Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja do Odbioru Cyfrowej Telewizji Naziemnej - Kłobuck

alkoholik1983 18 Mar 2012 14:38 4301 10
 • #1
  alkoholik1983
  Level 14  
  Witam

  Ja już się uporałem z tym tematem u siebie. Ale ja mam telewizor z MPG4 a sprawa ta dotyczy mojej cioci która odbiera do tej pory analogowy sygnał i jest on już nie do zniesienia. Zakłócenia i migotanie obrazu Na telewizorze Thompson CRT 32 cale.
  Postanowiłem to zmienić i wprowadzić u niej cyfryzacje. Tylko trzeba by kupić Tuner TV. Ale zanim to zrobię sprawdziłem na swoim telewizorze. I okazało się że na tej instalacji ma bardzo zły sygnał i nic nie widać tylko same zniekształcenia. nawet po wyjęciu zasilacza antenowego.
  Ja u siebie mam samą antenę siatkową skierowana na Częstochowę (Błeszno) a w niej jest symetryzator antenowy na IV/V pasmo k.TU 21-69. I zbiera mi sygnał z Częstochowy i Klepaczki.
  Tam u cioci jest trochę inaczej to zrobione. Są dwie anteny Siatkowa skierowana na Częstochowę i kierunkowa na Klepaczkę. pod nimi widać dwie puszeczki czarne prawdopodobnie zwrotnice (ale czemu dwie, albo jedna to zwrotnica a druga co innego - nie mam pojęcia). Te dwie anteny są podłączone do dwóch telewizorów dlatego też do góry na strychu jest zamontowany rozdzielacz sygnału. A na jednym końcu przy telewizorze jest zastosowany zasilacz antenowy, bo przy drugim już nie ma choć wzmacnia sygnał na dwóch telewizorach.
  Ja chce zrobić tak że zasilacz wyrzucę tak jak wzmacniacze antenowe w obu antenach i zastosuje wspomniany wcześniej symetryzator antenowy.
  Tylko teraz się tak zastanawiam czy zostawiać dwie anteny z tymi zwrotnicami tak jak jest, czy zrobić to na jednej antenie np. siatkowej.  Bardzo proszę o pomoc
  Pozdrawiam

  Dodano po 4 [minuty]:

  P.S.
  Na drugim telewizorze nie jest potrzebna telewizja naziemna bo korzysta się z Polsatu cyfrowego, ale sygnał ma być doprowadzony żeby w najbliższej przyszłości również korzystać NTC
 • #3
  alkoholik1983
  Level 14  
  To ja już chyba wiem co zrobię. Nie będę kupował dodatkowej anteny skoro to może na starej działać. Wyrzucę tam te wszystkie sumatory cokolwiek tam jest, odłączę antenę kierunkową. Zostawię tylko antenę siatkową tak jak ja mam zrobione i zamiast płytki wzmacniającej sygnał wstawię symetryzator antenowy. i to wszystko do rozdzielacza sygnału, ten który był na strychu. Aha i jeszcze wyrzucę zasilacz przy telewizorze co jest.
  Ja myślałem ze jak są dwie anteny to sygnał będzie trochę lepszy. Chociaż ja mam antenę siatkowa i siła sygnału i jakość sygnału z klepaczki mam po 100 % a z Częstochowy jakość 100% a siłę 73%
 • Helpful post
  #4
  Marcinoik
  Level 20  
  z tego co czytałem to z twoich okolic maja dobry odbiór naziemnej.albo zosta sobie kierunkową antenke.

  Dodano po 1 [minuty]:

  w jednym tv widzie ze masz dekoder a w drugim kup jakis są tanie nawet po 80zł i jedz z jednej anteny.


  Proszę poprawić wpis oraz zadbać o poprawną polszczyznę.
  Regulamin pkt 3.1.13 . [SP5ANJ]
 • Helpful post
  #5
  seba65310
  Level 21  
  Według mnie z jednej starej anteny kierunkowej skierowanej na Błeszno, powinno działać wszystko dobrze. Tylko nasuwa się pytanie co to za antena kierunkowa ?? czy nie będzie za słaba ??
  Jeszcze jak wygląda kwestia z kablami? stare(wiekowe),nowe,??

