Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiary platform, oraz oznaczenie topików

traction 17 Mar 2012 16:27 1173 0
    traction
    Poziom 10  
    Witam kolegów.
    Mam kilka pytań odnośnie pomiarów utb.
    Na wstępie zaznaczam że mam wykształcenie elektryczne (technik), oraz posiadam uprawnienia sep pomiarowe, z tym że robiłem kiedyś pomiary w firmie pod nadzorem kolegi pomiarowca, ale niewiele z tego pamiętam. Kolega w firmie robił pomiary na co dzień, niestety jest poważnie chory i wygląda że nie wróci prędko. Więc ja będę musiał go zastąpić. Firma podjęła współpracę z firmami pomiarowymi (2 firmy) jednak efekt był mizerny (min. spalenie układu zasilania awaryjnego) a 2 kolejne firmy, nie podjęły się w ogóle zadania.

Moje wątpliwości dotyczą następujących spraw:
    1. Platforma pionowa dla osób niepełnosprawnych stojąca na dworze (nie posiada instrukcji pomiarów). Z budynku wychodzi wiązka przewodów na panel kontrolny i obwód bezpieczeństwa. Napięcie obniżone do 24V. Czy ten obwód to FELV? Czy może zawsze musi być w takim przypadku SELV?
    2. Co mierzycie przy platformach przyschodowych gdzie napięcie z gniazda sieciowego 230V, ładuje akumulatory które zasilają urządzenie. Czy ktokolwiek "wchodzi w urządzenie" i mierzy izolację wewnątrz, transformator, akumulatory? Czy tylko pętlę zwarcia obudowy i ewentualnie gniazda 1f? Patrzyłem na wcześniejsze protokoły, ale człowiek który je wystawił napisał kompletną fikcję (w tym pomiar izolacji 3 faz).
    3. Czy robiąc okresowe pomiary dźwigów, robicie również pomiary rezystancji i pętli oświetlenia szybu i maszynowni? Przejrzałem mnóstwo protokołów i jakoś nie znalazłem nigdzie takiego zapisu. Czy może to właściciel budynku powinien to robić?
    4. Kolejną sprawą jest jak rozpoznać topik, gdy niema na nim żadnego opisu? Czy jest to wtedy zawsze wts?
    5. Znalazłem w starych protokołach w tabeli obliczeń ochrony przeciwporażeniowej wkładki 50A k=3, a 35A k=2,5. Dlaczego pomiarowiec obliczył dla parametru t=0,1s?

Szukałem w kilku książkach min. Z. Gryżewski Prace pomiarowo-kontrolne...", oraz W. Orlik "Badania i pomiary elektroenergetyczne dla praktyków", ale nic pomocnego tam nie znalazłem.
    Może ktoś mi poleci jakąś dobrą książkę w tej dziedzinie?
    Z góry dziękuję za pomoc. Myślę że nie tylko mnie przydadzą się te informacje.
  • Zasilacze UPS