Bo jak na razie to nic nie jest jasne w temacie, jedni mówią tak , inni jeszcze inaczej.
  • Poziom 25  
    Bo niektórzy lubią podmieszać, a potem wężownicą studzić.
    Twój instalator wie jak zrobić instalację. Nie musisz myśleć za niego.
  • Poziom 10  
    Miałbym jeszcze pytanie bo remont jeszcze się nie rozpoczął a pojawiły się drobne zmiany.
    Chodzi o to, że kocioł gazowy turbo będzie ogrzewał wodę użytkową w lecie tylko przepływowo, a w okresach przejściowych gdy jeszcze nie uruchomię kotła na ekogroszek będzie także grzał c.o.
    Do kotła na ekogroszek będzie podłączony boiler i w tedy kiedy będzie działał czyli w zimie to będzie grzał wodę użytkową (gazowy będzie odpoczywał ).
    Czy to jest dobre rozwiązanie ?

Mam pytanie czy wtedy gdy nie będzie używany kocioł na ekogroszek (w lecie) przez co i boiler bo kocioł gazowy będzie podgrzewał przepływowo, to czy nic się nie będzie działo z długo nieużywanym boilerem ? czy woda w nim nie zaśmierdzi się ?
  • Poziom 17  
    Ogólnie to twoja instalacja jest poprawna (istotna jest tu informacja o tym, że kocioł jest 2-f)
    Przeanalizuj sobie jednak coś takiego:

Kocioł gazowy tu zastosowany to kocioł jednofunkcyjny z wbudowanym zaworem trójdrogowym. Eliminuje problem z dwoma źródłami ciepłej wody użytkowej, czyli brak rozwoju wszelkiego "robactwa". Posiada on przełącznik trybu lato-zima (czyli grzeje w zimie zazwyczaj z priorytetem wody co i wodę, w lecie grzeje tylko wodę), czujnik temperatury w zasobniku (czyli nie musisz wyłączać kotła nawet podczas palenia eko groszkiem- po prostu będzie cały czas badał temperaturę w zasobniku i jak będzie za niska od nastawionej to podgrzeje ją z tym że w zimie ta temperatura będzie cały czas utrzymywana z kotła z podajnikiem). Istotne jest też to, że źródłem ciepłej wody jest tu zbiornik zapewniający większy komfort korzystania z ciepłej wody. Te zawory ze strzałką to zawory zwrotne. Na schemacie brakuje kilka istotnych dla ogólnej instalacji elementów, ale z tym akurat fachman sobie poradzi w odróżnieniu do zbudowania poprawnej instalacji. Bardzo dobrze że interesujesz się tym tematem a nie płacisz jak baranek za hgw co i potem patrzysz się na to całe życie. Pozdro.

A i wymiennik przy zwykłym kotle na eko musi być.
  • Poziom 25  
    Polon27 napisał:
    A i wymiennik przy zwykłym kotle na eko musi być.

Proszę o wyjaśnienie dlaczego?
  • Poziom 17  
    Jak to dlaczego? Przecież o ty mówi wyraźnie polska norma, jak powinny być zabezpieczone kotły na paliwo stałe. Natomiast kotły gazowe bez ciśnienia nie ruszą. Dwa sprzeczne wymagania. Dlatego wymiennik musi być.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Niepotrzebnie komplikujesz sobie życie.
    Skoro chcesz montować bojler aby grzać kotłem węglowym to czemu nie chcesz grzać bojlera kotłem gazowym w okresie letnim?

Dzięki temu można całość mocno uprościć łącząc kotły szeregowo, a kocioł węglowy podłączając poprzez wymiennik płytowy tuż przed wejściem powrotu CO do kotła gazowego.

