Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wskaźnik biegów, atmega8, Silnik krokowy

unium 17 Mar 2012 15:32 1222 0
    unium
    Level 9  
    Witam potrzebuje schematu aby zrobić wskaźnik zmiany biegów Mój silniczek to x15.589 wydaje mi sie ze x25.168 itp... to odpowiedniki jego tylko w nowszych wersjach. Najlepiej jak by to było na atmega8 chyba ze ktoś zna łatwiejszy sposób.

- Posiadam jeszcze silniczek z obrotomierza od suzuki swift mk2 i on posiada 3 piny - + oraz sygnał może na nim będzie łatwiej zrobić ten wskaźnik oczywiście na atmega8 .

Zasada działania:
    Gdy mamy luz strzałka pokazuje 0
    Gdy mamy 1 bieg strzałka pokazuje 1
    2 bieg strzałka na 2
    3 bieg strzałka na 3
    4 bieg strzałka na 4
    5 bieg strzałka na 5
    R bieg strzałka na 6

Chcę aby przejścia po między biegami były łagodne czyli np.
    zmieniam z 1 na 2 to strzałka zachowa się tak: pokazuje 1, wolno spada w kierunku zera, wolno dochodzi do 2 oczywiście strzałka nie musi zejść do samego zera gdyż zależy to od szybkości zmiany biegów jeśli w trakcie opadania strzałki do zera szybciej załączymy bieg to strzałka ma zmienić kierunek i podążać do wskazanego biegu oczywiście też wolno. Sposób przekazywania informacji do mikro kontrolera ma być poprzez wciśnięcie danego mikroswitcha a ich ma być 6:

Dla zera jest zbędny gdyż zero to jest automatycznie załączane gdy nie mamy biegu
    MS=Mikroswitch
    1 ms jeśli jest wcisniety pokazuje 1
    2 ms jeśli jest wcisniety pokazuje 2
    3 ms jeśli jest wcisniety pokazuje 3
    4 ms jeśli jest wcisniety pokazuje 4
    5 ms jeśli jest wcisniety pokazuje 5
    6 ms jeśli jest wcisniety pokazuje 6 ( 6 przerobie sobie na R .)

Pytania szybkie odpowiedźi:
    - A nie lepiej było by zrobić na wyświetlaczu? Nie chce na wyświetlaczu ponieważ ma to być tzw. Dizajn
    - Czy mogę wykonać foto? Tak mogę
    - Czy nie lepiej inaczej podłączyć zamiast mikroswitchy? Myślę że mikroswitche są dla mnie wygodniejsze gdyż sobie zrobię to mniej więcej na zasadzie działania
    Joysticka .

Tak wiem dziwny pomysł . ;)

Z góry DZIĘKUJĘ za pomoc.

### Odpowiedź jednego z użytkowników:

Kuniarz : Wszystko się da, ale najprościej byłoby nie na krokowym, tylko na serwomechanizmie modelarskim. Atmega8 + Bascom i w jeden wieczorek masz temat ogarnięty.

### Wiadomość dla moderatorów

Proszę mi nie przenosić tego tematu do kosza :!: ponieważ problem nie został rozwiązany a moje tematy poprzednie proszę wykasować z kosza. Ten temat jest tym właściwym :!: .
pcbway logo