Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór anteny do DVB-T, aktualnie siatka ASP 8W

17 Mar 2012 13:04 2645 7
  • Poziom 20  
    Witajcie.

Zastanawiam się nad zmianą anteny do odbioru DVB-T. Odkąd sięgam pamięcią na balkonie na wysokości około 11 -12 metrów nad ziemią znajduje się antena Dipol ASP 8W (siatka + jakiś wzmacniacz + oczywiście zasilacz 12V). Niestety parametry samej płytki nie są mi znane.

Mieszkam we wsi Wrząca pod Łodzią.

Dobór anteny do DVB-T, aktualnie siatka ASP 8W Dobór anteny do DVB-T, aktualnie siatka ASP 8W

Mapki określające profil terenu są wg mnie całkiem zadowalające.
    Na obecnej antenie bez problemu odbieram MUX2, oraz analogowe TVN, Polsat
    Pozostałe kanały odbieram dużo słabiej jeśli chodzi o analog, a MUX3 czasem się przycina.

TV to samsung LE37c630. W przypadku MUX2 ilość błędów ciągle oscyluje wokół 80, a czasem osiąga maksimum skali - 1000

Antena jest dość mocno skorodowana, ze względu na jej wiek (około 20 lat).
    Przewody idące z balkonu to 2x triset113 (białe niestety). Przez oba biegnie sygnał satelitarny, a jednym z nich (tym nowszym) dodatkowo sygnał TV naziemnej.

Przewody mają około 25 metrów długości.
    Po drodze za anteną zainstalowany jest:
    1) separator zasilania
    2) sumator sygnału satelitarnego i TV naziemnej- LX5107
    Na drugim końcu zainstalowałem gniazdo końcowe do podziału na sygnał radiowy (doprowadzony do amplitunera kina domowego - niestety nie zawsze odbieram "czyste" stereo, TV oraz dekodera PACE PVR)

Zastanawiam się nad zakupem anteny kierunkowej:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-69_ze_wzmacniaczem_lna-177_A1615.htm
    lub wersji bez wzmacniacza.

Obecna antena po pierwsze znajduje się bardzo blisko płaszczyzny dachu - nie mam możliwości zainstalowania wyższego masztu jeszcze przez około 1,5 roku - wtedy planuję generalny remont balkonu.
    Po drugie jest wg mnie częściowo zasłonięta przez budynek (antena, w linku znalazła by się w całości ponad dachem).
    Trzecim problemem są wysokie lipy na wprost kierunku nadajnika w odległości około 20 metrów od miejsca montażu anteny - nie ma możliwości przeniesienia anteny.

Czy ktoś mógłby mnie utwierdzić w doborze anteny lub znaleźć ciekawszą propozycję w zbliżonej cenie - do 60 - 80zł?

Link do anteny poprawiłem (na aktywny). [SP5ANJ]

Przepraszam moderatora za moje niedopatrzenie.
    Zamieniłem też przypadkowo numerację muxów - to mux 3 źle działa (ten z Sienkiewicza)
    W przeciwnym wypadku pierwsze co bym zrobił to wywalenie wzmacniacza.
  • Poziom 21  
    Z okolicami Łodzi jest mały problem, iż MUX-3 zostanie w przyszłości przeniesiony z Sienkiewicza do Zgier, lecz z 125-krotnie silniejszą mocą. Problem w tym przypadku polega na tym, że znajdziesz się pomiędzy Zgierem(mux3), a Kominem EC-4(mux1,2) i nie zawsze antena odbierze sygnał z tyłu. Ale jeszcze data jest nieznana przniesienia nadajnika.

MUX-2 przycina się Tobie, a jest nadawany z 250krotnie większą siłą niż MUX-3 - ALE jest kolejny problem, iż MUXY te nie są nadawane z jednej lokalizacji.