Zalety:
    - kocioł węglowy w układzie otwartym - bezpieczny
    - wystarczy kocioł gazowy, jednofunkcyjny, najlepiej z wyjściem sterującym ładowaniem zasobnika, obiegi przełączane elektrozaworem 3-drogowym lub drugą pompką obiegową, ładującą zasobnik CWU
    - automatyczne przejęcie roli grzewczej pomiędzy kotłami tzn. kiedy pracuje kocioł gazowy, a zostanie rozpalony kocioł węglowy to kocioł gazowy przestanie załączać palnik niezależnie czy będzie grzał CO czy też CWU. Kiedy kocioł węglowy wygaśnie to kocioł gazowy samoczynnie przejmie rolę grzewczą.
    - w zasobniku CWU nie będzie się rozwijała legionella w okresie letnim, który w przypadku korzystania z z funkcji kotła 2-funkcyjnego byłby nieużywany
    - niepotrzebne są dodatkowe zawory zwrotne, a całość instalacji się upraszcza
    - mniej o jedną pompą
  • Poziom 25  
    Polon27 napisał:
    Jak to dlaczego? Przecież o ty mówi wyraźnie polska norma, jak powinny być zabezpieczone kotły na paliwo stałe. Natomiast kotły gazowe bez ciśnienia nie ruszą. Dwa sprzeczne wymagania. Dlatego wymiennik musi być.

Wymiennik nie służy do zabezpieczania kotłów na paliwa stałe!. Każdy kocioł węglowy ma atest na min 6 atm. Każdy kocioł gazowy doskonale pracuje przy 0,5 atm. Aby instalacja była ciśnieniowa nie potrzeba wymiennika.
  • Poziom 17  
    Markmd, ja już od ładnych kilku lat pracuje w tej branży i nie spotkałem kotła na paliwo stałe o wytrzymałości 6 bar, a co mówić o ateście na takie ciśnienie. Zazwyczaj już przy 3-4 lecą szpilki. A kocioł gazowy to będzie chodził przy 0,5 bara ale dopiero po dłubnięciu w nim. Możliwe że to wszystko zadziała jak piszesz, ale wydaje mi się ze nie chodzi tu o to. Autor tematu przyznał że nie zna się na sprawie, więc nie wciskaj kitu tam gdzie tego nie trzeba. Widać że zależy mu na wykonaniu tej przeróbki solidnie i z głową, więc nie wprowadzajmy go w błąd. Po to tutaj się wypowiada. To tak jakbyś mówił świeżakowi że wsk-a chodzi na ropę. A wierz mi że chodzi, tylko zgasić nie można.
  • Poziom 25  
    Macie rację. Założę nowy temat. Mam nadzieję, że przygotujecie konkretne argumenty.
    markmd napisał:
    Wymiennik nie służy do zabezpieczania kotłów na paliwa stałe!. Każdy kocioł węglowy ma atest na min 6 atm. Każdy kocioł gazowy doskonale pracuje przy 0,5 atm. Aby instalacja była ciśnieniowa nie potrzeba wymiennika.

Kolego, akurat tu jesteś w wielkim błędzie, ponieważ układ otwarty + wymiennik jest najlepszym zabezpieczeniem kotła na paliwo stałe podłączanym do zamkniętego układu CO. Ten wymiennik nie tylko zabezpiecza kocioł, ale przede wszystkim instalację CO.

Nieprawdą jest, że wszystkie kotły węglowe mają atesty do 6bar/atmosfer. Wręcz przeciwnie wiele firm produkujących kotły zamieszcza w dokumentacji klauzulę, że kocioł musi być podłączony do układu otwartego pod rygorem unieważnienia gwarancji. Niektóre kotły mają atesty maksymalnie do 2,5bara.

Poza tym większość kotłów gazowych przestaje pracować po spadku ciśnienia poniżej 0,8bara.

A teraz mam dla Ciebie zadanie domowe. Czy jesteś w stanie wyliczyć jakie siły rozrywające będą działały wewnątrz kotła przy ciśnieniu 6bar. Załóżmy, że jest to kocioł o mocy 25kW czyli przyjmijmy powierzchnię wymiennika 2,5m2.
    Na marginesie dodam, że wynik na pewno Cię przerazi.

