Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips 37PF7641D/10 - uruchamia się raz na kilkanaście prób

18 Mar 2012 14:28 3623 15
  • Poziom 17  
    Znajomy przyniósł mi telewizor Philips 37PF7641D/10 z dosyć dziwnym (jak dla mnie) problemem:
    Po podłączeniu przewodu sieciowego dioda POWER zapala się na zielono, uruchamia się zasilacz, po czym po chwili zasilacz jest wyłączany. Dioda POWER LED wyłącza się całkowicie, bądź telewizor przechodzi w tryb stand-by (świeci na czerwono). Raz na kilkanaście prób można go uruchomić normalnie, wtedy pracuje bez problemu.

Z płyty SSB wychodzi jedynie sygnał załączenia zasilacza, brak sygnału załączenia inwerterów. Zasilacz OK, wszystkie napięcia w normie. Dla pewności podmieniłem kondensatory w zasilaczu na nowe LOW ESR - bez zmian. Następnie wykonałem reballing dwóch procesorów BGA na płycie SSB (układ 7V00 i 7J00 - obydwa układy odklejone). Telewizor zaczął normalnie działać na jakieś dwa dni, po czym usterka powróciła. Przetwornice DC/DC na płycie SSB działają poprawnie (1.2V, 3.3V i 2.5V). Mam niewielkie zastrzeżenia do napięcia 1.2V - podczas próby uruchomienia napięcie to zmienia się w zakresie 1.2V - 1.3V.

Czy ktoś spotkał się z podobnym objawem? Czy problem leży w samej płycie SSB (uszkodzenie laminatu / procesorów), czy też szukać go gdzieś indziej?

Dane telewizora:
    Philips 37PF7641D/10
    chassis: bj3.0ela (chassis sm2, wiring diagram 37inch; + JIP ME6)

Na co dzień zajmuję się naprawą laptopów. Mam dostęp do sprzętu pomiarowego jak i lutowniczego. Brakuje mi jednak doświadczenia w naprawianiu bardziej skomplikowanych usterek w telewizorach i tu liczę na każdą pomoc:)

Link do service manuala tego TV: http://elektrotanya.com/philips_bj3.0ela_chassis_sm2.pdf/download.html

Proszę używać polskich określeń "reballing", unikniemy w ten sposób niedomówień. [lamer.]
  • Poziom 24  
    Spróbuj sztucznie wymusić załączenie invertera, będziesz wiedział po której stronie leży usterka. Może podgrzanie BGA to tylko przypadek że TV ruszył?
  • Poziom 33  
    Top Serwis napisał:
    Może podgrzanie BGA to tylko przypadek że TV ruszył?

Jakie "podgrzanie" napisał wyraźnie, "reballing".
  • Poziom 33  
    Załączenie inwertera jedynie spowoduje podświetlenie panela, na którym autor postu pewnie nic nie zauważy, bo telewizor nie przechodzi całkowicie testu, a więc i również nie jest załączany T-con. Kolega nie podaje czy w czasie gdy tv staje się martwy (led wyłącza się całkowicie) czy ginie 5V standby. Usterka może być po stronie zasilacza jak i MB ale najpierw trzeba sprawdzić podstawy-czyli przelutować zasilacz. Miałem przypadek, ze w Philipsie przerywał wyłącznik AC (wyrywkowo sie wyłączy podczas pracy) lub na inwerterze śruby miały słaby kontakt do masy. Warto byłoby wejść w SAM i zajrzeć co zarejstrował w bufferze błędów?Możliwe, że wymaga aktualizaci softu, ale to dopiero przeprowadzić na końcu, zamiast co niektórzy na początku.
  • Poziom 33  
    zbyszekskibinski napisał:
    ale najpierw trzeba sprawdzić podstawy-czyli przelutować zasilacz.

Napisał, że zasilacz ma sprawny.
    M@rek napisał:
    Zasilacz OK, wszystkie napięcia w normie.

Dodano po 10 [minuty]:

M@rek napisał:
    Raz na kilkanaście prób można go uruchomić normalnie, wtedy pracuje bez problemu.

Dwa dni temu, w dokładnie takim samym modelu, na taki objaw wymieniłem inwerter.
    Co nie znaczy, ze w Twoim przypadku jest to samo. Sprawdź czy MB wysyła sygnał załączający inwerter, jeśli tak, podświetlenie musi błysnąć.
  • Poziom 33  
    Ogółem to trudno się naprawia tego typu usterki i ciężko podawać jakiekolwiek rady. Wydawac się może, że to inwerter lub lampy, tylko wtedy powinien zasygnalizować błędem. M@rek pisze, ze niby mu ten MB nie wysyła sygnału załączania na inwerter, więc i również inwerter mu nie zaświeci.
  • Poziom 33  
    zbyszekskibinski napisał:
    M@rek pisze, ze niby mu ten MB nie wysyła sygnału załączania na inwerter, więc i również inwerter mu nie zaświeci.