  Wymiana przedwzmacniacza antenowego na symetryzator jest rozsądnym zagraniem (2x0,8mW Klepaczka)
 • #6
  alkoholik1983
  Level 14  
  Antena kierunkowa to jakaś zwykła ale krótka ustawiona na klepaczkę bo odległość do niej jest ok 7-8 km w linii prostej. Jeśli chodzi o kable to wygląda na to że to jakieś trochę starsze ale w dobrej kondycji bo nie zaśniedziałe przewody. Kabel ma ok 5 mm średnicy. Jest on w oplocie miedzianym.
  Jeśli chodzi o dekoder to zastanawiałem sie nad WIWA HD 80 lub WIWA HD90. Zastanawiałem sie nad jakimś niedrogim ale spełniający swoją funkcje. I żeby pilot miał duże przyciski. Ja się nie znam na tych tunerach bo wszystkie jakieś niemarkowe i nie wiadomo jak będą działały. Koniecznie podłączenie pod gniazdo EURO SCART.
 • Helpful post
  #7
  seba65310
  Level 21  
  Spróbuj najpierw potestować z jedną anteną ,z symetryzatorem, bez zwrotnic,zasilacza itp. następnie swoje efekty opisz tutaj, wtedy zastanowimy się co dalej, bo może uda się zrobić instalację bez zbędnych kosztów.
 • Helpful post
  #8
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.
  alkoholik1983 wrote:
  ... sprawa ta dotyczy mojej cioci która odbiera do tej pory analogowy sygnał i jest on już nie do zniesienia. Zakłócenia i migotanie obrazu Na telewizorze

  Quote:
  I okazało się że na tej instalacji ma bardzo zły sygnał i nic nie widać tylko same zniekształcenia. nawet po wyjęciu zasilacza antenowego.

  Zastanawia mnie tylko stwierdzenie, że " po wyjęciu zasilania ... i tak się nic nie zmienia " - co świadczyłoby o tym, iż masz jakieś zwarcie w instalacji koncentrycznej lub niesprawny zasilacz albo popsuty wzmacniacz.

  Zacznij od zasilacza czy wychodzi z niego napięcie i jakie.
  Następnie czy jest zwarcie w instalacji.


  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  alkoholik1983
  Level 14  
  Chodziło mi o to ze przy odbiorze analogowej jest to migotanie obrazu i obraz idzie z góry na dół. Brak stabilizacji obrazu. Zasilacz jest raczej dobry bo jak się go wyłączy to tylko jest TVP1 i TVP2 a jak się go włączy to pojawia się program polsat, TVN, puls. Ale problem migotania pozostaje w obu przypadkach czy to z zasilaczem czy bez.
  Jeśli chodzi o moje stwierdzenie "po wyjęciu zasilania ... i tak się nic nie zmienia" to chodziło mi gdy podłączyłem swój nowy telewizor Panasonica z MPG4 by przetestować odbiór cyfrowy na tej właśnie instalacji. I czy to z zasilaczem czy bez to stan sygnału był zły.
  Zrobię tak ze wyrzucę zwrotnicę i na samej antenie przetestuję albo kierunkowej albo siatkowej. Ja mam na samej siatkowej zrobione i jest dobrze, nawet zimą nie było żadnych dużych spadków w sile sygnału, bo jakość mam zawsze na 100%
 • #11
  alkoholik1983
  Level 14  
  Sprawa do zamknięcia.

  Przepraszam że tak długo nie odpisywałem ale dopiero dwa tygodnie temu zabrałem się za cyfryzację.
  Wyrzuciłem antenę kierunkową razem ze zwrotnicami i zostawiłem sama siatkową do której wmontowałem symetryzator antenowy i od niego bezpośrednio kablem do dekodera.
  Dekoder został zakupiony FERGUSONa ARIVA T65. Myślę ze to chyba dobry sprzęt. Połączony z telewizorem za pomocą kabla EURO-ZŁĄCZA
  I po podłączeniu do dekodera tej instalacji wyszukało kanały z Błeszna i Klepaczki.
  Jakość sygnału ok 85%. Myślę że jest ok. Choć mogło być lepiej ale wydaje mi się ze wina leży po stronie okablowania bo cały kabel jest cieńszy od mojego a główny drut wiodący w kablu antenowym jest tak cienki że da się w pacach go zginać. Dodatkowo ma oplot miedziany ale bez foli aluminiowej.

  Dziękuję wszystkim za pomoc i POZDRAWIAM