• Moderator na urlopie...
    [quote="markmd"Każdy kocioł węglowy ma atest na min 6 atm. Każdy kocioł gazowy doskonale pracuje przy 0,5 atm.[/quote]
    Max ciśnienie pracy dla kotłów stałopalnych określone jest prawem do 1,5 bara. Dotyczy to wszystkich kotłó pracujących w układzie otwarym. Po wprowadzeniu noweli do "690" o możliwości pracy kotłów stałopalnych w układach zamkniętych dopuszcza się stosowanie podwyższonego ciśnienia do 2,5 bara. I tylko kotłów z urządzeniem schładzającym.
    Wiesz, skąd wzięło się ciśnienie 1,5 bara, o którym tu mowa ?
  • Poziom 36  
    Nie wiem po co komu 6 atmosfer ?
    Zgodnie z prawem i moją wiedzą :
    1) Dwa kotły (np. stałopalny i gazowy) mogą według warunków ustawy pracować jako hybryda (wspólnie) w układzie otwartym ;
    2) Dwa kotły (np. stałopalny i gazowy) mogą według warunków ustawy pracować jako hybryda (wspólnie) w układzie zamkniętym ;
    3) Dwa kotły (np. stałopalny i gazowy) mogą według warunków ustawy pracować jako hybryda w dwóch połączonych przez wymiennik układach ;
    4) Mogą być umieszczone w jednej lub dwóch kotłowniach.
    Szczegóły są dostępne w odpowiednich ustawach i rozporządzeniach.

Oznacza to tyle, że takie są bezpieczne.
    W UE także wszystkie takie układy są dozwolone. Tam bardziej dbają o bezpieczeństwo.
    Jeżeli są one niebezpieczne to znaczy , że zostały wykonane niezgodnie z przepisami. :D

• Moderator na urlopie...
    Grzegorz Siemienowicz napisał:
    1) Dwa kotły (np. stałopalny i gazowy) mogą według warunków ustawy pracować jako hybryda (wspólnie) w układzie otwartym ;

Oj, mało masz wiedzy :(
    Wykaż, jakie kotły gazowe mogą pracować w układzie otwartym w domu parterowym. Ciśnienie w układzie max 0,2 - 0,3 bara
  • Poziom 36  
    mirrzo napisał:

Wykaż, jakie kotły gazowe mogą pracować w układzie otwartym w domu parterowym. Ciśnienie w układzie max 0,2 - 0,3 bara

Nie pisałem, czy urządzenia pracujące przy tak małym ciśnieniu są produkowane.
    Nie znam jednak przepisów prawa które zabraniają stosować kotłów gazowych w instalacjach otwartych.
    mirrzo napisał:

Nie pisałem, czy urządzenia pracujące przy tak małym ciśnieniu są produkowane.
    Nie znam jednak przepisów prawa które zabraniają stosować kotłów gazowych w instalacjach otwartych.

Nie znam, nie wiem, nie widziałem, ale wiem najlepiej i najlepiej wiem, że wiem najlepiej bo jestem najlepszy w wiedzeniu najlepiej :)

Grzegorzu, prawo nie zabrania wielu rzeczy np. używania kotła gazowego do strzyżenia owiec czy też udoju pingwinów. Jednak trudno by było wykorzystać te kotły do tych celów lub też wykorzystanie jest wręcz absurdalne :)
    Problem, którego tyczą się Twoje wypowiedzi polega na tym, że kotły gazowe przystosowane do pracy w układach otwartych na obecnym rynku produkcyjnym można policzyć na palcach jednej, no może dwóch rąk. Stanowcza większość tj. tysiące marek i modeli kotłów, przeznaczona jest do pracy tylko i wyłącznie w układach zamkniętych i ciśnieniu minimalnym 0,6-0,8 bar. Nieliczne kotły, które mogą pracować w układach otwartych, producenci zalecają podłączanie do układów zamkniętych, a tylko zezwalają na pracę w układach otwartych.

Teraz pytanie do Ciebie jako do wielkiego teoretyka:
    Dlaczego kotły gazowe powinno się podłączać tylko do układów zamkniętych?
  • Poziom 25  
    Źle się wyraziłem pisząc atest. Chodziło mi o próbę ciśnieniową przeprowadzaną przez producenta na wytrzymałość kotła ciśnieniowego.
    markmd napisał:
    Źle się wyraziłem pisząc atest. Chodziło mi o próbę ciśnieniową przeprowadzaną przez producenta na wytrzymałość kotła ciśnieniowego.

Jak Ci idą obliczenia? :)