Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asmebler - prosty program typu "hello world" krok po kroku.

AdrBog 17 Mar 2012 16:19 1385 1
  • #1 17 Mar 2012 16:19
    AdrBog
    Poziom 1  

Dzień dobry
    Mam problem z podstawami programowania w asemblerze. Dany jest prosty program:

Kod: asm
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Czy znajdzie się może ktoś, kto zechciałby mi wytłumaczyć krok po kroku na jakiej zasadzie wyświetlany jest napis "Cześć"? Czytałem na ten temat sporo skryptów, ale niestety jestem zielony. W szkole średniej uczono nas tylko języków wysokiego poziomu, a obecny wykładowca nie kwapi się, żeby czegokolwiek nas nauczyć.

0 1
  • #2 17 Mar 2012 17:30
    Dżyszla
    Poziom 42  

Wywoływane jest przerwanie 21h (int 21h) z funkcją 9h przekazywaną w rejestrze AX. Funkcja 9h przerwania 21h odpowiada za wyświetlenie tekstu spod adresu ds:dx (mov dx,offset info powoduje przesłanie do dx adresu etykiety info). Następnie wywoływana jest funkcja 0 przerwania 16h - czyli odczytanie znaku, którego kod umieszczany jest w AL i AH (rozszerzony). CZyli czeka na wprowadzenie dowolnego znaku. Na koniec funkcja 4ch przerwania 21h powoduje zamkniecie programu (w AL = 00 przekazywany jest kod wyjścia).

Myślę, że powinieneś zainwestować w jakąś książkę. Może "Jak pisać wirusy" Andrzeja Dudek.

0