Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

napięcie jednofazowe z trójfazowego

17 Mar 2012 18:03 3699 10
  • Poziom 9  
    W jaki sposób przekształcane jest napięcie trójfazowe wysyłane z elektrowni na domowe, jednofazowe 230V?
  • Użytkownik obserwowany
    Tak. Najprostszy sposób transformator. Trochę bardziej skomplikowane przetwornica 400/230V.
  • Poziom 9  
    Jak wygląda taka przetwornica w rzeczywistości? Jakiś schemat?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    U mnie domowe jest trójfazowe :). Jeśli masz jedną fazę, to pewnie dwóch twoich sąsiadów ma dwie pozostałe, bez żadnego przekształcania z 3 faz na 1. Choć zmiana napięcia odbywa się pomiędzy elektrownią a domem kilkukrotnie, najpierw podwyższanie, później obniżanie.
    Niektóre urządzenia (falowniki do silników, kuchnie indukcyjne) mają trójfazowy mostek prostowniczy i 3 faz robią jedno stałe napięcie.

Przetwornica może być elektroniczna lub maszynowa.
  • Poziom 32  
    doda_spawarka napisał:
    W jaki sposób przekształcane jest napięcie trójfazowe wysyłane z elektrowni na domowe, jednofazowe 230V?
    To jedno i to samo napięcie trójfazowe to 3x230V a napięcie między fazami to 400V.
  • Poziom 9  
    To może ja spróbuje - nasze napięcie międzyfazowe wynosi 400V, każda z trzech faz ma (a przynajmniej powinna mieć) 230V. Napięcie międzyfazowe wynika z tego, że każda faza ma inny przebieg o 120 stopni.

http://silnikielektryczne.prv.pl/html/synchroniczne.html - na ostatniej animacji na tej stronie jest wykres napięć, tak to mniej więcej w praktyce wygląda. Napięcie międzyfazowe można również policzyć znając napięcie jednej fazy - Umf = Uf * √3.

http://www.elhand.pl/pub/Image/Poradnik_tech/Schematy/przeksztaltnik_3-pulsowy.png - tutaj jest przedstawione połączenie uzwojeń pierwotnych transformatora w trójkąt, po stronie wtórnej uzwojenia połączone w gwiazdę. Podałem, abyś wiedział skąd mamy przewód neutralny, którego potencjał jest zbliżony do zera (przewód potocznie nazywany zerem roboczym).

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    jarek_lnx napisał:
    U mnie domowe jest trójfazowe :). Jeśli masz jedną fazę, to pewnie dwóch twoich sąsiadów ma dwie pozostałe

To co z asymetrią obciążenia tych faz? Z tego co wiem to źle skutkuje na źródło/generator, eśli generujemy napięcie trójfazowe zalecane jest aby obciążać je tą samą impedancją, jeśli ja pobieram z jednej fazy prąd x jeden z sąsiadów y a drugi z... tak to działa w rzeczywistości??