Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niemcy samobójcy? Czy Polacy nadgorliwi? Instalacje gniazdowe 1,5mm^2

17 Mar 2012 16:44 12834 47
IGE-XAO
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • IGE-XAO
 • #2
  Arturo2005
  Level 33  
  Kolego pracujesz w Polsce czy w Niemczech?
 • IGE-XAO
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  jozi88
  Level 12  
  Polacy myślą inaczej "po co mają jechać do spawacza jak spawarka leży w garażu" i zazwyczaj szukają najbliższego gniazdka :) jakie jest w pobliżu my jesteśmy krajem przezornym
 • #6
  19barti78
  Level 15  
  Ja podam inny przykład apropos mieszania obwodów światła z obwodami gniazd... Belgia, Bruxela, 4 gwiazdkowy hotel... Zasilanie od rozdzielni do pierwszego włącznika (najlbliżej korytarza) 3 x 2,5 mm², od niego po pokoju przewód 4 x 2,5 mm² - L + N + PE + 4 żyła jako "sterowanie do stycznika". Przewód objeżdża cały pokój dookoła po kolei odchodząc w puszkach na gniazda lub wyłączniki światła (na zagłówku łóżka) którym steruje stycznik. Wszystko zabezpieczone B16 + RCD na każde trzy pokoje... Osobny obwód dedykowany na klimatyzator... Niby głupota, a jednocześnie proste - w razie problemów, lub zmian w instalacji jednym "S"-em odcinam cały pokój. Nie martwie się czy to obwód światła, czy gniazd - poprostu całość.
 • #7
  mar_cik
  Electrician specialist
  Kolego All in One. Wszystko bierze się stąd że w Niemczech (jak i w W. Brytanii czy Francji) instalacje wykonuje się według standardów, przyjętych i ogólnie znanych zasad, które się stosuje i nie wydziwia. My jeszcze standardów się nie dorobiliśmy, nadrabiamy różnice do tamtych krajów ale jeszcze nam jak widać brakuje.
  I tak już nie jest źle, za czasów peerelu te różnice to była przepaść :D .
 • #8
  edekk
  Level 26  
  Quote:
  Kolego All in One. Wszystko bierze się stąd że w Niemczech (jak i w W. Brytanii czy Francji) instalacje wykonuje się według standardów, przyjętych i ogólnie znanych zasad, które się stosuje i nie wydziwia. My jeszcze standardów się nie dorobiliśmy


  Jak nie dorobiliśmy się standardów.Wystarczy prześledzić instalacje w blokach i domkach z lat 70-80.Jeden bezpiecznik na światło ,drugi na gniazda lub w pokojach gniazda+światło na jeden bezpiecznik , kuchnia,łazienka i korytarz gniazda+światło na drugi.
 • #9
  INTOUCH
  Level 30  
  All In One wrote:
  Proszę mi wyjaśnić, dlaczego większość instalatorów w Polsce do obwodów gniazdowych stosuje przewód 3x2,5mm²?

  Zbyt mała ilość obwodów gniazdowych, zbyt mała ilość gniazd w mieszkaniu przez co są powszechnie stosowane przedłużacze, jak już inni pisali : każdy normalny mężczyzna w Polsce posiada elektronarzędzia.
 • #10
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Dlaczego standard "unijny" jest lepszy od "polskiego" ? Czy standardem możemy nazwać instalację wykonaną w oparciu o aktualne normy (PN...)? Czy z całą stanowczością możemy powiedzieć, że modernizację instalacji zawsze możemy wykonać w oparciu o aktualne normy? Ilu elektryków zna normy i stosuje się do nich?
  Jak powinna wyglądać instalacja w standardowym domku jednorodzinnym oraz "bloku z wielkiej płyty" aby spełniała STANDARDY?
  Kto/co jest wyznacznikiem standardu instalacji w Polsce? Gdzie więc szukać "wzoru" (?) i dlaczego? Czy wszyscy interpretujemy normy jednakowo?

  Sporo pytań... :D
 • #11
  zaxoniec
  Level 14  
  Dlatego w Angli robi sie obwody gniazdkowe w ringu na 32 amper kablem 3x2.5 mm2. Oswietleniowke robi sie 1.5 mm2 i spi sie spokojnie. No i podstawa, nie miesza sie oswietlenia z gniazdkami.(poza nielicznymi wyjatkami)
 • #12
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  zaxoniec -> Dlaczego kablami? :) Dlaczego śpi się spokojnie jeśli zastosuje się przekrój 1.5mm² ?
  Ja myślałem, że śpi się spokojnie, jeśli prawidłowo zostanie dobrane zabezpieczenie.
  O jakich wyjątkach w oświetleniu mowa ?
 • #13
  zaxoniec
  Level 14  
  Na prosbe moderatora post zmienilem. Na brak polskich znakow diaktytycznych niestety nie mam wplywu nad czym ubolewam. Elektrykiem w Angli jestem od lat 12 i chcialem tylko podzielic sie wrazeniami i wiedza . Za co przepraszam i wiecej nie bede. Uzywalem spolszczonej terminologi angielskiej bo o Angli pisalem. Niestety nie ma rownorzednych polskich odpowiednikow no i nie o tym temat.Sam bedac teraz we Francji na kontrakcie chetnie bym zalapal troche specjalistycznego slownictwa od praktykow robiacych instalacje na codzien.


