Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wybór odpowiedniej anteny

18 Mar 2012 14:29 2938 20
  • Poziom 9  
    Witam mam problem z zakupem odpowiedniej anteny do dvb-t mieszkam w centrum warszawy w tak zwanej studni w starym budownictwie na 1 pietrze mam problem ze złapaniem mux1 z Raszyna z programami z pkin niema problemu
    natomiast jak się uda złapać ten Raszyn to siła sygnału jest 56% a jakość 14% i skacze obecnie odbieram na antenie pokojowej wystawionej na balkon ale mux1 się tnie i nie da się oglądać bardzo proszę o pomoc w doborze odpowiedniej anteny

pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Niestety nie mam pojęcia gdzie znajduje się tzw."studnia" w Warszawie. Prosiłbym o dokładną lokalizację. Na pewno nie będzie potrzebna taka antena jaką poleca Marcinoik
  • Poziom 9  
    jest to podwórko otoczone blokami praktycznie z każdej strony jedne są mniejsze drugie większe jest to na wspólnej koło pogotowia na poznańskiej

spore zakłócenia może generować antena CB pogotowia
  • Poziom 21  
    Powiedz mi jeszcze czy jest jakaś możliwość ustawienie anteny zewnętrznej w stronę Raszyna (balkon, ściana budynku, dach)??
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    sel2 napisał:
    jest to podwórko otoczone blokami praktycznie z każdej strony jedne są mniejsze drugie większe jest to na wspólnej koło pogotowia na poznańskiej

Nie masz prawie żadnych szans na poprawny odbiór z nadajników Raszyn/Łazy z anteny pokojowej.
    Tylko antena zewnętrzna na dachu i bez wzmacniacza a tylko z symetryzatorem. :!:

Cytat:
    spore zakłócenia może generować antena CB pogotowia

Pomyśl nim napiszesz. Pogotowie nie nadaje służbowo w paśmie CB.

Zostaw odbiór z PKiN-u i po problemie. :cry:

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    u mnie trzeba będzie zastosować antenę kierunkową zamocowaną na balkonie na dachu nie zezwoli administracja jedynie zostaje balkon
    na barierce lub na ścianie potrzebuje coś o średnich rozmiarach a dobrego

myślałem nad

lub wybór odpowiedniej anteny

lub wybór odpowiedniej anteny

tylko nie wiem jak by to działało.
  • Poziom 24  
    Antena kierunkowa może być nieodpowiednia. Sygnał i tak będzie odbierany z jakiegoś odbicia lub odbić. Wynalazki jak ten na trzecim zdjęciu to z kolei strata pieniędzy.

Może poczekaj trochę? W maju MUX1 zostanie "doświetlony" z Pałacu.
  • Poziom 9  
    Też racja lepiej poczekać a na początku wprowadzenia mux1 ładnie odbierałem ten pakiet na pokojowej antenie teraz chyba maja słabszy sygnał ciekawe czemu tak jest ?

A jakby sobie poradziła standardowa antena szerokopasmowa ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    sel2 napisał:
    A jakby sobie poradziła standardowa antena szerokopasmowa ?

Jedynym logicznym i tanim wyjściem jest pozostawienie tak jak jest teraz i poczekać na MUX-1 z PKiN - tak jak zaproponował polega p3st .

Zobacz co jest nadawane z PKiN-u :
    http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1I

Jeżeli chodzi o anteny z Twojego postu to pozycja nr 3 o wyimaginowanym zysku 64dB to jakaś abstrakcja - a i osobiście nie nazwałbym tego "czegoś" [anteną] . :cry:

Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    sel2 napisał:
    Też racja lepiej poczekać a na początku wprowadzenia mux1 ładnie odbierałem ten pakiet na pokojowej antenie teraz chyba maja słabszy sygnał ciekawe czemu tak jest ?

Była zima, śnieg, lód, zmrożona ziemia i dachy i takie tam inne, a teraz idzie wiosna i się wszystko pozmieniało. Krótko mówiąc - zmieniły się warunki odbiorcze (nie u Ciebie jednego, jeśli cię to może pocieszyć) i mux-1 przestał do Ciebie dolatywać.

Teraz przynajmniej wiesz, po co jest doświetlanie Warszawy z PKiNu :D

sel2 napisał:
    A jakby sobie poradziła standardowa antena szerokopasmowa?

