Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie i korekta ciągłości danych

andrzejlisek 17 Mar 2012 16:47 689 0
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    W komputerze jest Windows XP Pro SP2. Słyszałem, że defragmentator będący na wyposażeniu systemu jest taki byle jaki.

Posiadam 4 dyski twarde 1TB z ważnymi danymi, system NTFS. Obecnie nie mam z nimi problemów, ale chodzi mi o to, żeby w miarę możliwości im zapobiec.

Mianowicie, tak naprawdę na tych dyskach jest kilkanaście plików RAR, każdy ok. 100GB. Chciałbym mieć pewność, że te pliki są ciągłe. Innymi słowy, jeżeli znam numer pierwszego sektora i liczbę sektorów, które zajmuje ten plik, to jeżeli w DMDE skopiuję posektorowo do pliku fragment dysku, czyli odpowiednią liczbę sektorów od danego sektora, to otrzymany plik będzie identyczny z oryginalnym i prawidłowy.

Jeżeli powyższe założenie będzie spełnione, to nawet po zniszczeniu struktury plików (co następuje między innymi w przypadku sformatowania dysku), znając sektory startowe będzie można bez problemu odzyskać wszystkie pliki poprzez posektorowe przeszukiwanie na podstawie nagłówka pliku RAR.

Jakim programem najlepiej dokonać opisywanego sprawdzenia i ewentualnie skorygować, czyli zdefragmentować?