Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać moc końcówki do zestawu kolumn?

ejaskulska 17 Mar 2012 11:19 2714 8
  • #1 17 Mar 2012 11:19
    ejaskulska
    Poziom 6  

Planuję zestaw kolumn: 2x Wharfedale Pro LX-18B na dół (800 W RMS przy 4 ohm) z wbudowana zwrotnicą oraz 2x Wharfedale Pro LX-15 na górę (400 W RMS przy 4 ohm) - jest to zestaw dedykowany przez producenta jako dopasowany i dobrze pracujący. Mam pytanie: jakiej mocy powinna być końcówka do tego zestawu? Czy 2x 800 W czy raczej 2x 1200 W? Proszę o wyjaśnienie...

0 8
  • #2 17 Mar 2012 11:52
    sebap
    Poziom 39  

Musisz mieć 2 końcówki mocy i zwrotnicę aktywną (crossover) do podziału pasma. Na dół proponuję T.AMP TA2400, na górę T.AMP TA 1050 a jako crossa Behringer CX2310 lub droższy CX3400 - wszystko tak na szybko bo nie podałeś jakim budżetem dysponujesz.

0
  • #3 17 Mar 2012 11:58
    ejaskulska
    Poziom 6  

Na razie mam górki Wharfedale Pro LX-15 (2x 400 W RMS 4 ohm), które napędzam powermikserem Phonic 1062 (2x 375 W 4 ohm) i jestem bardzo zadowolony. Planując rozszerzenie chcę dokupić suby dedykowane do tych górek, które mają w sobie już zwrotnicę pasywną do podziału pasma. Myślałem, żeby dać dużą moc z końcówki na suby, a z nich już odfiltrowany z basów sygnał na górki - czy to jest złe rozwiązanie?
    Mogę moim powermikserem napędzać górki i dokupić końcówkę mocy do subów plus zwrotnicę aktywną, ale zwrotnica już jest w subach.
    Jak to jest?

0
  • #4 17 Mar 2012 12:10
    sebap
    Poziom 39  

To nie tak, że suby odfiltrują sygnał na górki. Zwrotnica w subach po prostu odetnie górne pasmo, tak żeby nie przetwarzały one górnych częstotliwości. Nadal potrzebujesz końcówki do subów i crossovera do górek - żeby one znów nie przetwarzały dolnych częstotliwości.

0
  • #5 17 Mar 2012 12:17
    ejaskulska
    Poziom 6  

Rozumiem. Ale suby Wharfedale Pro LX-18B mają trzy gniazda spikon: dwa opisane jako PARAL. INPUTS - tędy wchodzi moc z końcówki z pełnym pasmem, oraz jedno gniazdo opisane jako TO MID/HI OUTPUT - rozumiem, że to jest sygnał z mocą do górek. Wewnętrzny crossover jest opisany w instrukcji jako BI-AMP/PASSIVE. Możesz mi to przybliżyć?

0
  • #6 18 Mar 2012 14:45
    _eddie_
    Poziom 32  

ejaskulska napisał:
    Rozumiem. Ale suby Wharfedale Pro LX-18B mają trzy gniazda spikon: dwa opisane jako PARAL. INPUTS - tędy wchodzi moc z końcówki z pełnym pasmem, oraz jedno gniazdo opisane jako TO MID/HI OUTPUT - rozumiem, że to jest sygnał z mocą do górek. Wewnętrzny crossover jest opisany w instrukcji jako BI-AMP/PASSIVE. Możesz mi to przybliżyć?

Jest to po części tak jak piszesz - wylot po zwrotnicy lub opcja bi-amp czyli poprostu goły wlot. Rozwiązanie z podziałem pasywnym jest pół-środkiem (ze względu na jakość podziału i straty). Na początek proponuję zakup końcówki z wbudowanym crossverem i użycie tych paczek jako wsparcie basu dla LX15 wraz z powermixerem. Później drugi koniec + zwrotnica lub procesor.

0
  • #7 18 Mar 2012 16:04
    ejaskulska
    Poziom 6  

Czyli, jeśli dobrze zrozumiałem, górki (pro LX-15) będą napędzane moim dotychczasowym powermikserem (Phonic 1062), a do subów potrzebuję końcówkę mocy z crossoverem. Wytłumaczcie mi, proszę, w jaki sposób to wszystko ze sobą połączyć, czy dobrze kombinuję: sygnał pełnopasmowy z miksera idzie do crossa, stamtąd niskie częstotliwości są wzmacniane końcówką i napędzają suby, a pozostały sygnał (środek i górne częstotliwości) idzie z crossa do powermiksera (z pominięciem części miksującej) i napędza górki - tak to ma wyglądać?

0
  • #8 18 Mar 2012 20:02
    _eddie_
    Poziom 32  

ejaskulska napisał:
    Czyli, jeśli dobrze zrozumiałem, górki (pro LX-15) będą napędzane moim dotychczasowym powermikserem (Phonic 1062), a do subów potrzebuję końcówkę mocy z crossoverem. Wytłumaczcie mi, proszę, w jaki sposób to wszystko ze sobą połączyć, czy dobrze kombinuję: sygnał pełnopasmowy z miksera idzie do crossa, stamtąd niskie częstotliwości są wzmacniane końcówką i napędzają suby, a pozostały sygnał (środek i górne częstotliwości) idzie z crossa do powermiksera (z pominięciem części miksującej) i napędza górki - tak to ma wyglądać?

Można to połączyć na kilka sposobów lecz na początek najprostrzym jest wsparcie dotychczasowych lx15 basami (czyli dodatkowo do powermiksera dopinasz końcówkę mocy - z crossoverem po drodze lub wbudowanym we wzmacniacz). Nie jest to chwalone w sztuce nagłośnień ale najprostrze i na początek najtańsze z rozwiązań.

0
  • #9 17 Paź 2012 19:00
    opacjusz
    Poziom 2  

Witam, posiadam taki zestaw od trzech lat i napędzam je jedną końcówka mocy ADS PLX 3200. Połączenie końcówka - bas z basu na górkę tak jak zaleca producent i tyle, wszystko dobrze i mocno gra :-)

0