O 'siatce' piszesz? W takich warunkach, jak u ciebie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Ale, z teorii, i potwierdzającej ją praktyki, wynika, że rzeczywiście najlepiej sprawiają się właśnie 'siatki' oraz logoperiodyczne.

'Siatka' to dowolna, a jeśli chodzi o logi, to np. LP-45F lub DIGIT

Natomiast pozostaje otwarty problem, czy byłby potrzebny wzmacniacz czy nie. Ale przy montażu na balkonie to zdecydowanie pasywna + ewentualnie wzmacniacz masztowy / wewnętrzny.

To tak teoretycznie, bo chyba najlepiej byłoby wziąć i poczekać do maja.
  • Poziom 9  
    istnieje tez możliwość zasilania z dekodera po przez "aktywna antene " czy jakoś tak

a teraz na dvbt można złapać 7 kanał i programy : Testowa emisja cyfrowego radia DAB+. Emit. pr.: PR1, PR2, PR3, Polskie Radio Euro, RMF FM, RMF Classic, Radio ZET, Chilli ZET, TOK FM, Radio Dla Ciebie, Radio Eska, Radio Maryja.

bo na swojej antenie tego nie wyłapuje
  • Poziom 24  
    Jaki masz tuner? DAB, to inna technologia niż DVB-T. Jedno jest dedykowane dla radia, drugie dla telewizji (co nie wyklucza możliwości nadawania stacji radiowych w DVB-T).
    Jeśli chcesz spróbować odbioru DAB, to potrzebny jest odbiornik radiowy lub karta do komputera (np. NotOnlyTV) obsługujący tą technologię.
  • Moderator
    Jeżeli mieszkasz w studni niedaleko Poznańskiej to tylko antena możliwie bezkierunkowa, bez jakiegokolwiek wzmacniacza. I należy zaopatrzyć się w tłumik antenowy. Pamiętać trzeba, że oprócz nadajników TV z PKiN są nadawane także stacje radiowe o łącznej mocy około 100 kW i w tej odległości nie jest to bez wpływu na odbiór .

Okolicę znam bardzo dobrze - ponad 30 lat pracowałem w Pogotowiu Ratunkowym i znam doskonale obiekt. Pola elektromagnetyczne z PR są wielokrotnie mniejsze niż to co leci z PKiN nawet po wyłączeniu silnych nadajników analogowych. W szczytowym okresie na dachu budynku Hoża/Poznańska było powyżej 10 V/m, teraz jest około 2 V/m. Dlatego nie można stosować żadnych wzmacniaczy. A przy tak silnych polach trzeba stosować tłumiki by nie przesterować mieszaczy/detektorów w dekoderze.
  • Poziom 24  
    sel2 napisał:
    strong 8110
    Tym sprzętem DAB nie odbierzesz.
  • Poziom 9  
    a czy na Not Only TV Hybrid LV5HD USB 2.0

będę mógł odbierać DAB

muszę jeszcze pokombinować bez wzmacniania sygnału na początku grudnia po wystawieniu anteny na balkon bardzo ładnie odbierał Raszyn natomiast teraz jest kicha z Pajaca jest ładnie :)

Dodano po 3 [minuty]:

p3st napisał:
    sel2 napisał:
    strong 8110
    Tym sprzętem DAB nie odbierzesz.

ale urządzenie strong 8110 obecnie wyłapuje kanały radiowe obecnie testowe tv mobilnej

kurcze tych kanałów testowych tv jest więcej niż wszystkich w dvb-t
  • Moderator
    A odbierasz te kanały czy masz komunikat że "zakodowane"....

Najbliższy nadajnik DVB MUX4 na k.37 masz na hotelu Mariott. Odbierasz je czy masz ciszę..?

MUX4 jest nadawany w systemie 8k, każdy tuner DVB-T to odbierze....
  • Poziom 9  
    mam komunikat scamble chshanel i jakość sygnału mam 97% silę 80%
  • Moderator
    Czyli zgodnie z założeniem.

Wracając do meritum: dopiero po uruchomieniu SFN na PKiN masz szansę na prawidłowy odbiór MUX1 na kanale 58. Do tego czasu należy o MUX1 zapomnieć.
    Chyba że uda Ci się zainstalować antenę na dachu.
  • Poziom 9  
    sprawa rozwiązana mam już mux 1 odbiór ok musze jeszcze sztyce zamontować
    antena daje rade !

podziękował za pomoc :)