Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiobudzik 7l7 na wyświetlaczu

Wini 230 18 Mar 2012 02:23 4511 7
    Wini 230
    Level 23  
    Na wyświetlaczu radiobudzika First-FA-2403-1 zamiast godziny pojawił się napis 7l7. Domyślam się że na zdjęciu, które umieściłem jest układ sterowania multipleksowego i to w tym miejscu należy szukać uszkodzenia. Znajdują się tam dwa tranzystory S 9013 i 1 S 9014. Jeden z tych S 9013 bardzo się nagrzewa. W okolicach układu płytka jest przyciemniona. Czy to może być uszkodzony któryś z tranzystorów ?

Radiobudzik 7l7 na wyświetlaczu
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    Wini 230
    Level 23  
    Tak jest to układ 4060, obok niego umieszczony jest rezonator 200KHZ. Zegarek ten późnił się o około 5 sekund na dobę. Podmieniłem układ LN 8560 na drugi, taki sam, ale problem nadal występował. Kiedy rozebrałem zegarek jeszcze raz, pojawił się problem z wyświetlaczem, który wyświetla teraz l7l. Dowiedziałem się już, że świadczy to o tym, że zasilana jest tylko połowa segmentów wyświetlacza. Radiobudzik zasilany jest z transformatora z dzielonym uzwojeniem. Gdzie szukać uszkodzenia ? Co może być przyczyną opóźniania się zegarka ?
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    Wini 230
    Level 23  
    Uszkodzony okazał się tranzystor "S9013 H331" w układzie multipleksowym. Czy trzeba wlutować taki sam tranzystor, czy są może jakieś jego zamienniki. Sprawny tranzystor "S9013 H331" w czasie testu między bazą a emiterem, oraz między bazą, a kolektorem pokazuje wartość oporu około 810 ohm. Mam między innymi tranzystor "C9014 C-64", który wykazuje takie same wartości oporu. Gdy go przyłożyłem na chwilę do płytki w tym momencie zegarek zaczął działać. Czy mogę go wlutować zamiast "S9013 H331" ?

W pobliżu rezonatora nie ma kondensatora nastawnego, jest natomiast kondensator elektrolityczny 470 µF. Co można jeszcze zrobić, żeby zegarek się nie późnił ?
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    Wini 230
    Level 23  
    Zamiast uszkodzonego tranzystora "S9013 H331" wlutowałem jednak tranzystor "C9014 C-64". Wyświetlacz w tym zegarku działa już poprawnie.