Osobiście zamontowałbym na początku tą starą antenę, ale z symetryzatorem i ustawiłbym ją na azymut 85stopni (tak około, ale lepiej sam eksperymentuj) oraz wywalił zasilacz.
    Jeśli chciałbyś jednak nową antenę to wybierz np. antenę (bez wzmacniacza!!!-wzmacniacz+DVB-T= ZŁO:D).
    Następną kwestią jest zsumowany sygnał SAT i TV naziemna - jak możesz to wywal sumator i zastosuj oddzielny kabel.
  • Poziom 37  

Masz w tej chwili problem z mux-2 z powodu zamontowanego w 'siatce' wzmacniacza, który zakłóca mux-2. Możesz spróbować z symetryzatorem, jak napisał seba65310, ale z uwagi na mikroskopijną moc mux-3, może pojawić się z kolei problem z nim. Ale, bez sprawdzenia się nie obejdzie.

Ja bym w tej chwili anteny nie zmieniał, tylko poczekał na uruchomienie mux-1. Ta, którą podałeś, to antena porównywalna z przeciętną 'siatką' - trochę mniejszy zysk od 'siatki', trochę mniejsza szerokość wiązki przedniej niż w 'siatce'.
    Do tego, przy montażu w trudnych warunkach - blisko dachu, z reguły lepsze są właśnie 'siatki'.

Można na szybko, opróćz próby z symetryzatorem:

• zastosować zasilacz antenowy z regulowanym napięciem.

dokładnie i precyzyjnie ustawić antenę na MAX jakości sygnału dla obu mux-ów.. Ustawia się wg wskazań jakości odbieranego sygnału pokazywanego przez odbiornik - powoli,albowiem odbiornik reaguje nazmianę położenia anteny z opóźnieniem.

Masz nadajniki w kącie około 10° więc optymalne położenie anteny dla obu mux-ów mogą być różne. Trzeba wybrać położenie kompromisowe.

Regulując napięcie zasilacza i położenie anteny masz szansę na uzyskanie stabilności obu mux-ów. Uwaga, może się pogorszyć odbiór analogów.

Oczywiście, przy symetryzatorze też precyzyjne ustawienie anteny jestteż niezbędne.
  • Poziom 20  
    1) niestety nie mogę na chwilę obecną pokusić się o kolejny kabel (2 idą do PVRa). Kiedyś antena siatkowa była z drugiej strony domu, ale kabel był beznadziejny.
    2) To mux z TVP mi się zacina - pomyliłem numery muxów (nie wiem czemu wydawało mi się ze mux 2 to TVP, a nie polsaty, TVNy)
    3) zmienia to postać rzeczy - słabo działa ten z Sienkiewicza nie z EC4.
    4) Wątpię w te Zygry. Myślę że MUXy wszystkie polecą z EC4 koniec końców
    5) sąsiadka również ma siatkę ze wzmacniaczem - u niej działa wszystko poprawnie
  • Poziom 43  
    stolarek_1988 napisał:

5) sąsiadka również ma siatkę ze wzmacniaczem - u niej działa wszystko poprawnie
    Więc pozostaje wina twojej anteny(starość, sam wzmacniacz w antenie do wymiany) lub miejsce anteny. Wczoraj wymieniłem wzm. w antenie siatkowej i sygnał z 51% zrobił się 80%.
  • Poziom 37  
    stolarek_1988 napisał:
    to niewiele dla ciebie znaczy. Przy takich odległościach i tak słabym nadajniku mux-3 propagacja u sąsiadki może być całkiem inna niż u ciebie.

Trzeba próbować z ustawieniem anteny, napięciem zasilającym wzmacniacz i/lub innym wzmacniaczem / symetryzatorem.
  • Poziom 20  
    czyli zostajemy przy siatce z nowym wzmacniaczem - zasilacz podaje stałe 12V - brak możliwości regulacji.
    Warunki u sąsiadki są powiedziałbym nawet gorsze - ma bliżej do wysokich drzew, a odległość między naszymi antenami to około 15m
  • Poziom 37  
    stolarek_1988 napisał:
    Warunki u sąsiadki są powiedziałbym nawet gorsze - ma bliżej do wysokich drzew, a odległość między naszymi antenami to około 15m
    tego nigdy nie wiadomo - nie liczą się w tym przypadku (anteny ze wzmacniaczami) jedynie poziomy odbieranych mux-ów, ale również, a właściwie i przede wszystkim, poziomy wszystkich innych sygnałów dostających się do anteny i wejścia wzmacniacza - analogi, CB, GSM, LTE, CDMA i cały inny "szajs".