Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer aktywny, stx 25/150/8ss, budowa subwoofera aktywnego

Placus 17 Mar 2012 23:08 2250 5
    Placus
    Level 9  
    Witam
    Mam głośnik 25/150/8 ss, obliczyłem do niego obudowę 36x36x36 czyli ok 45 litrów.Strojony na 35 hz (br długość 20 cm średnica 8 cm) I chciałbym zbudować subwoofer aktywny, bo w amplitunerze(yamaha rx-300) nie mam możliwości podłączenia subwoofera to dobrze by był gdyby było wejście na dwie kolumny Pioneer Prologue 70 i wyjście do amplitunera(ew. jeżeli była by taka możliwość podpięcia do karty dźwiękowej 5.1w komputerze pod kolor czarny jak sie nie mylę). Ma być to zestaw 2.1 . Chciałbym żeby miał regulacje Hz i głośności subwoofera. Jako że jestem laikiem, prosiłbym o linki i wypisanie części potrzebnych do tego, wliczając radiatory i potencjometry itp.
    A jeżeli chodzi o wymiary obudowy, to chyba potrzeba by było zwiększyć litraż bo wzmacniacz będzie zajmował trochę miejsca. Więc prosiłbym o ładne opisanie wszystkiego :)

PS.
    Przeglądając tematy nie natknąłem się na taki jak mój, i taki który mógłby mi w jakikolwiek sposób pomóc. Także proszę o łaskę :D
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Placus wrote:
    gdyby było wejście na dwie kolumny Pioneer Prologue 70 i wyjście do amplitunera(ew. jeżeli była by taka możliwość podpięcia do karty dźwiękowej 5.1w komputerze pod kolor czarny jak sie nie mylę)
    Tego zdania niestety nie rozumiem. Co ma być źródłem ? Wyjście na amplituner ? Nie odwrotnie ?
    Placus wrote:
    Chciałbym żeby miał regulacje Hz
    Tzn ? Chcesz regulować częstotliwość cięcia filtru ?
    Placus wrote:
    A jeżeli chodzi o wymiary obudowy, to chyba potrzeba by było zwiększyć litraż bo wzmacniacz będzie zajmował trochę miejsca. Więc prosiłbym o ładne opisanie wszystkiego :)
    Jeśli znasz objętość, to dodajesz objętość tunelu, wzmacniacza, głośnika i robisz obudowę o takiej pojemności.
    Masz głośnik, znasz objętość i strojenie (mam nadzieję że policzyłeś to, nie weryfikowałem czy dobrze). Wejdź sobie na stronę IRKA i dobierz wzmacniacz do Twoich oczekiwań.
    Placus
    Level 9  
    Chodzi mi o takie rozwiązanie :
    https://obrazki.elektroda.pl/94_1180022459.jpg

Tak chcę aby miał regulacje częstotliwości

A jak mam policzyć objętość tunelu, wzmacniacza i głośnika ? Co do obliczania to liczone w Winisd. I o co chodzi z tą IRKA bo nic na ten temat nie widzę .
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Placus wrote:
    A jak mam policzyć objętość tunelu, wzmacniacza i głośnika ?
    Tunel to walec, wzór na objętość walca ?
    Głośnik potraktuj jako ścięty stożek, wzór na objętość stożka ?
    Wzmacniacz przybliżasz kilkoma prostopadłościanami. Wzór na objętość ?
    Placus wrote:
    I o co chodzi z tą IRKA bo nic na ten temat nie widzę .
    http://www.fratu.pl/irek/?oferta,19
    Placus
    Level 9  
    No tak, ale na stronce nie ma żadnych wycen itp. A przeszukując strony STX.pl znalazłem wzmacniacz który kosztował jakieś 300 zł, to czy u Pana Irka też są podobne ceny ?
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Placus wrote:
    czy u Pana Irka też są podobne ceny ?

Napisz do IRKA a się dowiesz. Ja nie mam potrzeby u niego kupować, więc nie wiem jak wyglądają obecnie ceny.