Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar rezystancji uziemienia

18 Mar 2012 13:33 9136 11
  • Poziom 2  
    Witam, mam problem z dokumentami do zakładu energetycznego... elektryk, który wykonywał mi pomiary tj. pomiar rezystancji uziemienia wypisał mi protokół i zaznaczył, że wynik badania jest pozytywny natomiast nie uzupełnił pól przeznaczonych na wyniki pomiaru, nie mam z nim kontaktu i nie wiem czy w zakładzie energetycznym nie będą robić mi z tego powodu problemów. Proszę o podpowiedź jakie dane należy wpisać w miejsce wyników tak aby było ok... dziękuję za pomoc.

Pomiar rezystancji uziemienia
  • Poziom 28  
    To nie pomoc będzie tylko coś innego.
  • Specjalista elektryk
    adam87122 napisał:
    Proszę o podpowiedź jakie dane należy wpisać w miejsce wyników tak aby było ok

Jak to, jakie?
    Przecież tam masz wszystko podane, co trzeba wpisać.
    No, może prawie wszystko - trzeba jeszcze m.in. podać typ i numer przyrządu pomiarowego,
  • Moderator Energetycy
    Witam.

Wcale nie podane, kolego jarecki 86
    Rodzaju gleby nie mamy, daty nie mamy, danych pomiarowca nie mamy.
    Jedyne co mamy to pozytywny wynik. :ok:
  • Specjalista elektryk
    Dlatego użyłem zwrotu „m.in.”, który powinien być znany również Tobie, kolego ele_pp :)
    Gwoli ścisłości, powinien tam być również podany sposób wykonania tego uziemienia.
  • Poziom 21  
    Witam.

adam87122 napisał:
    Witam, mam problem z dokumentami do zakładu energetycznego... elektryk, który wykonywał mi pomiary tj. pomiar rezystancji uziemienia wypisał mi protokół i zaznaczył, że wynik badania jest pozytywny natomiast nie uzupełnił pól przeznaczonych na wyniki pomiaru, nie mam z nim kontaktu i nie wiem czy w zakładzie energetycznym nie będą robić mi z tego powodu problemów. Proszę o podpowiedź jakie dane należy wpisać w miejsce wyników tak aby było ok... dziękuję za pomoc.

Tak jak na przedstawionym obrazku żaden elektryk pomiarowiec by nie zrobił - tam nic nie ma. Nie ładnie tak na wydrę próbować wyciągnąć informację mając za idiotów poważnych użytkowników forum elektroda aby spreparować dokument i zaoszczędzić parę złotych. I uwaga jak wyjdzie na jaw ten przekręt to będzie dużo drożej kosztowało :!: .
  • Poziom 14  
    kolego adam87122, czy tylko ten fragment protokołu jest nie wypisany?? Czy jesteś pewien, że masz wykonane uziemienie punktu podziału PEN na PE i N?? nie jest to przecież wymagane w polskich normach (uziemienie punktu podziału PEN). Być może miejsce to nie jest uziemione i pomiarowiec nie zrobił tego pomiaru. Czy na protokole jest pieczątka pomiarowca?
    Pozdrawiam ŁukaszEK_ZENER
  • Admin Elektroenergetyka
    Wydaję mi się, że to autor pytania sam zaczął wypełniać ten świstek. Zaznaczył to co "oczywiste" a z trudniejszymi rubrykami zwrócił się do forum ;)

Bez pomiarowca się nie obejdzie.
  • Moderator - Elektryka
    A mnie ciekawi rzecz następująca:

po której stronie granicy własności jest owo uziemienie?

Możliwe odpowiedzi (i zarazem konsekwente pytania):
    1. po stronie dostawcy - dlaczego zatem odbiorca musi martwić się uziemieniem, które nie jest jego własnością?
    2. po stronie odbiorcy - z jakiej racji Energetykę interesuje uziemienie w instalacji odbiorcy?

Inaczej: dlaczego odbiorca musi (i czy w ogóle musi) przedstawiać dostawcy protokół pomiaru uziemienia w jego (odbiorcy) instalacji. Bo uziemienia w sieci dostawcy to niech dostawca sobie buduje, mierzy i protokołuje sam. Odbiorcy nic do tego.
  • Poziom 2  
    Dokument jest podpisany i ma pieczątki elektryka, który wykonywał te pomiary i nie próbuję nikogo naciągać ani preparować żadnych dokumentów jak się niektórym wydaje... W tym protokole brak jest jedynie danych, które przedstawiłem na zdjęciu - zastanowiło mnie to jak dokładnie go oglądałem, gdyż wybieram się do zakładu energetycznego i kompletowałem dokumenty. Nie chcę się zdziwić brakiem czegokolwiek dlatego zapytałem. Jeden z kolegów zapytał do kogo należy to uziemienie i chyba trafiłem na odpowiedź braku tego pomiaru w swoim protokole... Gdy oddawałem budynek do użytkowania zakład energetyczny wystawił mi zaświadczenie, że przyłącze energetyczne jest wykonane zgodnie z wszystkimi normami i przepisami. Co do rozdziału punktu PEN na PE i N znajduje się w złączu kablowo-pomiarowym czyli w skrzynce-która to należy do zakładu energetycznego. Jak z tego wynika pomiar ten wykonuje tylko zakład energ. a nie mój elektryk, który wypełnił tylko protokół odnośnie pomiaru tylko WLZ. Proszę mnie poprawić jeśli źle to rozumiem...
  • Poziom 14  
    Kolego, jeśli nie znasz sie na tym to nic tam nie zmieniaj/dopisuj, (zresztą nawet gdybyś się znał to nie wolno ci niczego tam dopisywać) zostaw ten protokół taki jakim jest i zanieś go do zakładu energetycznego, widocznie pomiarowiec wiedział co robi, że nic tam nie wpisał, on ma uprawnienia to powinien wiedzieć jak to pomierzyć. Swoją drogą to dziwne, że zakład energetyczny żąda od Ciebie protokołu z pomiarów instalacji, zazwyczaj chcą oświadczenie, że instalacja spełnia wymagania norm i nadaje się do eksploatacji (od pomiarowca oczywiście). Idź do zakładu i zobaczysz czy coś powiedzą, że nie ma tam wypisanego pomiaru, jeśli punkt podziału znajduje się w złączu a ty nie masz do niego klucza, bo ma go zakład energetyczny to pomiarowiec nie miał dostępu do wykonania pomiaru.
    Pozdrawiam ŁukaszEK_ZENER
  • Poziom 2  
    Byłem z zakładzie energetycznym i załatwiłem wszystko, pomiar ten był zbyteczny z uwagi na to ,że rozdział o którym mowa należy do zakładu energetycznego.
    dzięki za pomoc i pozdrawiam.