  Napiszę ponownie- na tym forum nie ma aprobaty na zdziczałą polszczyznę! Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych- to jest forum techniczne a nie pogawędka na gg ->popraw ten post!
  [Akrzy]
 • #14
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Pytanie do kol. zaxoniec - jakim napięciem probierczym sprawdzamy rezystancję izolacji przewodu a jakim napięciem kabel ? Czy przewód- nawet w podwójnej izolacji możemy układać w ziemi?
 • #15
  kkas12
  Level 43  
  Koledze zaxoniec izolacja żyły i izolacja zewnętrzna "robi" za podwójną izolację.
  Czym wobec tego jest rodzimy YDYp?
  Też kablem?

  I za dużo z tą Anglią kolego nie koloryzuj, ponieważ znajdą się osoby które potrafią zweryfikować to co piszesz.
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  kkas12
  Level 43  
  Mylisz kolego normy z krajowymi rozwiązaniami.
  Jedno z drugim nic wspólnego nie ma.
  Aby się przekonać poczytaj jakie inne kraje stosują rozwiązania chociażby w łazienkach czy na placach budów.
  I mimo że treści norm w różnych krajach co innego przedstawiają to jednak dalej te normy nazywają się tak samo.
  Bo cały czas jest to ta sama norma niezależnie od języka w jakim została opublikowana.
 • #18
  INTOUCH
  Level 30  
  Do 1995 istniał standard. Nazywał się PBUE. Obecnie tego standardu nie ma.
  Każdy w Polsce chce mieć wszystko zrobione jak najmniejszym kosztem.
  Tak ogólnie przyjęty w Polsce standard 2.5mm^2 to mit.
  Aktualnie wiem, że w UK istnieje spisany standard wykonywania instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych.
 • #19
  User removed account
  User removed account  
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  kkas12
  Level 43  
  Ok.
  Więc chyba mamy to o czym pisał i kolega INTOUCH
  Quote:
  Do 1995 istniał standard. Nazywał się PBUE.

  a także dr Musiał.
  O drastycznym dzisiejszym spadku obciążalności długotrwałej przewodów według tego co było w PBUE.
 • #23
  zaxoniec
  Level 14  
  Hmm, ja tez praktycznie i bezpiecznie robie instalacje, troche sie uzbieralo, 4 lata w Polsce, 12 lat w Angli , teraz od 2 tygodni we Francji poznaje tutejsze rozwiazania. I na milosc boska, norrmy normami, ale trtzymajmy sie przepisow i zdrowego rozsadku zaleznego od kraju.

  Widzalem w Anglii instalacje, wykonawcy ja zrobili zgodnie z polskimi standardami, przewod 3x1. 5 jakies puszki w scianach do laczenia kabli , wszystko poszlo do wyrzucenia. Chociaz w PL tak sie to robi.
 • #24
  INTOUCH
  Level 30  
  All In One wrote:
  Czy Niemcy są samobójcami, czy Polacy są nadgorliwi...

  Trzecie wyjście. Polscy użytkownicy tych instalacji są bezmyślni. Każdy Polak uważa się, za elektryka, i zaczyna rozbudowę instalacji na własną rękę zadając durnowate pytania na forach internetowych. Powiedz mi jak tu ma wytrzymać przewód 1,5mm^2.
  Już ci pisałem o ilości obwodów i gniazd w mieszkaniach. Pełny minimalizm.
 • #25
  User removed account
  User removed account  
 • #26
  19barti78
  Level 15  
  zaxoniec wrote:
  jakies puszki w scianach do laczenia kabli , wszystko poszlo do wyrzucenia. Chociaz w PL tak sie to robi.


  Z tym, że coraz rzadziej. Z ostatnio wykonanych instalacji u znajomych lub dalszych znajomych zauważyłem, że większość wykonana jest już systemem bezpuszkowym (mówimy oczywiście o puszkach rozgałęźnych :-) )

  A co do Francji bo też już na tym rynku jestem od kilku lat, to nie widzę wielkiej różnicy w porównaniu do obecnych standardów w Polsce (mówię oczywiście o polskim standardzie normalnym a nie oszczędnym) Wszystko pozabezpieczane RCD łącznie z oświetleniem i ogrzewaniem elektrycznym. Oświetlenie ciągnięte 3 x 1,5mm², gniazda 3x2,5 mm². Wracając do puszek - we Francji w starych instalacjach też one występowały, jedyną różnicą jest to że chowane są w sufitach w mało widocznych miejscach, co jest akurat plusem - bo polskie "miejscówki" szpecą ściany :-) Normalką jest tutaj stosowanie "S"-ów dwutorowych w przeciwieństwie do Polski gdzie normą są jednotorowe. I oczywiście zabezpieczenia B16 na gniazda i B10 na światło.
 • #27
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Motronic wrote:

  Przeklinam dzień, w którym w kuchni zrobiłem instalację z półtorówki. Ale fakt, wtedy było w niej niewiele. Teraz się zastanawiam kiedy spłonie gdy jest włączona zmywarka, czajnik elektryczny i mikrofalówka.

  Niektóre z tych urządzeń przystosowane są do pracy dorywczej lub przerywanej- dlatego też mają (ma) "cienki" (krótki) przewód zasilający. Czy spłonie? Zależy od zabezpieczenia obwodu :wink:
 • #28
  User removed account
  User removed account  
 • #29
  User removed account
  User removed account  
 • #30
  User removed account
  User removed account