Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EEPROM S24cs02a - dlaczego zapisuje tylko 7 bitów?

wepwepwep 18 Mar 2012 10:59 830 0
  • #1 18 Mar 2012 10:59
    wepwepwep
    Poziom 8  

Cześć.
    Czy ktoś z Was może mi powiedzieć dlaczego w czasie programowania kości S24cs02a każda komórka pamięci (prócz pierwszej) może przechowywać tylko 7 bitów? Próbuję zapisać jej zawartość przy pomocy prostego programatora JDM (http://wortal.majsterkowicza.pl/2009/03/programator-pamieci-eeprom-24cxx/) i icproga. Próbowałem również innych programów - za każdym razem to samo. Zmontowany programator odczytuje tą pamięć i zapisuje ją, lecz niestety nie poprawnie. Przy innej kości 24c02 wszystko jest OK - zapisuję 8bitów - jest 8bitów. Przy tej S24cs02a każda komórka z wyjątkiem pierwszej (dziwne!) przechowuje max 7bitów czyli maksymalna wartość, która może być tam zapisana to 7F. Przy próbie zapisania tam czegokolwiek więcej (choćby 80 czy FF) w pamięci ląduje inna wartość (X modulo 7F).
    Przykład: wpisuje do komórki wspomnianą wartość FF - zapisuje się 7F, wpisuję 80 - zapisuje się 01, 81->02. Czyli wszystko co ma wartość >7F zapisuje się jako X minus 7F. Pytanie co może być przyczyną i jak temu zaradzić? Sprawdzałem dokumentację układu i powinna przechowywać po 8bitów, nie 7. Nie bardzo wiem co mam robić. Może jakaś podpowiedź? Inny programator? Na próbę zmieniłem diodę LED na diodę zenera zgodnie z sugestiami znalezionymi m.in. na elektrodzie i dalej bez zmian. Pomocy...

Edit:

Zacząłem czytać dokumentację icproga i ciekawostka:
    "All C and LC series are supported. The CS serie is not supported yet!"
    Wszystko jasne. W takim razie jaki program obsługuje kości z serii CS i współpracuje z programatorem typu JDM?

Edit2:

Dziś udało mi się poprawnie zaprogramować problematyczny układ. Dziwne jest jednak to, że zaprogramowałem to icprogiem (który rzekomo nie wspiera tego typu układów), za pomocą prościutkiego programatora JDM (który wcześniej wpisywał śmieci) i w dodatku na przejściówce USB-RS232. Dziwne, ponieważ wcześniej sprawdzałem na 3 stacjonarnych komputerach wyposażonych w porty RS232, które są niby lepsze do takich celów i za każdym razem był ten sam problem. A tutaj niespodzianka - zadziałało na przejściówce. Dlaczego - nie wiem, ale nie muszę. Ważne że się udało. Dla potomnych, może komuś się przyda. Przejściówka na układzie Prolific (po raz kolejny okazało się że to jednak solidny produkt).

0 0