Sygnał wysyłany jest tylko przez chwilę, jeśli w tym czasie nie ma odpowiedzi z inwertera, wyłączy się zasilacz. Ale to musi sprawdzić autor.

Dodano po 3 [minuty]:

Tym bardziej, że:
    M@rek napisał:
    Raz na kilkanaście prób można go uruchomić normalnie, wtedy pracuje bez problemu.
  • Poziom 33  
    To musi sam pomierzyć przytykająć sonde miernika do pinu INV ERR po załączeniu, jak ginie mu to napięcie to zwykle problem z lampami (lamp detection) lub z ich złym kontaktem albo jak piszesz inwerter. Tylko czemu, okresowo jest martwy? Lepiej poczekajmy co tam pomierzy i popisze może sam dojdzie do jakiegoś wniosku w międzyczasie...
  • Poziom 17  
    Napięcie na linii ON/OFF dla inwertera wynosi całym czasem 0.25V. Podczas uruchamiania nie zarejestrowałem żadnych impulsów które mogły by świadczyć o próbie inicjalizacji (mierzyłem miernikiem). Podając na tą linię napięcie +5V (oczywiście wcześniej odłączyłem linię ON/OFF od zasilacza) inwerter uruchamia się. Niestety na ekranie brak treści.
    Przeanalizowałem schemat i z tego co widzę, prócz zasilania +24V do inwertera dochodzą trzy sygnały sterujące: ON/OFF, DIM-CONTROL oraz BOOST. Znaczenie dwóch pierwszych sygnałów jest dla mnie jasne, jednak nie wiem do czego służy sygnał BOOST (według schematu jest sygnałem generowanym w SSB i kierowanym do inwertera, a nie sygnałem zwrotnym). Nie potrafię zlokalizować sygnału INV ERR, albo mu pokrewnego.

Podczas gdy telewizor staje się martwy (dioda LED całkiem gaśnie) przetwornica +5V standby pracuje prawidłowo. Sprawdziłem także oscyloskopem przetwornice DC/DC na płycie SSB. Napięcia są "czyste", bez szumów.

Gdy tylko uda mi się uruchomić TV spróbuję odczytać kody błędów. Niestety na chwilę obecną mimo wielu prób TV nie uruchamia się nawet na chwilę.
  • Poziom 33  
    Problem z SSB. Koniecznie wejść w ten serwis jak się w końcu uruchomi i zobaczyć co pokazuje w buferze błedów i jaką ma wersję softu. Skoro nie uruchamia BL ON (ON/OFF) to najprawdopodobniej nie załącza też T-CON, dlatego odłączyć jeszcze T-CON i zaobserwować czy włączy podświetlenie. (tak na wypadek gdyby wyłączał z powodu t-cona) Ale dla mnie to wygląda jak problem z FLASHem, typowo dla Philipsów....Można zaktualizować soft jeszcze w miarę możliwości i tak nie masz nic do stracenia.
  • Poziom 17  
    Odłączyłem T-con - bez zmian.
    Między płytą SSB a T-con jest jeszcze jedna płyta, na schemacie oznaczona jako JIP. Do czego ona służy? Czy jej awaria może powodować opisane problemy? Zauważyłem, że pod metalowym ekranem jest układ na BGA. Może się odkleił? Wiem, uparcie szukam zimnych lutów, jednak zachowanie telewizora jest co dzień trochę inne. Wczoraj ani razu mu się nie zdarzyło wyłączyć całkowicie diody power LED. Dzisiaj już kilka razy wystąpił ten problem.

Zanim zaryzykuję z upgrade softu, spróbuję jeszcze uruchomić telewizor i odczytać kody błędów, może jutro mi się poszczęści.
  • Poziom 33  
    Na płycie interfejsu JIP mieści się skaler, który podaje sygnał video do matrycy. Jeżeli telewizora nie można czasem uruchomić, można zrobić to przez SDM (opis w serwisówce) W SAM jest opcja 'initialise NVM' -zobaczyć czy się podświetla w tabelce menu najpierw. Philipsy to jedne z najtrudniejszych tv w naprawie (nie to co Samsung czy LG)i ostatecznie aby zlokalizować usterkę potrzebna ci będzie magistrala komunikująca się z SSB /tzw. ComPair/przez szeregową szynę danych. Na razie wstrzymaj się z reballingiem, to nie laptop, w którym pada grafika i trzeba 'przekulkować'.
  • Poziom 17  
    Niestety próba załączenia TV w trybie SDM nic nie dała. TV po próbie załączenia z pilota, bądź bezpośrednio z przycisku POWER zapala diodę LED na zielono, po czym po około 10s przechodzi w tryb stand-by (dioda LED świeci na czerwono). Tryb SDM próbowałem uaktywnić podając kod z pilota oraz sprzętowo zwierając pady SDM na płycie SSB.
    Próbowałem także aktualizować soft, sposobem podanym w serwisówce: plik pobrałem ze strony producenta, nagrałem na pendrive. Następnie wyłączyłem TV z sieci, włożyłem pendrive do portu USB i ponownie podłączyłem TV do sieci, trzymając na pilocie przycisk "OK". Niestety bez powodzenia. TV zachowywał się identycznie jak przy próbie uruchomienia tryby SDM (dioda LED świeci na zielono prze 10s, później TV przechodzi w tryb stabd-by).

Przed wczoraj udało mi się uruchomić TV i włączyć odczytywanie kodów błędu. Niestety TV wyłączył się samoczynnie w połowie kodu. Od tamtego czasu nie udało mi się go ponownie uruchomić. Będę jeszcze próbował, ale jeżeli do weekendu nie uda mi się nic wskórać to będę zmuszony dać za wygraną.

Nie mam dostępu do interfejsu ComPair, a patrząc na jego cenę opcja kupna nie wchodzi w grę.
  • Poziom 33  
    Jezeli nie da się odpalić przez SDM, to w takim razie nie ma i co doszukiwać się błędów, bo po to jest ten tryb, że tv ma je omijać i włączać telewizor mimo tego. Co kolega może jeszcze zrobić, to można wymusić pracę zasilacza po uprzednim wypięciu pinu on/off i podaniu na niego 3-5V włożyć wtyczkę do SSB. (czasami wystarczy tylko wypiąc i przetwornice uruchomią się bez podawainia 5V) To spowoduje, że napięcia statyczne utrzymają się na płycie i będzie można je pomierzyć pomimo iż odbiornik jest w standby.

Podawałeś na początku, ze podstawowe stabilizatory działają, ale skoro masz tylko 10s na pomiary, to warto byłoby wymusić jego pracę w ten sposób.
    Sprawdź, czy napięcia zasilania dochodzą na wszystkie ukłądy (flash, procek video, pamięci) może gdzieś po drodze jakieś nap. nie dochodzi na mikroprocesor i ten zachowuje się tak dziwnie, że raz włącza, drugi raz nie a jeszcze innym razem tv jest martwy.Miałem takie przypadki w Samsungach i LG, ze dławiki na SSB 'przerywają' i napięcia nie dochodzą i różne rzeczy mogą się dziać. Na koniec zobacz czy masz stabilne przebiegi sinusoidale na rezonatorach kwarcowych w chwili gdy jest w ten sposób załączony.

W serwisówce masz dokładny schemat SSB , wszystko jest oznaczone na nim.

Pozdrawiam

Zby.
    Na forum używamy fachowych określeń, proszę poprawić i trzymać się zasad. [lamer.]
  • Poziom 33  
    M@rek napisał:
    Napięcie na linii ON/OFF dla inwertera wynosi całym czasem 0.25V. Podczas uruchamiania nie zarejestrowałem żadnych impulsów które mogły by świadczyć o próbie inicjalizacji (mierzyłem miernikiem). Podając na tą linię napięcie +5V (oczywiście wcześniej odłączyłem linię ON/OFF od zasilacza) inwerter uruchamia się. Niestety na ekranie brak treści.

M@rek napisał:
    Zasilacz OK, wszystkie napięcia w normie.

Te informacje wskazują na uszkodzenie płyty głównej, aby się upewnić trzeba ją podstawić.
  • Poziom 17  
    Uruchomiłem "na sztywno" zasilacz, odłączając sygnał on/off z płyty SSB. Przetwornice DC/DC na płycie SSB wystartowały tylko na chwilę. Z tego co widzę, są uruchamiane przez "standby procesor". Przemierzyłem jeszcze raz linie zasilania - brak zimnych lutów, napięcia dochodzą.

Również wydaje mi się, że uszkodzona jest właśnie płyta SSB, zwłaszcza, że świeżo po reballingu TV działał przez dwa dni. Być może któryś z procesorów jest uszkodzony, bądź padł sam laminat (uszkodzenie przelotek - wiele razy spotkałem się z czymś takim przy laptopach).
    Czy znacie jakiś pewny sklep gdzie można kupić płytę SSB do tego TV? Szukając przez google znalazłem jedynie w "mikromega", który ze względu na złe doświadczenia z nimi, odpada.